http://www.niedziela.pl/artykul/96393/nd/Ze-swiata

Ze świata

Turcja

Kościół zamieniony na meczet

Świątynia w tureckim Izniku (dawna Nicea) ma służyć jako meczet. Do tej pory kościół funkcjonował jako muzeum i obiekt turystyczny.
Austriacka agencja katolicka „Kathpress”, powołując się na tureckie źródła prasowe, informuje, że z wieży odnowionego niedawno minaretu przylegającego do katedry św. Zofii w Izniku rozległ się pierwszy raz od powstania Republiki Tureckiej w 1923 r. głos muezina, nawołującego muzułmanów do modlitwy.
Decyzja władz tureckich o przeznaczeniu dawnej bazyliki na meczet wzbudziła kontrowersje. Historyk sztuki z Uniwersytetu Marmara Selçuk Mülayim zwrócił uwagę, że budynek jest niezwykle znaczący dla historii chrześcijaństwa i ostrzegł, że krok ten wzbudzi protesty na całym świecie.
Świątynia, która powstała za czasów Justyniana Wielkiego, w 787 r. była miejscem ostatniego soboru powszechnego uznawanego przez chrześcijan Wschodu i Zachodu. Przedmiotem debaty była wówczas kwestia rozrastającego się ruchu ikonoklastów oraz odpowiedź na pytanie, czy święte obrazy mogą być przedmiotem adoracji. W Nicei odbył się też w 325 r. pierwszy sobór powszechny. Uchwalono wtedy dogmat o boskości Chrystusa.

Ekwador

Zakazane kazania

Kościół katolicki w Ekwadorze skrytykował rządową propozycję wprowadzenia karalności zaangażowania politycznego duchownych. Chodzi o „wypowiadanie się w kościołach i innych ośrodkach kultu czy miejscach publicznych «za» bądź «przeciw» jakiejś partii czy ugrupowaniu politycznemu”. Za taką działalność osoby duchowne mogłyby podlegać karze grzywny, a nawet pozbawienia wolności do 30 dni.
Pomysł ten wysunął prezydent Rafael Correa, oburzony obecnością w kazaniach treści, które uznał za prozelityzm polityczny. Powołując się na zapis w obowiązującej w Ekwadorze umowie ze Stolicą Apostolską o niemieszaniu się Kościoła w sprawy polityczne, zaproponował wprowadzenie odnośnych konsekwencji w ekwadorskim prawie karnym.
Przewodniczący miejscowego Episkopatu stwierdził, że tego rodzaju przepis stanowiłby dyskryminację na tle religijnym i odebrałby części obywatelom przysługujące im prawa.

Włochy

Próba zamachu we Florencji

Nieznany sprawca poważnie ranił katolickiego duchownego, prawdopodobnie podczas próby zamachu na arcybiskupa Florencji Giuseppe Betoriego. Do wydarzenia doszło 4 listopada przed pałacem arcybiskupim w stolicy Toskanii. 42-letni ks. Paolo Borgi, sekretarz metropolity, został postrzelony w brzuch przez starszego mężczyznę. Był to prawdopodobnie niezrównoważony psychicznie kloszard, który próbował dostać się do wysiadającego z samochodu metropolity, a następnie zbiegł z miejsca zdarzenia. Stan rannego nie jest ciężki.
Włoska policja zatrzymała kilku podejrzanych. Jak poinformował abp Betori, w związku z zajściem otrzymał on telefonicznie wyrazy solidarności od papieża Benedykta XVI oraz przewodniczącego włoskiego Episkopatu kard. Angelo Bagnasco.

Ludzie

Kard. Kurt Koch

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch, przebywając w USA stwierdził, że dziś głównym partnerem ekumenicznych relacji Kościoła powinni być zielonoświątkowcy. Są oni bowiem największym po katolikach wyznaniem chrześcijańskim. Słyną jednak ze swej antykatolickiej postawy. My z kolei musimy uważać, by nie przejmować od nich kontrowersyjnych metod ewangelizacji - powiedział.
Purpurat dokonał bilansu obecnego stanu relacji ekumenicznych. Jest on dość niepokojący. Zielonoświątkowcy nie tylko nie mają ochoty na dialog, ale niekiedy nawet nie uznają katolickiego chrztu, co jest podstawą wszelkiego ekumenizmu.
- Nowe podziały wyrastają też między katolikami a tradycyjnymi wspólnotami protestanckimi - zaznaczył kard. Koch. Tym razem mają one podłoże etyczne, a nie doktrynalne. Kardynał zastrzegł jednak, że inaczej wyglądają relacje z prawosławiem. Tu dialog prowadzony już jest na innym poziomie. Jego zasadnicza kwestia to prymat papieża.

Cudzysłów

Kosztami ekologii nie można obarczać przyszłych pokoleń, które nie ponoszą winy za skażenie środowiska. Za usuwanie szkód i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych powinny zapłacić pokolenia, które są za nie odpowiedzialne.
Abp Francis Chullikatt, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej na forum ONZ

Krótko

W Grecji nie będzie referendum w sprawie reform. W Helladzie powstał rząd zgody narodowej. 11 listopada odbyło się zaprzysiężenie nowego rządu koalicyjnego z premierem Lukasem Papademosem na czele.

We Włoszech, po dymisji premiera Silvio Berlusconiego, misję utworzenia rządu ocalenia narodowego otrzymał ekonomista Mario Monti. Sama zapowiedź wystarczyła, by wyraźnie poprawiła się sytuacja włoskich finansów.

Program atomowy Iranu jest tak zaawansowany, że to islamskie państwo jest w stanie skonstruować bombę atomową w ciągu kilku miesięcy. Teheran temu zaprzecza, ale w Izraelu pojawiają się wypowiedzi, nawet umiarkowanych polityków, o możliwości uderzenia militarnego w instalacje atomowe Iranu.

Amerykańskie banki opuściło ponad 650 tys. klientów z powodu wysokich opłat i niskiego oprocentowania lokat. Amerykanie przenieśli swe rachunki do unii kredytowych (rodzaju spółdzielczych kas) i do małych, lokalnych banków.

Kurek Gazociągu Północnego, którym rosyjski surowiec popłynie do Europy Zachodniej, uroczyście odkręcili prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jeśli będzie taka polityczna potrzeba, to Moskwa, nie szkodząc krajom trzecim, będzie mogła zakręcić kurek z gazem Polsce - zauważa dziennik „Wiedomosti”, komentując uruchomienie Gazociągu Północnego łączącego Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie.

Stan zdrowia przetrzymywanej od trzech miesięcy w areszcie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko znacznie się pogorszył. Skazana niedawno na siedem lat więzienia Tymoszenko przez problemy z kręgosłupem nie może samodzielnie chodzić.

W Niemczech ponad 3 tys. kobiet i dziewcząt zostało zmuszonych w ciągu jednego roku do zawarcia małżeństwa, często pod groźbą przemocy - wynika z raportu przedstawionego w środę w Berlinie przez niemieckie ministerstwo ds. rodziny.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Niedziela Ogólnopolska 47/2011 , str. 5

E-mail:
Adres: ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa
Tel.: +48 (34) 365 19 17