https://www.niedziela.pl/artykul/52896/nd/Kielce-zlaczone-z-nadbuzanskim-Kodniem

Kielce złączone z nadbużańskim Kodniem

Agnieszka Dziarmaga

W tym roku, już wkrótce - ważny jubileusz - XXV Ekumeniczne Spotkanie w Kodniu n. Bugiem, które odbędzie się 23-25 maja 2008 r. Trzon organizacyjny i liczebny od początku stanowi grupa ekumeniczna z Kielecczyzny, odpowiedzialna także za tegoroczne spotkanie.
Idea spotkań kodeńskich zrodziła się w 1983 r. jako modlitwa dziękczynna za spotkanie młodzieży w Taizé. Kodeń - jako kontynuację - zaproponował wtedy ks. Andrzej Mazur OMI, wówczas kustosz kodeńskiego sanktuarium, zlokalizowanego w miejscu, gdzie od wieków żyją wspólnie katolicy, unici, prawosławni i - w pobliżu - protestanci. Nadbużański Kodeń to także stara rodowa siedziba litewsko-ruskiego rodu Sapiehów (który w początku XVI wieku nabył od króla dobra kodeńskie).
Ekumeniczna modlitwa wtedy, w 1983 r., połączyła kilkadziesiąt osób z całej Polski. W licznej grupie z Kielc byli wówczas m.in. Juliusz Braun, Andrzej Mochoń, Michał Płoski oraz młodzież szkolna i studencka. W sposób stały związani są z Kodniem Jacek Dziubel, Przemysław Kasprzyk, Rafał Bazanek czy wierni z parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach. To m.in. oni zaszczepili ideę Kodnia na Kielecczyźnie. Spotkania organizowano nieprzerwanie od 25 lat. Ich myśl przewodnią stanowi od początku modlitwa o jedność chrześcijan i o pokój.
Przez minione lata organizatorzy wypracowali stały harmonogram trzydniowych majowych spotkań. Pierwszy dzień należy do protestantów - z liturgią Słowa w kościele Ducha Świętego. Drugi dzień to Eucharystia w bazylice kodeńskiej (sprawowana zazwyczaj przez biskupa siedleckiego) oraz warsztaty w małych grupach, tematycznie związane z dialogiem w łonie Kościołów lub międzywyznaniowym (był to m.in. trójgłos o Eucharystii, dialog z judaizmem, nauczanie Jana Pawła II o ekumenizmie itp.), a na zakończenie - nieszpory w miejscowej cerkwi prawosławnej. Ostatni dzień to Msza św. w parafii unickiej w pobliskich Kostomłotach z liturgią św. Jana Złotoustego. Rokrocznie wykłady i warsztaty prowadzą uznane autorytety w swej dziedzinie. Wśród nich byli np. bp Jan Mazur, bp Henryk Tomasik, bp Abel, ks. Jan Sergiusz Gajek, ks. prof. Leon Górka SVD, ks. Jan Szklorz, o. archimandryta Roman Piętka, znani publicyści, teologowie, filozofowie.
Podczas podróży w obie strony - do Kodnia i z Kodnia - grupy odwiedzają miejsca o charakterze budującym ekumenizm, np. parafie Kościołów siostrzanych czy prawosławny monastyr męski w Jabłecznej. Program jest tak pomyślany, aby poza modlitwą ekumeniczną była możliwość poznania braci innych wyznań i uczestnictwa w ich obrzędach oraz wypoczynku w pięknej nadbużańskiej okolicy. - Kodeń dla mnie to każdorazowo zastrzyk nadziei, iż pomimo różnych trudności, są i działają wśród nas ludzie, dla których dążenie ku jedności staję się pierwszorzędną misją życia - mówi Jacek Dziubel. - Poznaję tutaj bogactwo, piękno Kościoła i polskość w najlepszym wydaniu. Kodeń wciąż odmienia moje życie - mówi Jacek.
Szczytowy rozkwit spotkań ekumenicznych w Kodniu przypadł na lata 80., gdzie każdorazowo uczestniczyło nich kilka tysięcy osób. W ostatnich 5 latach to zazwyczaj ok. 150 osób, w większości z Kielecczyzny oraz Warszawy, Białegostoku, Łodzi, Lublina, diecezji sandomierskiej. Organizatorzy na jubileuszowe spotkanie pragną zaprosić wszystkich dotychczasowych uczestników.
Jacek Dziubel z Kielc, z Diecezjalnej Rady Ekumenicznej, oraz o. Karol Lipiński, oblat ze Świętego Krzyża, są odpowiedzialni za przygotowanie tegorocznego jubileuszowego spotkania w Kodniu.
O. Karol Lipiński OMI ze Świętego Krzyża prowadzi nabór grup z całej Polski oraz udziela bliższych informacji na temat spotkania pod nr. tel.: (0-41) 317-70-21, (0-41) 317-82-78 oraz 0-693 056-816.
Jacek Dziubel udzieli informacji w każdy wtorek w parafii Ojców Kapucynów przy ul. Warszawskiej w Kielcach, po wieczornej modlitwie o godz. 19, prowadzonej przez młodzież związaną z Taizé - także w intencji udanego spotkania w Kodniu. Bezpośredni kontakt z organizatorem pod nr. tel. 0-607 486-087.

Edycja kielecka 13/2008

E-mail:
Adres: Jana Pawła II nr 3, 25-013 Kielce
Tel.: (41) 344-20-77