Reklama

Niedziela Kielecka

Peregrynacja obrazu Matki Bożej z Guadalupe - tylko w Chmielniku

Niedziela kielecka 47/2012, str. 1, 6

[ TEMATY ]

obraz

peregrynacja

TD

Rycerze Kolumba trzymający wartę przy wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Rycerze Kolumba trzymający wartę przy wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Peregrynacja obrazu Matki Bożej z Guadalupe to inicjatywa Rycerzy Kolumba, których Rada w diecezji kieleckiej funkcjonuje wyłącznie w parafii Chmielnik. Rycerze zaprosili peregrynującą w Polsce kopię cudownego wizerunku Matki Bożej z Guadalupe, a uroczystości związane z jej obecnością w parafii trwały od 20 do 27 października z udziałem także pielgrzymek z dekanatu.

Cały tydzień z meksykańską Maryją

Obraz peregrynujący po Polsce za zgodą Wielkiego Rycerza Carla Andersona po blisko rocznym oczekiwaniu przywieźli do chmielnickiej parafii przedstawiciele Rady Końskie-Węgleszyn. Obraz został uroczyście wprowadzony do kościoła, odśpiewano m.in. „Bogurodzicę”, Rycerze w szarfach, z insygniami zaciągnęli wartę.

Reklama

Każdego dnia przy obrazie wystawionym w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku odprawiane były trzy Msze św., cztery części Różańca, Apel Jasnogórski, prowadzony przez Rycerzy. Kazania łączone były z konferencjami na temat historii objawień w Guadalupe oraz - z racji Tygodnia Misyjnego - z wątkami misyjnymi. Czuwania modlitewne przy obrazie podjęły grupy parafialne, m.in. Legion Maryi, Koło Radia Maryja, róże różańcowe, młodzież i dzieci. W Mszach św. uczestniczyli parafianie oraz pielgrzymi i duszpasterze z okolicznych parafii, np. z Szydłowa czy z Gartatowic. Warto dodać, że młoda mieszkanka parafii - Magdalena Makowska wykonała kopię obrazu, który będzie peregrynował po rodzinach parafii, począwszy od rodzin Rycerzy Kolumba.

Morenita z Tepeyac w Guadalupe

Matka Boża z Guadalupe odbiera cześć od XVI wieku. Jest to wizerunek Maryi, w którym objawiła się Ona Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. W ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 r., w nadprzyrodzony sposób powstał utrwalony na płótnie obraz Matki Bożej z Guadalupe - czczony przez miliony wiernych na całym świecie. Uchodzi za unikatowy wizerunek Maryi „nie ręką ludzką uczyniony”. Przedstawia Matkę Bożą w postawie stojącej, ubraną w tunikę, okrytą płaszczem, o ciemnej cerze - stąd nazwa „Morenita z Tepeyac”. Obraz badany przez malarzy, znawców technik malarskich, biofizyków, optyków i in., przynosi wiele zaskakujących odkryć, np. trwałość płótna (czyli tzw. tilmy - indiańskiego płaszcza utkanego z włókien agawy, ulegających zazwyczaj po 20 latach rozpadowi). Tymczasem tilma nie zmienia się od 472 lat! Nie stwierdzono śladów szkicu na tilmie, nie wyblakł kolor, a wyglądające jak żywe oczy Maryi zawierają utrwalone na zasadzie refleksu świetlnego sceny z meksykańskiego objawienia.

Ukazanie się św. Juanowi Diego Maryi na wzgórzu Tepeyac jest uznawane za najstarsze objawienie maryjne. W miejsce pierwszego skromnego kościoła wzniesiono z czasem bazylikę (1974 r.), uznawaną za największe sanktuarium maryjne na świecie. Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe przypada 12 grudnia.

Rycerze Kolumba działają w parafii

Reklama

Pierwsza inwestytura Rycerzy Kolumba w Chmielniku miała miejsce w czerwcu 2011 r., a 18 marca 2012 r. bp Kazimierz Ryczan erygował w Chmielniku Radę Rycerzy Kolumba. Liczy ona 35 członków, funkcję kapelana pełni ks. proboszcz Franciszek Siarek. Chmielniccy Rycerze wzięli pod swoją opiekę najstarszy, dawny parafialny kościół pw. Trójcy Świętej - przeprowadzili tam m.in. odwodnienie, naprawę murów, dbają o otoczenie. Rycerze organizują zbiórkę makulatury na cele charytatywne, zajmują się dystrybucją paczek żywnościowych w parafii, przeprowadzają zbiórki ogłaszane przez Kościół, mają pod opieką starsze osoby, prowadzą kwestę z okazji Wszystkich Świętych.

Zakon Rycerzy Kolumba został zalegalizowany w USA w 1882 r. Poza wspieraniem się wzajemnym i swych rodzin, Rycerze reagują na bieżące potrzeby, np. klęski żywiołowe, prowadzą szeroką działalność charytatywną, wspierają powołania, angażują się w obronę życia ludzkiego, sponsorują dzieła Kościoła, prowadzą program ubezpieczeniowy dla członków i ich rodzin. Do popularnych działań Rycerzy na całym świecie zalicza się m.in.: prowadzenie kuchni dla biednych, zaopatrywanie inwalidów w wózki, organizacja imprez sportowych, fundacja stypendiów dla kleryków. W Polsce ich obecność datuje się od 2005 r. - funkcjonuje 38 rad, skupiających 2 tys. osób.

Rycerze Kolumba poprzez trwającą od ponad roku polską peregrynację wizerunku Morenity z Tepeyac przypominają, że Matka Boża z Guadalupe jest Gwiazdą Nowej Ewangelizacji i Opiekunką Życia - staje się wyraźnym symbolem obrony każdego ludzkiego życia, od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. We współczesnym świecie, w którym coraz bardziej stara się dominować „cywilizacja śmierci” - peregrynacja Obrazu Matki Bożej z Meksyku ma uwrażliwić wszystkich na szacunek do życia i przyczynić się do tego, by szczególnie katoliccy mężczyźni poczuli się bardziej za to życie odpowiedzialni - od okresu prenatalnego aż po godną śmierć. Ma być także impulsem do nowej ewangelizacji i odnowy wiary na progu Roku Wiary, a także inspirować do czynów miłosierdzia.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM/ W Krakowie wystawiono obraz Jezusa Miłosiernego ze zdjęć selfie

Organizatorzy akcji – wspólnota Chrystus w Starym Mieście oraz siostry z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – liczą, że uwagę na obraz zwróci papież Franciszek, który będzie w Łagiewnikach podczas Światowych Dni Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję