Reklama

Sztuka

Odnowiony kościół

To wspaniały pomnik historii ojczyzny i naszego miasta - mówił abp Stanisław Budzik o odnowionym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej. Dzięki zaangażowaniu rektora ks. Dariusza Bondyry, współpracy wielu środowisk, a także dotacji unijnej, kościół przy ul. Narutowicza w Lublinie - wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem, odzyskał dawny blask

Renowacja jednego z najstarszych lubelskich kościołów dobiegła końca na jubileusz 600-lecia rozpoczęcia budowy. - Na ten jubileusz nie chcieliśmy wznosić nowych pomników. Wspólnym darem jest dzieło odnowy świątyni, która odzyskała dawny blask i ukazała naszym oczom wyjątkowe piękno - mówi ks. Dariusz Bondyra. Kompleksowa renowacja kościoła, będąca owocem modlitwy, ofiarności i współpracy wielu środowisk, trwała niespełna dwa lata. - Mając na uwadze historyczne, kulturowe i artystyczne znaczenie dziedzictwa narodowego oraz potrzebę godnego uczczenia kolejnych rocznic ważnych wydarzeń z historii naszej wspólnoty, został zrealizowany projekt pod nazwą „Renowacja pobrygidkowskiego zespołu klasztornego w Śródmieściu miasta Lublina”. Dzięki temu, że projekt został wpisany na listę podstawową Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-13, prace udało się wykonać w bardzo szybkim tempie - wyjaśnia Ksiądz Rektor.

Główne uroczystości związane z 600-leciem rozpoczęcia budowy oraz zakończeniem renowacji kościoła, odbyły się w dniach 21-22 października. Na program spotkania złożyły się, m.in. Msza św. dziękczynna, sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, sesja naukowa poświęcona historii i architekturze świątyni oraz oficjalne otwarcie odrestaurowanego kościoła. Wśród wielu gości, w tym kapłanów i urzędników, reprezentujących różne szczeble władz samorządowych i wojewódzkich, szczególne miejsce zajmowały Siostry Brygidki z klasztorów w Częstochowie i Gdańsku. - To miejsce przesiąknięte jest ich wielowiekową obecnością i modlitwą - podkreślał Ksiądz Rektor, przypominając, że zgromadzenie Sióstr Brygidek obecne było w przestrzeni Lublina od 1426 r. aż do 1835 r. W jubileuszowych spotkaniach uczestniczyli również przedstawiciele Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, a także wykonawcy licznych prac renowacyjnych. Wśród gości nie zabrakło kombatantów i ludzi „Solidarności”, którzy swoją modlitwą i obecnością od kilkudziesięciu lat budują w kościele przy ul. Narutowicza sanktuarium pamięci narodowej. - W sztafecie pokoleń wszyscy mamy swoje określone miejsce. Dzięki modlitwie i pracy wspólnie doprowadziliśmy dzieło odnowy do końca. Bogu niech będą dzięki - mówił ks. D. Bondyra. - Wszystkim zaangażowanym w renowację kościoła: władzom rządowym i samorządowym, organizacjom kombatanckim i społecznym, sponsorom, ofiarodawcom, darczyńcom, osobom wspierającym to dzieło swoją modlitwą i cierpieniem dziękuję za okazaną pomoc i troskę o dziedzictwo narodowe przodków oraz wspólne dobro materialne i duchowe. Marszałkom i Zarządowi Województwa Lubelskiego dziękuję za wpisanie renowacji królewskiego wotum na listę Projektów Kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-13. Ten zapis umożliwił pozyskanie środków finansowych i przeprowadzenie prac renowacyjnych. Dzięki przyznanej dotacji ten niezwykły królewski pomnik odzyskał dawny blask - podkreślał Ksiądz Rektor.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie wraz z klasztorem został ufundowany przez króla Władysława Jagiełłę jako wotum dziękczynne za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Tradycja utrzymuje, że przy jego budowie w latach 1412-26 pracowali jeńcy krzyżaccy. Odpowiedni dokument fundacyjny wydał król 1 kwietnia 1426 r. w Krasnymstawie. Po ukończeniu prac, król Władysław Jagiełło sprowadził do Lublina zakon założony przez św. Brygidę, która przepowiedziała upadek Krzyżaków. Odrestaurowany kościół, który zachowując podstawową funkcję religijną stał się wielką atrakcją turystyczną, został podzielony na kilka przestrzeni. Można w nim wyróżnić: kaplicę grunwaldzką, sanktuarium św. Brygidy, lubelskie sanktuarium pamięci narodowej oraz wieżę kościoła z chórem, gdzie prezentowane są wystawy historyczne i numizmatyczne. Ponadto, po renowacji w kościele udostępniono do zwiedzania krypty, a na wieży taras widokowy z panoramą Lublina.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tradycja w stroju regionalnym

Niedziela bielsko-żywiecka 26/2014, str. 8

[ TEMATY ]

sztuka

Monika Jaworska

W strojach mieszczan żywieckich

W strojach mieszczan żywieckich

W Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbywał się IX Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego. Towarzyszył mu koncert słowno-muzyczny ukazujący tradycję regionu. – To przykład, niezwykła siła dla wszystkich, jak można czerpać z tej kultury, w której jest wielkie bogactwo – powiedziała o koncercie konsul generalna RP w Ostrawie Anna Olszewska.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: "Pójdź za mną"

2023-01-30 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Od 3-5 lutego odbędą się rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Zaproszenie skierowane jest do mężczyzn, którzy ukończyli 15 rok życia. Zapisy trwają do środy i można ich dokonać za pośrednictwem maila, wysyłając zgłoszenie na adres lodz.wsd@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 426648888. Bezpłatne dwudniowe wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję