https://www.niedziela.pl/artykul/59106/nd/Rekolekcje-z-Ukraina-w-tle

Rekolekcje z Ukrainą w tle

Ks. Piotr Szot

Rekolekcje to szczególny czas, kiedy staramy się przyjrzeć naszej relacji do Boga i drugiego człowieka. W dniach 23-25 marca br. w I LO w Jaśle odbywały się rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. Grzegorz Ząbek. Pochodzący z naszej diecezji ks. Grzegorz od prawie pięciu lat pracuje jako misjonarz na Ukrainie w parafii Zabłotów. Przez wiele lat w tej parafii pracował ks. Jan Radoń, który również pochodzi z diecezji rzeszowskiej.
Ks. Grzegorz jest proboszczem parafii Trójcy Przenajświętszej w Zabłotowie i św. Antoniego w Gwoźdźcu. Parafie te są położone w sniatynskim powiecie, iwanofrankiwskiego obwodu. Parafie te zostały na nowo otwarte w 1991 r. Przed wojną tereny te leżały w granicach II Rzeczypospolitej, były to parafie przede wszystkim dla Polaków. II wojna światowa spowodowała radykalne zmiany na tamtych ziemiach. Polacy w większości zostali wywiezieni, kościoły zostały zamienione na magazyny kołchozowe, a ci Polacy, którzy pozostali, zmuszeni byli do praktykowania wiary w nielicznych cerkwiach prawosławnych moskiewskiego patriarchatu, całkowicie zależnego od sowieckich władz. Kościoły polskie pozostały jedynie w większych miastach, a działalność księży rzymskokatolickich była bardzo ograniczona. Po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę i przywróceniu normalnego funkcjonowania struktur kościelnych otwarto te parafie dla garstki Polaków.
Obecnie w obu parafiach jest ok. 90 osób, 15 w Gwoźdźcu i ok. 70 w Zabłotowie. Przy parafii funkcjonuje przedszkole, które prowadzą siostry felicjanki z prowincji przemyskiej. Oprócz parafii rzymskokatolickiej w samym Zabłotowie funkcjonują parafie greckokatolicka i prawosławna kijowskiego patriarchatu.
Praca w parafii na Ukrainie na pewno różni się pod wieloma względami od pracy księży w Polsce. Ukraina jest krajem z jednej strony pięknym, z drugiej bardzo wyniszczonym finansowo, a przede wszystkim moralnie. Duża liczba rozwodów, zniszczonych rodzin, ogromny odsetek aborcji, emigracja zarobkowa, wszechobecna korupcja... Ludzie bardzo potrzebują światła wiary, która daje sens życiu i pozwala na wyleczenie zranień zadanych przez grzechy.
Ks. Grzegorz Ząbek dużo czasu poświęca na pracę z dziećmi niepełnosprawnymi. W Zabłotowie, m.in. dzięki parafii, powstał ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci niepełnosprawnych oraz internat dla upośledzonych dzieci w Załuczu. Internat ten, to kolejny przejaw socjalistycznej mentalności wyłączania niepełnosprawnych z życia społecznego. Przez wiele lat dzieci tam przebywające traktowane były jako zło konieczne, internat był w zasadzie umieralnią.
Dziś, dzięki pracy parafian, warunki poprawiły się, do pracy z niepełnosprawnym przyjeżdżają wolontariusze z Polski, pracują tam również na stałe miejscowe wolontariuszki. Jednak internat nadal boryka się z różnymi problemami, materialnymi i moralnymi. Ciężko jest przekonać pracujący tam personel, że osoby te są takimi samymi dziećmi Bożymi jak każdy z nas.
Kościoły są w złym stanie, dlatego próbuje się je remontować. Przeszkodą jest zbyt mała liczba parafian, którzy nie są w stanie sami uzbierać środków na remonty. Dlatego praca idzie powoli i mozolnie. Jednak, jak mówi ks. Grzegorz, z pomocą Bożą i ludzką udaje im się cokolwiek wyremontować, odnowić, polepszyć. Ks. Grzegorz próbuje na różne sposoby pozyskiwać środki, aby parafia mogła funkcjonować i aby przez to być bliżej ludzi, którzy potrzebują Boga i wiary, jak każdy z nas.
Z pewnością dając świadectwo swojej wiary, ks. Grzegorz rozbudził w wielu młodych sercach pragnienie pomocy biednym parafiom na Ukrainie. Wielu młodych było zainteresowanych wolontariatem w przedszkolu lub internacie.
Na różne sposoby, a przede wszystkim przez modlitwę, możemy wspierać dzieła podejmowane przez polskich misjonarzy pracujących w różnych krajach.

Edycja rzeszowska 16/2011

E-mail:
Adres: ul. Zamkowa 4, 35-032 Rzeszów
Tel.: (17) 852-52-74