https://www.niedziela.pl/artykul/18277/nd/Spicimierskie-dywany-kwiatowe---Boze

Spicimierskie dywany kwiatowe - Boże ciało w kwiatach

Daniela Bednarek

Niedawno obchodziliśmy uroczystość Bożego Ciała. W uroczystych procesjach modliliśmy się przy czterech ustawionych wzdłuż trasy procesji ołtarzach, składając świadectwo wiary Jezusowi Eucharystycznemu. Ale różne są obyczaje związane z tym świętem. U nas, w naszej łódzkiej diecezji drogę, którą idzie procesja przystrajamy kolorowymi wstążkami i ściętymi drzewkami brzozy, której gałązki po procesji zabieramy ze sobą do domów.
Z pewnością każdy region ma swoje odrębne tradycje związane z Bożym Ciałem, jednak Spiciemierz prześciga wszystkie inne regiony.
Jest to niewielka miejscowość położona koło Uniejowa, należąca do diecezji włocławskiej. Tu trasę procesji tworzą przepiękne dywany kwiatowe, misternie układane z kwiatów polnych i ogrodowych, liści i kory drzew. Mieszkańcy tej parafii rankiem skoro świt wychodzą ze swoich domów z koszami kwiatów, by tkać te przepiękne kobierce kwiatowe. Ich wzory i kolory są niepowtarzalne, co roku inne. Zazwyczaj już zimą mieszkańcy układają projekty wzorów na papierze. A świtem Bożego Ciała, owe przygotowane zimą projekty, przenoszą na ulicę. Ułożenie dywanu kwiatowego jest bardzo pracochłonne, dlatego by zdążyć do procesji ludzie muszą wczesnym rankiem rozpocząć pracę.
Wzór dywanu zaznaczany jest na drodze piaskiem, potem ten wzór wypełniany jest kwiatami. Wcześniej piasek musi być polany wodą, by kwiaty lepiej się trzymały i by szybko nie więdły.
Co roku tworzone są nowe wzory, a mieszkańcy prześcigają się w projektowaniu wciąż nowych i piękniejszych. Powstają w ten sposób kolorowe kobierce kwiatowe o długości 1800 metrów, pachnące kwiatami i ziołami. Cudowna woń kwiatów unosi się nad wioską, gdzie wkrótce wyruszy barwna procesja z udziałem miejscowych wiernych oraz licznej rzeszy pielgrzymów z całej Polski.
Spicimierskie dywany kwiatowe to prastara miejscowa tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Za rok mają tu się odbyć uroczystości z okazji 200-lecia tej tradycji. Tych, którzy nie byli jeszcze w Spicimierzu, gorąco zachęcam, by w następnym roku koniecznie tę miejscowość odwiedzili. Tutaj Msza św. wraz z procesją rozpoczyna się o godz. 16.00. Można więc uczestniczyć w procesji w swojej miejscowej parafii i zdążyć dojechać do Spicimierza.

Edycja łódzka 31/2003

E-mail:
Adres: ul. Ks. I. Skorupki 3, 90-458 Łódź
Tel.: (42) 664-87-52