Reklama

Dekret Ustanawiający Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Barbary w Skoszewach Sanktuarium

Niedziela łódzka 48/2002

Obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus, znajdujący się w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Barbary w Skoszewach, cieszy się szczególnym i uświęconym wielowiekową tradycją kultem wiernych, a sama świątynia jest miejscem licznych pielgrzymek.
Przywołując słowa Soboru Watykańskiego II, pragnę zauważyć, że również i w tym miejscu "już od najdawniejszych czasów Błogosławiona Dziewica czczona jest pod zaszczytnym imieniem Bożej Rodzicielki, pod której obronę uciekają się w modlitwach wierni we wszystkich swoich przeciwnościach i potrzebach" (Konstytucja dogmatyczna o Kościele, Lumen gentium, n. 66)
Mając na względzie cześć, jaką odbiera Matka Boża w Jej Skoszewskim Wizerunku, ukoronowałem go 15 sierpnia 1996 r. koronami biskupimi. Obecnie, po głębokim namyśle oraz po konsultacjach z kompetentnymi osobami, nadaję kościołowi pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Barbary w Skoszewach - dla większej chwały Bożej i duchowego pożytku wiernych - tytuł sanktuarium (kan. 1230 KPK).
Dan w Łodzi, dnia 7 października 2002 r., we Wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, w 17. roku mojej posługi biskupiej w archidiecezji łódzkiej.

W sobotę 7 grudnia br. o godz. 17.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starych Skoszewach odbędzie się nabożeństwo dziękczynne za dar sanktuarium. Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył oraz wygłosi kazanie abp Władysław Ziółek - ordynariusz łódzki. Na uroczystość dziękczynną wszystkich Czcicieli Matki Bożej zaprasza
Ks. Czesław Zbiciak - Kustosz Sanktuarium

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża radością

2021-06-12 07:25

[ TEMATY ]

życie

świadectwo

świadectwa

Fundacja Grupa Pro Elio

Barbara Kędzior

Barbara Kędzior

Basia Kędzior urodziła się z rybią łuską - genetyczną wadą skóry. Miała żyć tylko osiem dni. Gdy już było wiadomo, że przeżyje dłużej, lekarz chciał amputować jej palce. Dzisiaj ma 22 lata i jest radosną dziewczyną, która swoimi palcami zapisała całe mnóstwo zeszytów.

Kształci się w śpiewie. Ma cudowny głos. Daje świadectwo radosnego życia niezależnie od trudności. W sytuacji, w której wielu dzieciom, u których diagnozuje się przeróżne wady genetyczne, odbiera się prawo do życia, Basia jest żywym dowodem na to, że namawianie rodziców na aborcję z powodu podejrzenia choroby jest wielkim nieporozumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej o wspólnocie serc Jezusa i Maryi

2021-06-12 09:29

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej drugi dzień obrad 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita krakowski podkreślił, że zbieżność liturgicznych obchodów Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Pana Jezusa skłania, „abyśmy raz jeszcze powrócili do idei Eleusy, która w swej istocie mówi o przedziwnej wspólnocie Serc Jezusa i jego Przeczystej Matki".

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na ikonograficzny typ Eleusy, w którym namalowany jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej. Podkreśla on silny związek uczuciowy między Maryją, a Dzieciątkiem Jezus. – Stojące na kolanach Matki Dzieciątko Jezus mówi coś do Maryi, a Jej twarz, dostojna i spokojna, wskazuje na to, że słowa Jezusa głęboko zapadają głęboko w Jej serce. Jednakże Jej oczy nie są, jak jest to zazwyczaj w tego rodzaju obrazach, skierowane w stronę Dzieciątka, ale do modlących się przed Obrazem ludzi – opisywał metropolita krakowski, który przywołał historię kultu kalwaryjskiego wizerunku.

CZYTAJ DALEJ

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 13 czerwca 2021

2021-06-12 16:35

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję