2014-08-07 11:28
http://www.niedziela.pl/artykul/113633/nd/Plaskowyz-Draboza-z-Salwatoru-do-Kalwarii

Na szlaku z Janem Pawłem II

Płaskowyż Draboża: z Salwatoru do Kalwarii Zebrzydowskiej

Magdalena i Mirosław Osip-Pokrywka

Szlak papieski „Nie lękajcie się” pasmem Draboża wiedzie starą trasą pielgrzymkową, którą od pokoleń wierni podążali z Krakowa do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W latach 50. XX wieku wędrował tymi drogami również ks. Karol Wojtyła podczas jednodniowych wypadów za miasto, kończących się najczęściej u Matki Bożej Kalwaryjskiej. Malownicza trasa zaczyna się na przedmieściach Krakowa w dolinie Wisły, następnie wspina się na zalesione zbocza Niedźwiedziego Pasma, a kończy w Kalwarii, jednym z najulubieńszych miejsc Papieża Polaka.

Trasa rozpoczyna się przed położonym na wiślanej skarpie klasztorem Norbertanek, jednym z najstarszych w Krakowie zespołów kościelno-klasztornych. Dalej wiedzie pod Kopiec Kościuszki i w kierunku Bielan, pod bramę klasztoru Ojców Kamedułów. Karol Wojtyła jako kapłan, biskup i kardynał wiele razy odwiedzał erem Kamedułów na Bielanach. Był tu także jako papież – z niezapowiedzianą wizytą – 19 sierpnia 2002 r.

Za Laskiem Wolskim szlak biegnie wzdłuż Wisły, przy stopniu wodnym Kościuszko przechodzi pod wiaduktem i dociera do Piekar i Rącznej. Po drodze mijamy kapliczkę upamiętniającą postój w Rącznej wojsk Jana III Sobieskiego 15 sierpnia 1683 r., w drodze na odsiecz do Wiednia. Grzbietem wzniesienia, przez przysiółek Dzikowiec, docieramy pod kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rącznej.

Do Rącznej kard. Karol Wojtyła przybył 24 maja 1971 r., aby wesprzeć parafian w zamiarze budowy kościoła. Wieś mimo swej długiej historii nie miała świątyni. Wierni na niedzielne Msze św. gromadzili się na łące przy niewielkiej kapliczce zbudowanej prawdopodobnie w 1929 r. na działce rodziny Gruców (Posmysiów). Właśnie w tym miejscu kard. Wojtyła spotkał się z wiernymi i wypowiedział znamienne słowa: „Jestem z Wami! Nie lękajcie się”. Dla upamiętnienia wspomnianego wydarzenia w wybudowanym po latach kościele w Rącznej znalazła się kaplica Okno Jana Pawła II, w której umieszczono rzeźbę „Papieża Mistycznego”.

Na terenie gminy Czernichów szlak pokonuje wzniesienie Powieszon i prowadzi pod ceglany kościół parafialny NMP Królowej Polski w Dąbrowie Szlacheckiej. Za kościołem, na skrzyżowaniu, trzeba skręcić w lewo, zgodnie z drogowskazem „Wołowice, Czernichów”. Przy wyjeździe z Czernichowa kierujemy się w stronę przeprawy na Wiśle. Po przeprawieniu się na prawy brzeg Wisły droga prowadzi nas do Brzeźnicy i dalej do Marcyporęby. Tu największą atrakcją turystyczną jest drewniany kościół św. Marcina z 1670 r.

Dalej, w Kopytówce, przy skrzyżowaniu znajduje się skromna kapliczka upamiętniająca przekazanie obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej ze wsi Kopytówka do Kalwarii. Szlak wiedzie przez las i górę Draboż do Zebrzydowic i w końcu do Kalwarii Zebrzydowskiej, najbardziej znaczącego po Jasnej Górze sanktuarium maryjnego w Polsce, odwiedzanego przez prawie półtora miliona osób rocznie. Gdy 13 kwietnia 1929 r. jako 9-letni chłopiec Karol Wojtyła stracił matkę, odbył wówczas z ojcem pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Ojciec przyprowadził go do kaplicy z cudownym obrazem, a uklęknąwszy, wskazał na Matkę Bożą Kalwaryjską i powiedział: „Karolu, teraz to jest twoja matka...”. Od tego czasu Karol Wojtyła bywał tu wielokrotnie, przemierzając kalwaryjskie ścieżki. Sanktuarium odwiedził też dwukrotnie jako papież, w 1979 i 2002 r. Zgodził się również przyjąć tytuł honorowego obywatela miasteczka.

Więcej informacji oraz szczegółowy opis szlaku można znaleźć w książce autorów tego artykułu pt. „Na szlaku z Janem Pawłem II – 22 trasy piesze, rowerowe i kajakowe w Polsce” wydanej przez Bezdroża.

* * *

Przebieg trasy: Kraków Salwator – Bielany – Piekary – Rączna – Dąbrowa Szlachecka – Wołowice – Czernichów – Brzeźnica – Marcyporęba – Kopytówka – Drabóż – Zebrzydowice – Kalwaria Zebrzydowska

Orientacyjny czas na przebycie: wersja piesza ok. 10 h, wersja rowerowa ok. 6 h

Długość trasy: 44 km

Oznaczenie trasy: Główne miejsca oznakowane symbolem szlaku papieskiego – żółty krzyżyk na niebieskim tle. Częściowo trasa oznakowana przez PTTK: Czernichów – Brzeźnica (czarny), Drabóż – Kalwaria PKP (niebieski), Kalwaria PKP – Kalwaria Sanktuarium (zielony).

Skala trudności: łatwy

Edycja rzeszowska 32/2014 , str. 4-5

E-mail:
Adres: ul. Zamkowa 4, 35-032 Rzeszów
Tel.: (17) 852-52-74