https://www.niedziela.pl/artykul/7254/nd/Betlejem-Bozego-Milosierdzia

Radio Maryja w Płocku

"Betlejem Bożego Miłosierdzia"

Ks. Adam Łach

Każdego 22. dnia miesiąca w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku odprawiana jest uroczysta Msza św., upamiętniająca pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie. Wydarzenie to dokonało się 22 lutego 1931 r. w celi domu zakonnego Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku, gdzie dziś znajduje się sanktuarium. 22 lipca br. główne modlitewne spotkanie ku czci Bożego Miłosierdzia przeniosło się jednak w inne miejsce - do płockiej parafii św. Józefa Robotnika, w której parafialna świątynia nosi wezwanie Miłosierdzia Bożego. Wspólnota św. Józefa wraz z jej proboszczem - ks. prał. Władysławem Stradzą gościła w tym dniu bp. Romana Marcinkowskiego, który przewodniczył Eucharystii, w której licznie wzięli udział przedstawiciele Rodziny Radia Maryja. Nabożeństwo oraz towarzyszące mu modlitwy i zamyślenia transmitowane były przez Radio Maryja, gromadząc przy odbiornikach czcicieli Bożego Miłosierdzia oraz przyjaciół toruńskiej rozgłośni.

Eucharystię poprzedziło poprowadzone przez płocki zespół " Piast" modlitewne zamyślenie pt. Dziś przyszedł do mnie Jezus Miłosierny. Kierownikiem literackim i artystycznym przedsięwzięcia była Anna Antoszewska. W programie młodzież zaprezentowała różne drogi działania Bożego Miłosierdzia w życiu współczesnego człowieka.

Przybyli z różnych parafii diecezji płockiej wierni uczestniczyli następnie w modlitwie Anioł Pański, którą poprowadził ks. Stefan Cegłowski - wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego. Po modlitwie zebranych przywitał serdecznie o. Grzegorz Moj z Radia Maryja, który zachęcił do wspólnej modlitwy. Kilka minut przed Mszą św. głos zabrał proboszcz parafii św. Józefa - ks. prał. Władysław Stradza. W swoim słowie nakreślił on historię tej stosunkowo młodej wspólnoty parafialnej. Parafia pw. św. Józefa Robotnika została erygowana przed 20 laty dekretem ówczesnego biskupa płockiego dr. Bogdana Sikorskiego. Początkowo miejscem wspólnotowej modlitwy była tymczasowa kaplica, jednak po kilku latach zapadła decyzja o budowie parafialnego kościoła. Aby uczcić pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego, świątynia otrzymała wezwanie Miłosierdzia Bożego. Taki tytuł kościoła został nadany jeszcze z innej przyczyny. Kiedy decydowano o budowie świątyni, nikt nie przewidywał, że zajęta przez komunistów w 1950 r. kamienica przy Starym Rynku, gdzie miało miejsce pierwsze objawienie, zostanie zwrócona Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Tak więc, aby kult Bożego Miłosierdzia mógł trwać i rozwijać się bez przeszkód, postanowiono, że świątynia parafii św. Józefa otrzyma właśnie to wezwanie, by stać się nowym centrum owego kultu. Po zwrocie Kościołowi budynku, w którym miały miejsce objawienia, kult Miłosierdzia Bożego rozwijał się bardzo prężnie - teraz już w dwóch ośrodkach.

Jak przypomniał ks. prał. Władysław Stradza, kościół został konsekrowany 30 września 2000 r. przez biskupa płockiego prof. Stanisława Wielgusa, w obecności metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Zygmunta Kamińskiego, który wygłosił wówczas homilię.

Po zapoznaniu słuchaczy z najważniejszymi wydarzeniami z życia parafii, Gospodarz obiektu serdecznie powitał wszystkich przybyłych, prosząc jednocześnie bp. Romana Marcinkowskiego o odprawienie Mszy św. dla Rodziny Radia Maryja.

W trakcie Eucharystii Ksiądz Biskup wygłosił homilię, w której odniósł się do najważniejszych problemów moralnych współczesnego świata (pełny tekst w art. "Nawrócić się - to zaufać Bogu", str.1.) .

Ciekawym momentem, nawiązującym do liturgii z czasów wczesnochrześcijańskich, była procesja z darami ofiarnymi, w której obok chleba i wina przedstawiciele wiernych złożyli kwiaty, miód, ciasta, a także ofiary pieniężne na utrzymanie toruńskiej rozgłośni. Po Komunii św. wszyscy zgromadzeni odmówili akt oddania Matce Bożej, po czym przyjęli pasterskie błogosławieństwo.

W Eucharystię czynnie zaangażowało się wiele osób. Lekcję Pisma Świętego odczytała Jadwiga Bogusz, zaś psalm zaśpiewała Barbara Misiuń - aktorki płockiego Teatru Dramatycznego.

Koniec Mszy św. nie oznaczał bynajmniej końca wspólnej modlitwy. Po katechezie o.Grzegorza zaczął się bowiem Różaniec, prowadzony przez ks. Stefana Cegłowskiego przy współudziale słuchaczy Radia. Różańcowe rozważania zwieńczył zaś Apel Jasnogórski, podczas którego konferencję wygłosił ks. kan. Mieczysław Ochtyra, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Wieczorne godziny upłynęły pod znakiem radiowych Rozmów niedokończonych, w których - pod kierownictwem o. Grzegorza - udział wzięli: ks. kan. Mieczysław Ochtyra, ks. dr. Marek Zawadzki, ks. red. Tomasz Opaliński i ks. red. Adam Łach. Tematem Rozmów było objawienie oraz obraz Jezusa Miłosiernego. Słuchacze, którzy telefonowali do studia, dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat działania Bożego Miłosierdzia w ich życiu, nadto wielu złożyło świadectwo o skuteczności zaufania Bożemu Miłosierdziu.

Uroczystość z udziałem Radia Maryja w Płocku stała się dobrą okazją do zgłębienia prawdy o Bożym Miłosierdziu, a także do przypomnienia związków stolicy naszej diecezji ze św. Faustyną. Wiele osób być może po raz pierwszy usłyszało, że objawienie Jezusa Miłosiernego i historia znanego obrazu Zbawiciela rozpoczęły się właśnie tu. Jak powiedział podczas Rozmów niedokończonych ks. kan. Mieczysław Ochtyra, Płock można nazwać "Betlejem Bożego Miłosierdzia" w tych wymiarach, w jakich orędzie o Bożej miłości zostało przekazane św. Faustynie.

Niech wspólna modlitwa i rozważanie tej prawdy w "mazowieckim Betlejem" doprowadzą jak najwięcej ludzi do wiary w Miłosiernego Boga, który przebacza skruszonemu grzesznikowi.

Edycja płocka 32/2002