https://www.niedziela.pl/artykul/27775/nd/Spadkobiercy-sw-Stanislawa

Parafia na Barwinku w Kielcach

Spadkobiercy św. Stanisława

Katarzyna Dobrowolska

Powstanie tej wspólnoty parafialnej wiąże się z dekretem wydanym 25 grudnia 1987 r. przez bp. Stanisława Szymeckiego - ówczesnego ordynariusza diecezji, który wydzielił część parafii pw. Chrystusa Króla na Baranówku i powołał nową pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Dzięki pracy i ofiarności wiernych, w ciągu czterech miesięcy stanęła na placu przy ul. Szwedzkiej kaplica. Tutaj do 2000 r. sprawowano nabożeństwa.
12 czerwca, w czasie pielgrzymki do Ojczyzny, w Sandomierzu, papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Na wiosnę 1998 r. rozpoczęto budowę nowej świątyni.
12 września 1999 r., przy licznym udziale wiernych, ordynariusz bp Kazimierz Ryczan i bp Marian Florczyk dokonali wmurowania kamienia węgielnego. Mury świątyni rosły w szybkim tempie. Spełniło się marzenie wiernych - Pasterka w Roku Jubileuszowym odbyła się już w nowej świątyni. Od tego momentu minęło już czternaście lat.
Parafia św. Stanisława liczy obecnie ponad 10 tys. wiernych. To jedna z większych parafii w diecezji. W mieście, gdzie życie idzie trochę szybszym rytmem, widoczne są różnorakie problemy. Inna jest tu specyfika posługi duszpasterskiej. Objąć troską duszpasterską taką ogromną rzeszę ludzi, dotrzeć do nich ze słowem Bożym, poznać ich problemy, przybliżyć ich do Kościoła - to wyzwanie dla kapłanów.
Kontakt z dziećmi i młodzieżą możliwy jest dzięki katechizacji. W parafii religii uczą Elżbieta Gruszczyńska, Jadwiga Wójcicka, Ewa Stolarska, Kamila Rokosz, Marzena Lisowska, Halina Gębska, Małgorzata Oszal oraz pracujący w parafii kapłani: Jacek Rembas, Grzegorz Przybylski, Piotr Muszyński, Jarosław Sulej. Katechizuje również proboszcz ks. Marian Janus. Terenem katechizacji objęte są: Szkoła Podstawowa nr 32, Gimnazjum nr 16 oraz Zespół Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego. W kształtowaniu postawy chrześcijańskiej wśród dzieci i młodzieży ma swoją rolę również grono pedagogiczne i dyrekcja. Parafia ceni współpracę z dyrekcją i nauczycielami szkół, którzy wraz z młodzieżą uczestniczą w rekolekcjach. To dobry przykład dla młodego pokolenia.
Sądząc po licznych ruchach i stowarzyszeniach działających w parafii, śmiało można powiedzieć, że każdy niezależnie od wieku, znajdzie tu coś dla siebie. Ponadto wspólnoty służą większemu zbliżeniu laikatu do parafii. To one pomagają budować wspólnotę ducha. Najmłodsi mogą próbować swoich sił w chórku dziecięcym, który prowadzi ks. Piotr Muszyński. Młodych chłopców przyciąga służba liturgiczna, do której mogą wstępować już od trzeciej kasy szkoły podstawowej. Ministranci uczestniczą w spotkaniach formacyjnych. „Ta formacja pozwala doskonalić: pracowitość, sumienność, gorliwość w modlitwie i codziennie naśladowanie Chrystusa” - podkreśla ks. Janus. Ministranci swoje zbiórki mają w piątki. Za służbę liturgiczną odpowiedzialny jest ks. Grzegorz Przybylski.
Członkowie Ruchu Światło-Życie (Oazy) spotykają się w piątki, po Mszy św. Opiekunem duchowym wspólnoty jest ks. Jacek Rembas. Oazowicze gromadzą się na wspólnym śpiewie i modlitwie. W każdy wtorek na modlitwie dziękczynienia i uwielbienia gromadzi się Wspólnota Modlitewno-Ewangelizacyjna. Odpowiedzialnym jest ks. Jan Wiech, pracujący również jako kapelan w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sobieskiego. Rozważanie Słowa Bożego ubogaca wzajemnie uczestników. Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, zrzeszającym zarówno małżeństwa, i jak i innych chętnych, opiekuje się ks. Piotr Muszyński. Przy parafii działa także Apostolat Trzeźwości. Opiekunem duchowym grupy jest ks. Grzegorz Przybylski. Na terenie parafii działają również koła różańcowe. Członkowie kół wraz z opiekunem ks. Janem Wiechem gromadzą się w każdą sobotę na wspólnej modlitwie.
Warto podkreślić, iż parafianie otwarci są na ludzi potrzebujących, na uboższe rodziny. Rodziny zamożniejsze i chętne podzielić się z drugim człowiekiem niejednokrotnie dawały temu wyraz czy to w okresie świątecznym, organizując paczki, czy przy innych okazjach.
Wspólnotę ducha buduje też parafia poprzez różne uroczystości i święta. Dużym wydarzeniem dla wiernych były misje parafialne, prowadzone przez ojców ze Skałki. Długo w pamięci pozostanie zapewne pielgrzymka parafian do Rzymu w Roku Jubileuszowym. W 750-lecie kanonizacji św. Stanisława wierni uczestniczyli w pielgrzymce na Skałkę do Krakowa, a dla uczniów odbył się konkurs wiedzy o Patronie. „To nie przypadek, że św. Stanisław stał się patronem naszej parafii. Ten wielki Patron Polski ma swoją postawą wierności przykazaniom i Bogu ciągle mobilizować nas do takiego przykładu. Chcemy być jego wiernymi spadkobiercami, godnymi jego naśladowcami” - tłumaczy ks. Marian Janus.
A jeśli jesteśmy przy pielgrzymkach, to nie możemy pominąć istotnego faktu.
Ks. Marian Janus to człowiek-legenda w tej dziedzinie. Kto poznał trudy i wspaniałe chwile pielgrzymowania, ten również doskonale zna ks. Janusa - dotychczasowego kierownika Pieszej Kieleckiej Pielgrzymki na Jasną Górę, którą prowadził aż 22 razy. W parafii niejednokrotnie odbywały się spotkania popielgrzymkowe, wspólne ogniska, na których również bywał Duchowy Opiekun Pielgrzymki śp. bp Jaworski. To są chwile niezapomniane.
Młoda parafia ma również tradycje. Od kilkunastu lat w Wielki Piątek tysiące wiernych uczestniczą w Drodze Krzyżowej na osiedlu Barwinek. Również uroczystość Bożego Ciała odbywa się na osiedlu. Wierni przygotowują ołtarze, odświętnie wygląda każda ulica. To jest również ich świadectwo wiary.
Prace przy świątyni kontynuowane są niemal bez przerwy. Nie udałoby się tyle osiągnąć, gdyby nie ludzka życzliwość i ofiarność wielu parafian. Tę wdzięczność podkreśla Ksiądz Proboszcz. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Aktualnie trwają przygotowania do malowania świątyni na zewnątrz. Wkrótce w kościele będzie zakładana instalacja elektryczna. Na placu ma stanąć plebania. Ksiądz Proboszcz chciałby również zaadaptować pomieszczenia dawnej kaplicy pod świetlicę dla młodzieży i dzieci. „Chcemy się o nich troszczyć” - mówi Duszpasterz.

Edycja kielecka 19/2004

E-mail:
Adres: Jana Pawła II nr 3, 25-013 Kielce
Tel.: (41) 344-20-77