Reklama

Niedziela Częstochowska

Niedziela z „Niedzielą”

Niedziela częstochowska 47/2012, str. 6

[ TEMATY ]

Zawiercie

Tygodnik Niedziela

Agnieszka Lorek

Wierni interesowali się ofertą wydawniczą „Niedzieli”

Wierni interesowali się ofertą wydawniczą „Niedzieli”

W słoneczną niedzielę 21 października do parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu przybyła „Niedziela” i to dla nikogo nie jest zaskoczeniem. To katolickie pismo czytane jest tu, w zawierciańskiej wspólnocie od początku jej dziejów, a więc od ponad ćwierćwiecza. Przybyła jednak nie tylko w postaci cotygodniowego wydania, ale tym razem wraz z jej redaktorem naczelnym, ks. inf. dr Ireneuszem Skubisiem oraz ks. red. Jackiem Molką.

Propozycja dla najmłodszych

Podczas niedzielnych Eucharystii kapłani przybliżali parafianom redakcyjną pracę, jej cele, priorytety, zadania i misję, jaką spełnia „Niedziela” w Polsce i na świecie. Wiele miejsce poświęcono też dwumiesięcznikowi dla dzieci pt. „Moje Pismo Tęcza”, wydawanego w częstochowskiej redakcji. A wiadomo, że o godz. 12.30 to właśnie dzieci bardzo licznie gromadzą się przy ołtarzu, dlatego to głównie do nich oraz ich rodziców skierowane było słowo zachęty do budowania dzieciństwa na gruncie tego katolickiego pisma. Po zakończeniu Mszy św. dziecięcej „niedzielny” kram z wydawniczymi publikacjami, oblegali przede wszystkim najmłodsi. Wielu po raz pierwszy, ale miejmy nadzieję nie ostatni, zakupiło kolorowe, radosne, pełne treści i niespodzianek „Moje Pismo Tęcza”. A i starsi znaleźli coś dla siebie, bo nie od dziś wiadomo, że redakcja w Częstochowie wydaje także publikacje książkowe. Najciekawsze z nich zaprezentowano także podczas niedzieli z „Niedzielą” u św. Stanisława Kostki w Zawierciu. Nie obyło się, rzecz jasna bez słodyczy, a na to redakcja przygotowana jest zawsze. Niedzielne „krówki” cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych.

Budowanie słowa

Redaktor „Niedzieli”, ks. Ireneusz Skubiś, który doskonale pamięta tworzenie się tej rodziny parafialnej, kolejne etapy budowy, a potem zmieniające się i ubogacające oblicze świątyni miał doskonałą sposobność, by wyrazić swój podziw dla pracy proboszcza, ks. prał. Kazimierza Bednarskiego, wikariuszy oraz parafian, którzy w czasach trudnych wznosili dom Boży, a i teraz, wcale niełatwych trudzą się, by utrzymać jego piękno, ład i harmonię, i wszystko, co z kościołem materialnym jest związane. To budowanie kościoła materialnego i duchowego porównał do budowy słowa, która od 86 lat trwa w „Niedzieli”. Bo to właśnie w roku bieżącym „Niedziela” obchodzi 86-lecie swojego istnienia na rynku wydawniczym, a od ponad 31 lat kieruje nią ks. Ireneusz Skubiś.

Reklama

Ksiądz Redaktor mówił, że „Niedziela” od zawsze była i jest ważnym przekaźnikiem Bożej prawdy. „Bp Teodor Kubina mówił, że pismo to ma być wikariuszem dla proboszcza i sufraganem dla biskupa. Było to niezwykle prorocze spojrzenie częstochowskiego, światłego Biskupa. To ważny głos Kościoła, pismo katolickie przekazujące posługę wikarego w Polsce i na świecie, uwzględniające nauczanie Papieży, przykazania Dekalogu, piszące o tym co polskie, wierne bez reszty tradycji, patriotyczne, pismo, któremu na sercu leży moralność, troska o polski dom, polską rodzinę i wspaniałą wielowiekową tradycję” - podkreślał. „Bolejemy nad tym, że to co dobre, słuszne, uczciwe, wartości najwyższe wyrywane są polskiemu narodowi. Ludzie zewsząd są ogłupiani, często nie wiedzą czego się trzymać, w mediach nie brakuje zakłamania i manipulacji. Są gazety, które piszą po polsku, ale nie są polskie, bo niektóre znane tytuły zostały wykupione przez obcokrajowców i choć posługują się polskim językiem, to niewiele im na Polsce i Polakach zależy. Dziś nasz naród potrzebuje mediów, które będą głosicielami prawdy. Gdyby Polacy mieli dostęp do polskich mediów inaczej postrzegaliby rzeczywistość. A co się dzieje? Obecna władza boi się prawdy, nie chce, by prawda przyszła do ludzi. Dlatego tak wielka obawa i rzucanie kłód pod nogi Telewizji Trwam, aby ta nie była obecna na multipleksie” - podkreślał.

W Roku Wiary

Dziś kładę Wam głęboko na sercu budowanie Waszych małżeństw i rodzin przez słowo katolickich mediów, zwłaszcza „Niedzieli”, która uczy myślenia, otwiera oczy na wszystko, co w życiu ważne. Jakże serdecznie życzę Księdzu Proboszczowi, który zbudował wspaniały kościół materialny i ten z żywych kamieni, który wciąż rozwija i ubogaca, aby w tym szczególnym Roku Wiary budować także kościół słowa. Na pewno owoce takiego budowania będzie można odnaleźć w głębszym zrozumieniu problemów naszego kraju, lepszym zrozumieniu siebie i naszych bliskich, większym zaangażowaniu w sprawy wspólnotowe, a nade wszystko w otwarciu się, a może powrocie do Boga”.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Neoprezbiterzy odprawili Mszę św. prymicyjną w redakcji „Niedzieli”

[ TEMATY ]

Tygodnik Niedziela

neoprezbiterzy

Bożena Sztajner/Niedziela

W intencji pracowników tygodnika katolickiego „Niedziela” i jego dzieł modlili się we wtorek 11 czerwca neoprezbiterzy archidiecezji częstochowskiej, którzy odprawili Mszę św. prymicyjną w siedzibie redakcji tygodnika w Częstochowie.

Mszy św. przewodniczył ks. Michał Pierzchała, w koncelebrze z neoprezbiterami. Natomiast homilię wygłosił ks. Michał Płocharski.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z przedstawicielami dzieł charytatywnych

2023-02-01 20:29

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Najpierw wysłuchał ich świadectw. O swojej niepełnosprawności, której można było uniknąć i o działalności stowarzyszenia, które pomaga takim osobom. 68-letni obecnie mężczyzna wspomniał, że gdy miał 4 lata, gdy rodzice zaprowadzili go do pobliskiego szpitala na poprawienie skręconej od urodzenia stopy. Na miejscu nie było lekarza i operację przeprowadził niefachowo jego asystent. Nie tylko nie pomógł, ale jeszcze doszło do zakażenia i w efekcie chłopiec stracił dwa palce, nastąpiło uszkodzenie nerwu i do dzisiaj Pierre cierpi z tego powodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję