https://www.niedziela.pl/artykul/50156/nd/Areszt-sledczy-ma-kaplice

Areszt śledczy ma kaplicę

Agnieszka Dziarmaga

Nabożeństwo Słowa miało charakter ekumeniczny. Celebrowali je ks. bp Kazimierz Ryczan ordynariusz kielecki i bp piotrkowski Paisjusz, wikariusz diecezji łódzko-poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w RP.
Biskup Kielecki pogratulował dyrekcji więzienia i więźniom, pracującym przy przekształcaniu dawnego archiwum więziennego w kaplicę, uzyskania estetycznego i sprzyjającego modlitwie miejsca, w którym zamieszkał Bóg. W wygłoszonym słowie przywołał lata niewoli narodu wybranego, który nabył wiele „cech duszy niewolnika”; buntował się przeciw trudom drogi i przeciw Bogu, wyprowadzającego go z tejże niewoli. „Tak reaguje serce, dusza, żołądek niewolnika”, a tymczasem „Jezus wskazuje bez cienia wątpliwości, że wolności nie ma w stanie grzechu, a kto jest niewolnikiem żądzy, zemsty, wrogości, władzy - nie może przeżywać wolności dziecka Boga” - mówił Ksiądz Biskup. Dziękując za posługę w więzieniu księżom salezjanom, ks. W. Tyszukowi - proboszczowi parafii prawosławnej w Kielcach, s. Nazarenie z Kolegium Świętej Rodziny, podkreślił, że „droga do wolności biegnie przez serce, niekoniecznie przez paragrafy”.
Obaj Biskupi poświęcili kaplicę i znajdujące się w niej przedmioty kultu. W niewielkim pomieszczeniu udało się uzyskać estetyczne rozwiązania i klimat sprzyjający modlitwie. Pastelowe barwy, ciekawe oświetlenie, obraz patronki św. Barbary, ikona św. Mikołaja, w ołtarzu krzyż i wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, autentycznie wzruszenie uczestników uroczystości... - kaplica żyje.
Przy ołtarzu służyli więźniowie, w nabożeństwo Słowa włączyła się młodzież z Oratorium Świętokrzyskiego parafii salezjańskiej.
Historię posługi duszpasterskiej w Areszcie Śledczym przypomniał ks. kapelan Janusz Popielski SDB.
Od 25 lat w więzieniu kieleckim na Piaskach posługują księża salezjanie z parafii Świętego Krzyża w Kielcach: ks. Władysław Cichocki, ks. Krzysztof Pryputniewicz, ks. Jan Pawlaczek (ponad 20 lat) i od dwóch lat ks. Janusz Popielski. Dotąd w więzieniu nie było kaplicy z prawdziwego zdarzenia. Mszę św. księża odprawiali na korytarzach, brakowało niezbędnych sprzętów do posługi duszpasterskiej.
Księża odwiedzali internowanych podczas stanu wojennego i potem już zostali, ale zupełnie nie umożliwiono im warunków do sprawowania duszpasterstwa. Przygotowanie do Eucharystii odbywało się np. w toalecie... Obecny dyrektor Aresztu Śledczego Marek Borawski z grupą współpracowników oraz sami więźniowie dołożyli wielu starań, aby kaplica powstała, modlitwą wspierały tę inicjatywę siostry karmelitanki z kieleckiego Karmelu.
Posługę duszpasterską w kaplicy pełni także - choć w mniejszym wymiarze - ks. Władysław Tyszuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Kielcach. Obaj księża kapelani np. wspólnie święcili pokarmy w Wielką Sobotę i zaangażowali się w powstanie kaplicy. Kielecka wspólnota prawosławna jest nieduża, ok. 20 wiernych skupionych przy cerkwi św. Mikołaja. W więzieniu na Piaskach w Kielcach przebywa obecnie czterech wyznawców prawosławia. Prawosławny akcent jest także w wyposażeniu kaplicy - pokaźnych rozmiarów ikona św. Mikołaja, utrzymana w podobnej stylistyce, jak obraz patronki św. Barbary.
W Areszcie Śledczym w Kielcach jest osadzonych ok. tysiąca osób. W uroczystości poświęcenia kaplicy wzięła udział 20-osobowa delegacja (ze względu na niewielkie rozmiary pomieszczenia). Wśród gości byli przedstawiciele wojewody świętokrzyskiego z dyrektor Joanną Bujałą-Janiszewską na czele, Tadeusz Sakowicz prezes stowarzyszenia „Patronat”, delegacje służb więziennych z innych miast, księża salezjanie z ks. prob. Markiem Ledwożywem i ks. Markiem Chrzanem z Krakowa i towarzyszący bp Paisjuszowi ks. Władysław Tyszuk, proboszcz parafii prawosławnej w Kielcach.

Edycja kielecka 22/2007

E-mail:
Adres: Jana Pawła II nr 3, 25-013 Kielce
Tel.: (41) 344-20-77