https://www.niedziela.pl/artykul/66910/nd/Zaklad-Opiekunczo-Leczniczy-w-Rabie

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Rabie Wyżnej

Ubogim brakuje miłosierdzia bliźnich

16 maja br. z udziałem metropolity krakowskiego - kard. Franciszka Macharskiego w Rabie Wyżnej został oficjalnie otwarty nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej, należący do krakowskiej Caritas. Nowy ośrodek ma 1300 m2 powierzchni użytkowej i może jednorazowo przyjąć 30 pacjentów z chorobami reumatycznymi, ortopedyczno-urazowymi, układu nerwowego oraz innymi stanami chorobowymi, wymagającymi opieki pielęgniarskiej i rehabilitacji. Chorymi opiekuje się jeden lekarz, trzech rehabilitantów, dziewięć pielęgniarek, cztery salowe, trzy kucharki i trzy osoby z obsługi księgowo-administracyjnej.
Idea budowy ośrodka rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych, wymagających opieki i leczenia po pobycie w szpitalu, powstała w 1992 r. wśród młodych ludzi z Raby Wyżnej i okolic, którzy - opierając się na osobistych doświadczeniach i uwzględniając potrzebę lokalnego społeczeństwa - chcieli realizować ewangeliczne wezwanie do troski o chorych i potrzebujących. Żeby zrealizować swój pomysł, zarejestrowali stowarzyszenie i pracując charytatywnie, zdobywali fundusze na budowę. Pomoc uzyskali od wielu życzliwych instytucji i ludzi, szczególnie od swojego krajana - bp. Stanisława Dziwisza, który od początku wspierał dzieło finansowo i moralnie oraz pomagał pozyskiwać przyjaciół z zagranicy. Za systematyczne wspieranie budowy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Rabie Wyżnej bp Stanisław Dziwisz w styczniu 2000 r. otrzymał Medal Św. Brata Alberta, przyznawany co roku przez Fundację Brata Alberta.
W 1995 r. zakończono stan surowy budowy. W latach 1996-2000 wykonano instalacje i prace wykończeniowe oraz wyposażono obiekt. Twórcy Zakładu, widząc, że prowadzenie takiego ośrodka przerasta ich możliwości, w maju 2000 r. zdecydowali się go przekazać na rzecz archidiecezji krakowskiej. W lipcu 2000 r., z udziałem bp. Stanisława Dziwisza, kard. F. Macharski poświęcił Zakład, a w październiku tegoż roku przekazał jego prowadzenie krakowskiej Caritas. Po rejestracji i podpisaniu stosownych umów, Zakład - kierowany przez ks. Adama Kaczora - 2 lutego 2001 r. mógł przyjąć pierwszych pacjentów. Od lutego do kwietnia br., przy średnim czasie pobytu 30 dni, Zakład przyjął 76 pacjentów (średnia wieku 68 lat), którzy byli poddawani zabiegom rehabilitacyjnym 3-4 razy dziennie. Obecnie zapotrzebowanie na usługi Zakładu jest tak duże, że przynajmniej miesiąc trzeba oczekiwać na przyjęcie.

Niedziela Ogólnopolska 23/2001

E-mail:
Adres: ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa
Tel.: +48 (34) 365 19 17