https://www.niedziela.pl/artykul/27769/nd/Dzieje-Konopisk-i-okolic

Dzieje Konopisk i okolic

Ewa Nocoń

W kwietniu na rynku księgarskim ukazała się monografia Barbary Herby Dzieje Konopisk i okolic. Na kartach tej pracy znajdziemy historię i obyczaje małej ojczyzny, jaką dla autorki są Konopiska.
Książka dostarcza czytelnikowi cennych informacji na temat położenia geograficznego gminy, zajmuje się jej historią, folklorem i obyczajowością. Jest bogata w mapy, tablice i zestawienia. Daje konkretną i rzetelną wiedzę na temat życia tej społeczności. Mówi o patriotyzmie mieszkańców Konopisk.
Zaletą książki jest jej zwięzłość, na 157 stronach Barbara Herba przedstawia informacje obejmujące ponad czterowiekową tradycję regionu. Nie brakuje też zdjęć, które dla mieszkańców Konopisk są bardzo cenną pamiątką, ale również źródłem wiedzy o czasach i miejscach, których już nie ma. Autorka z pełną świadomością umieszcza obok siebie zdjęcia miejsc i budowli z różnego czasu. Pisze o procesach historycznych, które zmieniają lub niszczą te miejsca i dzieła architektoniczne. Pokazuje, że życie, również w małej ojczyźnie, jest procesem, który niesie nieodwracalne zmiany.
Książka spełnia konkretny cel - daje czytelnikowi możliwość poznania Konopisk, a - jak pisze autorka: „... przez poznanie do umiłowania, od umiłowania do pracy ofiarnej dla dobra swojej małej Ojczyzny”.
Monografię wydało Wydawnictwo Archidiecezjalne Regina Poloniae w liczbie 1 tys. egzemplarzy.

Edycja częstochowska 19/2004


ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa
(34) 369-43-00