http://www.niedziela.pl/artykul/42359/nd/Z-Bogiem-w-kosciele-w-szkole-i-w-pracy

Z wizytą w parafii

Z Bogiem w kościele, w szkole i w pracy

Agnieszka Małecka, Witold Księżopolski

Parafia pw. św. Stanisława BM w Wieczfni

Patron parafii: św. Stanisław Biskup i Męczennik
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Stanisława BM
Dekanat: mławski
Miejscowości: Bonisław, Chmielewko, Grzybowo, Jabłonowo-Adamy, Jabłonowo-Dyby, Jabłonowo-Maćkowięta, Kapuśnik, Kulany, Michalinowo, Pepłowo, Pepłówek, Pogorzel, Turowo, Turówek, Uniszki Gumowskie, Uniszki Zawadzkie, Wąsosze, Wieczfnia, Windyki, Zakrzewo, Załęże
Proboszcz: ks. mgr Waldemar Karwowski
Wikariusz: ks. mgr Dariusz Pargulski
Katecheci: Małgorzata Gogolewska, Anna Oman
Organista: Kazimierz Cichocki
Zakrystian: Krzysztof Jachymowski
W parafii działają: Koła Żywego Różańca (wśród nich 2 szkolne), Akcja Katolicka, rada gospodarcza, lektorzy, ministranci, schola
Współpracuje z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna
Kościół filialny: Kuklin - pw. św. Anny
Msze św. w niedzielę: 8.30, 11.30, 16.00, w kościele w Kuklinie - 10.00

Wczoraj i dziś parafii

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika została erygowana w II poł. XIV w., choć pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1448 r. Pierwszy kościół, wystawiony staraniem kolatorów i dziedziców wieczfieńskich, uległ zniszczeniu; drugi, fundowany również przez nich, został spalony przez Szwedów. Trzeci wybudowano staraniem parafian i ówczesnych proboszczów. Budowę ukończono w 1754 r. O budowę czwartego, niewielkiego, jednonawowego kościoła w poł. XIX w. zatroszczył się ks. Tomasz Krempski. Konsekrował go w 1866 r. bp Wincenty Popiel. Jego stan pozostawiał jednak wiele do życzenia, dlatego kolejny proboszcz, ks. Remigiusz Jankowski w 1898 r. przystąpił do budowy nowego, trójnawowego kościoła w stylu późnoromańskim. Konsekrował go 3 maja 1905 r. bp Apolinary Wnukowski - dokładnie 3 maja tego roku wieczfieńska świątynia obchodziła jubileusz 100-lecia swojej konsekracji. W 1902 r. ks. Jankowski wybudował także wygodną i obszerną plebanię. Na terenie parafii, w Kuklinie, znajduje się zabytkowa, XVII-wieczna, drewniana kaplica pw. św. Anny.
Parafia jest typowo wiejska. Jak mówił w swoim sprawozdaniu proboszcz ks. Waldemar Karwowski: „Na ogół parafianie przyznają się do Kościoła i wiary świętej. Niektórzy w pewnych rodzinach cierpią z powodu alkoholizmu - jak w całej naszej ojczyźnie”. Część parafian znajduje zatrudnienie w pobliskiej Mławie.

Duszpasterstwo

W każdą niedzielę i w święta w parafii sprawowane są 4 Msze św.: 3 w kościele parafialnym i 1 w kościele filialnym w Kuklinie. „Ponieważ są 2 kościoły, wierni mają zapewnione uczestnictwo we Mszach św., jednak frekwencja w obu kościołach nie przekracza 40% zobowiązanych do uczestnictwa” - mówił Ksiądz Proboszcz. W rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych uczestniczy prawie dwa razy tyle parafian. W pierwsze piątki w Wieczfni i Kuklinie przystępuje do spowiedzi i Komunii św. ok. 70-80 osób.
Parafia co roku organizuje pielgrzymki autokarowe do Częstochowy i innych sanktuariów. W każdą pierwszą środę miesiąca odprawiana jest nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W każdej wsi należącej do wspólnoty parafialnej jest koło Żywego Różańca. Członkowie tych kół nie tylko modlą się, ale zajmują się również sprawami dobroczynnymi. Działają także dwa dziecięce kółka różańcowe: w szkołach w Wieczfni i w Windykach.
Co roku przez teren parafii przechodzi piesza pielgrzymka warmińska. Parafianie chętnie przyjmują pątników i przygotowują im posiłek. W parafii działa także parafialne koło Akcji Katolickiej, są lektorzy i ministranci, a liturgię upiększa śpiewem profesjonalnie prowadzona przez Marka Nawrockiego schola dziecięco-młodzieżowa.

Dokonania materialne

W trosce o dobra parafialne wspiera Księdza Proboszcza rada gospodarcza. Życie parafii bowiem to także troska o jej stronę materialną. Od ostatniej wizytacji w kościele parafialnym wymieniono ołtarz soborowy, wymieniono na nową instalację elektryczną, wymalowano kościół, zainstalowano ogrzewanie promiennikowe, wyremontowano organy, założono nowe szyby w oknach. Sukcesywnie kupowane są także paramenty liturgiczne do kościoła.
W zabytkowym (XVII w.) drewnianym kościele filialnym w Kuklinie wymieniono podłogi, pomalowano go wewnątrz i na zewnątrz, założono nową instalację elektryczną oraz sprawiono ołtarz soborowy. Wyremontowano również wewnątrz i na zewnątrz liczącą ponad 100 lat plebanię.

Przebieg wizytacji

Wizytacja rozpoczęła się w niedzielę 24 kwietnia o godz. 16.00 Mszą św. ingresową, podczas której Biskup Roman udzielił także sakramentu bierzmowania wieczfieńskiej młodzieży. „Sakrament bierzmowania jest w gruncie rzeczy tym momentem w życiu człowieka, kiedy Pan Bóg nas potrzebuje. Pan Bóg nas potrzebuje! Do czego? Do tego, żeby poprzez nas być obecnym w tym świecie - mówił w swojej homilii do młodych Ksiądz Biskup. - Pan Bóg w swojej mądrości objawia się nam i ukazuje się nam poprzez drugiego człowieka: najpierw przez rodziców, przez mamę i tatę - wtedy, gdy uczyli nas żegnać się, wtedy gdy razem z nami się modlili, wtedy, gdy z nami przychodzili do kościoła i wtedy, gdy odpowiadali nam na nasze małe czy duże pytania, bo takie pytania stawialiśmy. Pan Bóg objawia się w miłości rodziców do nas, w cieple, serdeczności, objawia się w trosce, objawia się w przebaczeniu. To są takie proste zjawiska, proste rzeczy, poprzez które Pan Bóg się przez naszych rodziców objawiał. A ty dzisiaj, mając 16 lat, przychodzisz do kościoła, przyjmujesz sakrament umacniający w wierze po to, by poprzez ciebie Bóg się objawiał. Właśnie poprzez ciebie i poprzez mnie jako chrześcijanina, jako bierzmowanego On się objawia światu”.
Podczas Mszy ingresowej sprawozdanie z materialnego i duchowego życia parafii złożył Ksiądz Proboszcz. Skorzystał także z okazji, aby wraz ze wspólnotą parafialną złożyć Księdzu Biskupowi serdeczne życzenia z okazji przypadającej właśnie w tym roku 20. rocznicy sakry biskupiej.
Kolejny dzień wizyty pasterskiej rozpoczął się odwiedzinami chorych w ich domach. Chorzy, którzy mogli przybyć do kościoła, spotkali się z Księdzem Biskupem o godz. 10.00 razem z członkami kół różańcowych, które prezentowały się w krótkim sprawozdaniu. „W naszej parafii jest 14 kół żywego różańca - opowiadała ich przedstawicielka. - Gromadzą one 209 żywych róż. Spotykamy się w pierwszą niedzielę każdego miesiąca, najpierw na adoracji Najświętszego Sakramentu, później na zmiance w swoich wioskach”. Ksiądz Biskup wyraził wielką radość z tego, że w Wieczfni, podobnie jak i w każdej parafii naszej diecezji spotyka tak wiele osób, które umiłowały modlitwę różańcową.
Podczas tej wizytacji Ksiądz Biskup odwiedził także gościnne progi podwójnej placówki oświatowej w Wieczfni Kościelnej; podwójnej, bo jeden wielki gmach stał się siedzibą Szkoły Podstawowej im. Marsz. Józefa Piłsudskiego oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II. Biskup Roman spotkał się na początku z uczniami podstawówki, którzy dzielili się swymi osiągnięciami w rozmaitych konkursach, organizowanych na szczeblach szkolnym i powiatowym. Wśród inicjatyw podjętych w tej szkole warto wymienić m.in. konkurs na najpiękniejszy różaniec z darów jesieni, na najładniejszą szopkę betlejemską czy bożonarodzeniowe jasełka, w których pojawiły się postaci z bajek. Wszystkie klasy brały także udział w konkursie na największą palmę wielkanocną; prace zostały zaprezentowane w kościele parafialnym.
Uczniowie wieczfnieńskiej szkoły uczestniczyli też w konkursach na szczeblach powiatowych, w tym: w konkursie muzycznym, jednego wiersza, wiedzy o przyrodzie i regionie, a także przeglądzie teatrzyków amatorskich. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w tego rodzaju imprezach; równie entuzjastycznie opowiadały o nich i prezentowały swe dokonania Księdzu Biskupowi. „Macie piękną szkołę, wspaniałe warunki nauki. Wierzę, że chcecie tu przychodzić i uczyć się, że bardzo zależy wam na tym, abyście byli mądrzy” - mówił Biskup Roman, zwracając się do wychowanków szkoły.
Następnie Ksiądz Biskup odwiedził część budynku należącą do Gimnazjum. Jego uczniowie przygotowali program artystyczny poświęcony osobie i nauczaniu Jana Pawła II, patrona tej placówki. Myślą przewodnią ich prezentacji stały się słowa: „Nie lękajcie się”. Napis z hasłem pontyfikatu Papieża Polaka umieszczono także na ścianie klasy, w której odbywało się spotkanie. Ksiądz Biskup dziękował młodzieży za ich występ, a także zachęcał do wsłuchiwania się w naukę Ojca Świętego. Ze wzruszeniem dzielił się również osobistymi przeżyciami ze spotkań z Papieżem.
Biskup Roman obejrzał gmach placówki, w tym niedawno wybudowaną potężną salę gimnastyczną z bogatym zapleczem sportowym. Spotkał się również z nauczycielami obu szkół, którzy opowiadali o swojej pracy, jej wyzwaniach, problemach i sukcesach.
Okazję do spotkania z Księdzem Biskupem mieli także samorządowcy oraz parafialna rada gospodarcza. O 16.00 Biskup Roman udał się na cmentarz parafialny, gdzie wraz z parafianami modlił się za ich bliskich zmarłych. Wizytację zakończyło spotkanie w kościele filialnym w Kuklinie z członkami Akcji Katolickiej, którzy również złożyli sprawozdanie ze swojej działalności.

Edycja płocka 22/2005