Reklama

Niedziela Lubelska

Idziemy po śladach przodków

Jak co roku, tydzień po uroczystej inauguracji w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, nowy rok akademicki oficjalnie rozpoczęło Metropolitalne Seminarium Duchowne

Niedziela lubelska 47/2012, str. 3

[ TEMATY ]

seminarium

Lublin

Stanisław Sadowski

Inauguracja zgromadziła wielu gości

Inauguracja zgromadziła wielu gości

Uroczystości, którym towarzyszyły słowa Ojca Świętego Benedykta XVI „Miłość Chrystusa wypełnia nasze serca i pobudza nas do ewangelizacji”, odbyły się w niedzielę, 28 października. Najpierw społeczność seminarium, które za dwa lata przeżywać będzie jubileusz 300-lecia powstania, uczestniczyła w Mszy św., a następnie wespół z licznie przybyłymi gośćmi w spotkaniu inauguracyjnym, odbywającym się tradycyjnie w auli wielofunkcyjnej. Zgromadzonych, wśród których obecni byli, m.in.: abp Stanisław Budzik i bp Artur Miziński oraz rektorzy lubelskich uczelni z rektorem KUL ks. prof. Antonim Dębińskim, powitał gospodarz ks. dr Marek Słomka. Wśród gości Rektor seminarium wyróżnił licznie przybyłych kapłanów, którzy „ukazują alumnom piękno drogi powołania”, a także siostry zakonne, w tym Siostry Służki, które na co dzień pracują w seminarium, „ewangelizując przyszłych kapłanów świadectwem życia, oddania Bogu, Kościołowi i człowiekowi”.

Akademickie święto szczególnie przeżywali klerycy pierwszego roku, którzy zaledwie kilka tygodni wcześniej przekroczyli próg seminarium. Z rąk wicedziekana Wydziału Teologii KUL ks. prof. Marka Chmielewskiego 19 studentów odebrało indeksy. - Życzę wam, by studia teologiczne były dla was nie tylko wsłuchiwaniem się w słowo o Bogu, ale w Słowo Boga; by były czasem rozwijania się w wierze - mówił Ksiądz Dziekan. W roku akademickim 2012/2013 studia teologiczne, połączone z formacją kapłańską, podjęło 16 nowych alumnów obrządku rzymskokatolickiego oraz trzech grekokatolików. Do wspólnej historii seminarium i KUL-u nawiązał rektor uniwersytetu ks. prof. A. Dębiński: - Gdy młody uniwersytet katolicki szukał własnego lokum, zajęcia przez kilka lat odbywały się w budynku seminarium, natomiast od 1945 r. kształcenie seminarzystów odbywa się w ramach Wydziału Teologii KUL.

Jak podkreślał ks. M. Słomka, alumni powrócili po wakacyjnej przerwie do nauki i pracy ubogaceni duszpasterskimi praktykami. W letnich miesiącach lubelskich seminarzystów można było spotkać m.in. na pieszej pielgrzymce do Częstochowy, oazach dziecięcych i młodzieżowych, koloniach Caritas, wczasorekolekcjach dla chorych i niepełnosprawnych, a także na „Przystanku Jezus”. Wielu z nich, podróżując po różnych krajach Europy i świata, doświadczało bogactwa Kościoła powszechnego oraz wspomagało modlitwą i pracą Polonię. - Codzienna nauka i formacja w seminarium, a także wakacyjne zaangażowania dla kleryków są okazją do pogłębiania relacji z Bogiem i bliźnim. W tym roku akademickim, który za przyczyną papieża Benedykta XVI stał się Rokiem Wiary, nadal wspólnie będziemy poszukiwać Chrystusa na naszych drogach i umacniać wiarę Słowem Bożym, modlitwą, lekturą Pisma Świętego, dokumentów soborowych i Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz spotkaniami z prawdziwymi świadkami Chrystusa - mówił Ksiądz Rektor. Rok Wiary wpisuje się w ostatnie seminaryjne przygotowania do 300-lecia istnienia. - Nasze seminarium zostało założone w 1714 r. Zgłębianie historii utwierdza nas w przekonaniu, że idziemy po śladach zacnych przodków. Chcemy ocalić dla potomnych jak najwięcej, dlatego podjęliśmy się nie tylko renowacji kompleksu sakralnego, ale troszczymy się o nasze duchowe dziedzictwo, m.in. w ramach przygotowania do rocznicy zbierane są świadectwa dawnych wychowanków, które zostaną opracowane i opublikowane - wyjaśniał ks. Słomka.

Reklama

Z okazji inauguracji z okolicznościowym wykładem nt. „Zabytkowy zespół budynków Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie - historia i rola w przestrzeni miasta”, wystąpił miejski konserwator zabytków Hubert Mącik. Przypomniał w nim historię fundacji zespołu klasztornego i kościelnego Misjonarzy św. Wincentego ŕ Paulo, a także wskazał na szczególnie cenne elementy dekoracji, jakimi są, m.in. medaliony z wizerunkami królów i książąt polskich na jednej ze ścian dawnej kamienicy Suchorabskiej, która stanowiła zaczątek zabudowań seminaryjnych oraz kaplica (obecnie używana przez kleryków grekokatolickich) z pięknym ikonostasem autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego.

Nim akademickie spotkanie zakończył dostojny śpiew chóru seminaryjnego „Gaudeamus igitur”, o pasterskie słowo i błogosławieństwo został poproszony Metropolita Lubelski. Abp Stanisław Budzik, odnosząc się do chlubnej historii seminarium i bogatej tradycji kształcenia duchowieństwa w Lublinie, podkreślał: - Trzeba dbać nie tylko o odnowę zewnętrznego wyglądu, ale o to, by promieniowało wewnętrznym blaskiem. To apel przede wszystkim do was, drodzy alumni i wychowawcy, aby budować to wewnętrzne duchowe piękno, aby seminarium lubelskie, które od 300 lat wpisuje się w panoramę duchową miasta, dalej tym duchem promieniowało.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja roku akademickiego w WSD

Rozpoczęto kolejny rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu – uczelni, która od prawie 200 lat kształtuje kapłanów do pracy w diecezji. Inauguracyjnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowali ją kapłani profesorowie, proboszczowie i zaproszeni goście z innych uczelni. W homilii ks. Rafał Kobiałka mówił o powołaniu w aspekcie celu i drogi, jaką należy przebyć, aby go odkryć, rozwinąć i realizować. – Rozpoczynając nowy rok akademicki, spróbujmy usłyszeć, co chce nam powiedzieć Bóg poprzez swoje Słowo. Bóg na początku tej drogi pokazuje nam wyraźnie jej cel, pokazuje sposób dojścia do niego i obiecuje nam swoją pomoc. Naszym celem jest wyznaczone przez Boga miejsce, drogą – dziecięce zaufanie. Prośmy więc, abyśmy mając gwarancję Bożej opieki, mogli kroczyć wyznaczoną przez Niego drogą do celu, który wskazuje nam osobiście i naszej seminaryjnej wspólnocie – mówił ojciec duchowny seminarium.

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję