http://www.niedziela.pl/artykul/78690/nd/Zapomniana-piosenka-gdzies-pod-sercem

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Aleksander Markowski

Pamięć... Na nieludzkiej ziemi - tytuł spotkania z cyklu Historia w słowie i piosence, zorganizowanego przez Piotra Szubarczyka w gdańskim Instytucie Pamięci Narodowej 9 lutego, w wigilię pierwszych wywózek Polaków w 1940 r. na Sybir i do Kazachstanu. Pozdrawiam serdecznie Pana Piotra, Sybiraków - gości honorowych i wszystkich uczestników odbytego Spotkania Pamięci.
Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie, a dopóki płynie, Polska nie zaginie! Słowa ukochanej od lat pieśni Edmunda Wasilewskiego i Kazimierza Hoffmana o królowej polskich rzek. Są w niej słowa o polskim zwyczaju: Nad moją kolebką matka się schylała i mówić pacierza wcześnie nauczała. I słowa drugiej, równie sławnej pieśni: Jak długo Wisła wody nad Bałtyk będzie słać, jak długo polskie grody nad Wisłą będą trwać - stać będzie kraj nasz cały, stać będzie Piastów gród, zwycięży Orzeł Biały, zwycięży polski lud. Pieśni o Wiśle... ludowa - Hej, ty Wisło, modra rzeko oraz Pieśń flisaków z muzyką Dana Daniłowskiego i słowami Stana Biernackiego, napisana w 1931 r. do filmu Dziesięciu z Pawiaka, opowiadającego o uwolnieniu w 1906 r. przez Organizację Bojową PPS 10 więźniów z carskiego więzienia. Płyń Wisełko - piosenka w rytmie kujawiaka, z muzyką Henryka Warsa i słowami Jerzego Waldena, z przedwojennego filmu Bohaterowie Sybiru:...Dzieli nas tyle ziemi, tyle lat, cały świat. Wisło, rzeko, tyś daleko, nam bez ciebie źle, w mrozie, śniegu, do twych brzegów serce nam się rwie.... Odtwórca jednej z głównych ról w filmie, Eugeniusz Bodo, w czasie II wojny światowej został zamęczony przez NKWD w sowieckim łagrze. Jego śmierć stała się dopełnieniem treści filmu.
Wisła - serce Polski. Nad nią w 1920 r. rozegrała się osiemnasta, decydująca w dziejach świata bitwa.
...Być może, być może, że wszystko gdzieś lepsze i ptaki, i gwiazdy, i śpiew, i powietrze, że były gdzieś nawet szczęśliwsze narody i drzewa wdzięczniejsze od wierzby u wody.
Być może, gdzie indziej... lecz sercu jest droższa piosenka nad Wisłą i piasek Mazowsza...
To słowa piosenki, którą śpiewała Anna German. A śpiewała tak, że słuchając tych prawdziwych słów i pięknej, nostalgicznej melodii, nie dało się wstrzymać łez.
Twórca melodii - Zbigniew Ciechan, autor słów - Stanisław Ryszard Dobrowolski, w 1944 r. autor, ps. „Goliard”, pieśni Warszawskie Dzieci, utrwalonej na płycie w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego.
Zapraszam serdecznie dzieci, młodzież i starszych na nasz Wieczór 10-lecia ocalania od zapomnienia ukrytych pod sercem piosenek - Upływa szybko życie, jak potok płynie czas... - w niedzielę 19 lutego o godz. 17.00 w sali widowiskowej częstochowskiego Liceum im. J. Słowackiego przy al. Kościuszki 8. Ten Wieczór wspólnego śpiewania, muzyki i poezji poświęcam moim śp. Rodzicom: Alfredzie i Kazimierzowi Markowskim.
A w piątek 24 lutego o godz. 17.00 zapraszam do częstochowskiej Galerii Malarstwa, przy ul. Dąbrowskiego 1, na Wieczór - Na poddaszu u malarza. Piosenkom, poezji i muzyce będzie towarzyszyła kameralna ekspozycja fotografii z 10 lat naszych Wieczorów. Fotografie będzie można oglądać w dniach otwarcia Galerii: od rana 24 lutego oraz w poniedziałek 27 lutego. Na Wieczorach będą też obrazy. Wstęp na Wieczory wolny (śpiewniki w cenie 5 zł). Proszę o rejestrowanie ich kamerami, magnetofonami oraz fotografowanie.

Być może, gdzie indziej...

Słowa: Stanisław Ryszard Dobrowolski
Muzyka: Zbigniew Ciechan

Być może, gdzie indziej są ziemie piękniejsze
i noce gwiaździstsze, i ranki jaśniejsze,
być może, bujniejsza, zieleńsza jest zieleń
i ptaki w gałęziach śpiewają weselej.

Być może, gdzie indziej... lecz sercu jest droższa
piosenka nad Wisłą i piasek Mazowsza.

Są zmierzchy na fiordach i cienie piramid,
i zorze polarne, i sen pod palmami,
stubarwne motyle, baśniowe ogrody
i miasta w ogrodach cudownej urody.

Być może...

Być może, być może, że wszystko gdzieś lepsze
i ptaki, i gwiazdy, i śpiew, i powietrze,
że były gdzieś nawet szczęśliwsze narody
i drzewa wdzięczniejsze od wierzby u wody.

Być może...
Niedziela Ogólnopolska 8/2006 , str. 21

E-mail:
Adres: ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa
Tel.: +48 (34) 365 19 17