https://www.niedziela.pl/artykul/25681/nd/Duchowe-spotkania

Duchowe spotkania

Ks. Maciej Figura

W sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu od 13 do 15 lutego br. trwały rekolekcje zorganizowane przez Duszpasterstwo Trzeźwościowe naszej diecezji oraz Al-Anon dla osób współuzależnionych. Na te rekolekcje przybyły osoby z trzech diecezji: przemyskiej, rzeszowskiej i sandomierskiej.
W preambule Al-Anon czytamy, że są to: „Grupy Rodzinne, które tworzą wspólnotę krewnych i przyjaciół alkoholików”. Istnieją one w tym celu, aby rozwiązać wspólnie problemy poprzez dzielenie się swoim doświadczaniem, siłą i nadzieją.
Ponieważ alkoholizm jest chorobą rodzinną i dotyka nie tylko alkoholika, ale i osoby żyjące z tą osobą, dlatego są organizowane specjalistyczne rekolekcje, aby poprzez pracę nad sobą i wzrost duchowy przemienić siebie, a przez to przyczynić się do wyleczenia alkoholika (zaprzestania jego picia).
W preambule czytamy dalej, że: „Al-Anon nie jest związane z żadną sektą, wyznaniem, ugrupowaniem politycznym, organizacją lub jakąkolwiek instytucją. Jedynym motywem działania w Al-Anon jest niesienie pomocy rodzinom alkoholików, które realizujemy przez praktykowanie Dwunastu Stopni, przez serdeczne przyjmowanie i dodawanie otuchy rodzinom alkoholików i przez rozumienie i dodawanie odwagi samemu alkoholikowi”. Z powyższego tekstu jasno wynika, że Al-Anon nie jest organizacją kościelną, ale Kościół popiera i współpracuje ze wszystkimi, którzy czynią dobro, dlatego właśnie powyższe rekolekcje opierają się na programie Al-Anon. Omawiane bowiem są poszczególne Kroki i Tradycje Al-Anon w świetle Ewangelii. Na te rekolekcje przyjeżdżają nie tylko osoby wierzące, które należą do tej Grupy Rodzinnej, ale również ci, którzy nie należą do tej wspólnoty. Jedno jest w tym wszystkim ważne - wiara. Bóg daje nadzieję, moc i siłę do wzrostu duchowego, a przez to staje się pomocą w walce z uzależnieniami. Na zakończenie rekolekcji w czasie Godziny świadectw można było usłyszeć m.in. następujące wypowiedzi: „Po ostatnich rekolekcjach przyjechałam do domu i wycałowałam wszystkich”; „Tu jest moja rodzina. Tu odrodziła się moja dusza, u mojej Matki, w tym szpitaliku, jakim jest to sanktuarium”; „Nie było do tej pory zgody na krzyż w dalszym moim życiu (bo przecież tyle wycierpiałam, gdy mąż pił). Jedno tchnienie, jedno spojrzenie na krzyż w czasie nabożeństwa krzyża i zrozumiałam mój błąd. Od teraz wiem, że w życiu człowiek nie uniknie cierpienia, a teraz mam w sobie zgodę na krzyż i coś ze mnie spadło i mam teraz radość w sercu”; „Przyjechałam odnowić KWC i ofiarować życie Bogu. Zapraszam Cię, Boże, do mojego życia i działaj w nim”; „Zmarnowałam dużo życia, bo chciałam zmieniać męża, a teraz wiem, że męża mam polecać w modlitwie, a sama mam pracować nad sobą;”, „Przez picie męża krzyczałam na dzieci, a teraz umiem je kochać”; „Dowiedziałam się, jak pomóc mężowi. Odnalazłam Matkę - Maryję, która pomoże mi wyleczyć męża”. Nie sposób opisać wszystkich świadectw. Są to tylko poszczególne myśli. Tym bardziej brak jest słów, aby opisać atmosferę tych rekolekcji. Zacytuję tylko wypowiedź jednej uczestniczki: „To jest miłość od samego Boga” oraz często powtarzane słowa: „Żal wyjeżdżać!”. Pocieszające jest, że jest nas coraz więcej. Sądzę, że i dla Ciebie jeszcze znajdzie się miejsce, abyś mógł(a) przeżyć te piękne chwile i pomóc sobie i rodzinie.
Następne rekolekcje w ramach „Spotkań Duchowych” odbędą się w następujących terminach: 7-9 maja, 10-12 września, 12-14 listopada.
Duszpasterstwo Trzeźwościowe oraz Rzeszowska Diakonia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka organizuje również w Niechobrzu „Rekolekcje trzeźwościowe - ewangelizacyjne” w terminach: 12-14 marca, 8-10 października, 10-12 grudnia.
Zapisy na rekolekcje trzeźwościowe pod numerem telefonu (0-17) 854-48-87. Zapraszamy członków KWC, tych, którzy myślą trzeźwo, ludzi nadużywających alkoholu, ich bliskich, a więc żony, mężów, matki, ojców, rodzeństwo, babcie, dziadków, jak również wszystkich będących w różnych innych uzależnieniach.
Rekolekcje i spotkania duchowe rozpoczynają się w piątek o godz. 18.00, a kończą w niedzielę obiadem. Przywozimy ze sobą śpiwór lub pościel. W sytuacjach skomplikowanych można przyjechać bez zapisów. Informacje o terminach można uzyskać u księży w parafiach.
„Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8, 32), czyli uleczy. Czekamy na Ciebie!

Edycja rzeszowska 10/2004

E-mail:
Adres: ul. Zamkowa 4, 35-032 Rzeszów
Tel.: (17) 852-52-74