http://www.niedziela.pl/artykul/27083/nd/Relikwie-sw-Wojciecha-dla-Diecezji

Relikwie św. Wojciecha dla Diecezji Legnickiej

Ks. Piotr Nowosielski

W diecezji legnickiej 27 marca br. rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Wojciecha i św. Stanisława biskupa - patronów Polski. O ile relikwiami św. Stanisława diecezja mogła cieszyć się już od roku, o tyle relikwie św. Wojciecha trafiły do diecezji na 3 dni przed ich peregrynacją. Na ręce ordynariusza legnickiego bp. Tadeusza Rybaka przekazał je 24 marca br. abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, podczas uroczystości w Gnieźnie.
Do Gniezna wraz z biskupem legnickim Tadeuszem Rybakiem pojechał bp Stefan Regmunt i kanonicy legnickiej Kapituły Katedralnej. Przekazanie relikwii nastąpiło podczas Mszy św., którą wraz z Biskupami z Legnicy celebrował gnieźnieński biskup pomocniczy Wojciech Polak i przedstawiciele Kapituły gnieźnieńskiej.
Przekazując relikwie św. Wojciecha, abp Muszyński mówił: „To widzialny znak jego obecności wśród nas, a także znak mocy Ducha Świętego, który wybiera i potrzebuje ludzi, aby ustawicznie odnawiać Kościół św. Niech ta obecność św. Wojciecha w naszym Kościele polskim, ale także w Kościele legnickim będzie widomym znakiem wysiłków i trudu, które podejmujemy, by poprzez wierność Chrystusowi i Ewangelii być wiarygodnymi świadkami Jezusa Chrystusa. Św. Wojciech, który poszedł do Prus z krzyżem i Ewangelią, niech będzie i dla nas źródłem inspiracji, źródłem siły i mocy”.
Dziękując za przekazanie relikwii, biskup Tadeusz Rybak przypomniał, że dzieje się to w przededniu XII rocznicy ustanowienia diecezji legnickiej „Pragnęliśmy tę XII rocznicę istnienia diecezji - mówił bp Rybak - odczytać poprzez zrozumienie posłannictwa, jakie ma ta diecezja i Kościół w Polsce, zwłaszcza wobec wejścia 1 maja w ramy Unii Europejskiej. Przybyliśmy tutaj, aby zaprosić św. Wojciecha - patrona ewangelizacji do naszej diecezji, która jest położona przy granicy z dotychczasową Unią. Tam też z tego powodu stoją przed nami szczególne zadania. Jesteśmy wdzięczni Księdzu Arcybiskupowi Metropolicie za ten bezcenny dar relikwii św. Wojciecha, głównego Patrona Polski. Przyjmujemy je z wielką czcią, a w najbliższym czasie rozpocznie się ich peregrynacja po naszej diecezji wraz relikwiami św. Stanisława Biskupa. Modląc się przy relikwiach głównych Patronów Polski za naszą diecezję, Ojczyznę i całą jednoczącą się Europę, będziemy się także zastanawiać nad tymi wartościami, które płyną poprzez św. Wojciecha i Stanisława do współczesnego życia. Będziemy chcieli pogłębić zrozumienie naszej odpowiedzialności za wiarę i ład moralny w naszych sercach, rodzinie i społeczeństwie”.
Po Mszy św. przed grobem św. Wojciecha Księża Biskupi wraz z kapłanami i obecnymi podczas liturgii wiernymi odmówili modlitwę zawierzenia wszystkich spraw opiece i wstawiennictwu św. Patrona Polski.
Był także czas na zwiedzenie katedry i zapoznanie się z jej skarbami kultury, jak również na pamiątkowe zdjęcie.

Edycja legnicka 16/2004

E-mail:
Adres: ul. Jana Pawła II 1, 59-220 Legnica
Tel.: (76) 724-41-52