http://www.niedziela.pl/artykul/5136/nd/Zmarl-ks-inf-Walenty-Bal

Zmarł ks. inf. Walenty Bal

Ks. Janusz Sądel

11 stycznia br., po ciężkiej chorobie, zmarł ks. inf. Walenty Bal, długoletni proboszcz parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie oraz długoletni katecheta I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

Eksporta odbyła się 13 stycznia br. do kościoła Świętego Krzyża w Rzeszowie. Mszę św. pogrzebową odprawiono 14 stycznia br. w farze rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny wraz z bp. Edwardem Białogłowskim, bp. Kazimierzem Ryczanem z Kielc, oraz bp. Bolesławem Taborskim i bp. Adamem Szalem z Przemyśla. Przybyło także liczne grono kapłanów, uczniów Zmarłego, wikariuszy i współpracowników. Homilię wygłosił ks. prof. Jan Twardy z Przemyśla, wychowanek Księdza Infułata, który w homilii podkreślił, iż Ksiądz Infułat był mężem wiary i modlitwy oraz wzorem człowieka kochającego Ojczyznę. Niezwykle wzruszająco pożegnał "Proboszcza od Świętego Krzyża" bp Kazimierz Górny, dziękując mu za piękne świadectwo kapłańskiego życia. "Dziękujemy Panu Bogu za tego szlachetnego Człowieka i Kapłana, który był dla Rzeszowa wielkim autorytetem, ale zarazem wielkim darem. Kochał Pana Boga wiarą dziecięcą, a Polskę kochał jak Matkę. Był człowiekiem konkretnym i mądrym, oddanym Bogu i ludziom" - mówił Biskup Rzeszowski.

W imieniu Władz Miasta Honorowego Obywatela pożegnał Andrzej Szlachta, prezydent Rzeszowa, a w imieniu parlamentarzystów - senator Mieczysław Janowski. Byli także obecni Bogdan Rzońca, marszałek województwa podkarpackiego, marszałek Stanisław Zając, Kazimierz Surowiec, wicewojewoda podkarpacki, liczne poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz rzeszowskich szkół. Licznie przybyli pożegnać zmarłego Kapłana mieszkańcy Rzeszowa i jego dawni uczniowie. Pochowany został na cmentarzu Wilkowyja, w kwaterze dla kapłanów.

Ks. inf. Walenty Bal urodził się 17 stycznia 1920 r. w Jasionce, w rodzinie Piotra i Marii Lech. Maturę uzyskał w 1939 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. Studiował w latach 1939-44 w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, a następnie w Brzozowie. Święcenia kapłańskie przyjął 30 grudnia 1944 r. w Starej Wsi z rąk bp. Franciszka Bardy. Następnie pracował jako wikariusz w parafiach: Borek Stary - od 20 czerwca 1945 r. do 20 czerwca 1948 r.; Rzeszów-fara - od 21 czerwca 1948 r. do 14 września 1951 r. Następnie był rektorem kościoła Świętego Krzyża w Rzeszowie - od 15 września 1951 r. do 1 sierpnia 1970 r., a kiedy przy tym kościele bp Ignacy Tokarczuk utworzył parafię został w niej proboszczem - od 2 sierpnia 1970 r. do 24 sierpnia 1998 r. Przez długie lata był katechetą I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Od 25 sierpnia 1998 r. przebywał w parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie na emeryturze służąc wiernym, mimo problemów zdrowotnych. Za wierną służbę Kościołowi Ojciec Święty Jan Paweł II 2 listopada 2001 r. nadał Księdzu Balowi tytuł Protonotariusza Apostolskiego. Władze Miasta Rzeszowa uhonorowały Księdza Bala Honorowym Obywatelstwem Miasta Rzeszowa.

Edycja rzeszowska 4/2002

E-mail:
Adres: ul. Zamkowa 4, 35-032 Rzeszów
Tel.: (17) 852-52-74