Reklama

Młodzi w Roku Wiary

W ramach Młodzieżowego Wieczoru Ewangelizacyjnego, w archikatedrze lubelskiej odbyło się pierwsze spotkanie młodych z biskupem. Cykl spotkań stanowi odpowiedź ze strony lubelskich środowisk ewangelizacyjnych, m.in. Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji oraz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, na ogłoszony przez papieża Benedykta XVI Rok Wiary. Do listopada 2013 r. zaplanowane są comiesięczne spotkania młodych z pasterzami archidiecezji, na których zostaną szczegółowo poruszone wybrane kwestie związane z wiarą.

Tematem przewodnim pierwszego spotkania, którego gościem był bp Mieczysław Cisło było Wyznanie Wiary. Tuż po wprowadzeniu krzyża, Ewangeliarza, Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz księgi Soboru Watykańskiego II nastąpiło odczytanie dwóch fragmentów - jednego z Nowego Testamentu i drugiego z katechizmu. Stały się one punktem wyjścia dalszych rozważań, jakie poprowadził bp Cisło. Wychodząc od rozumienia Trójcy Świętej zauważył, iż ma ona dość czytelną analogię w naturze. I tak, jak woda składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu, tak jeden Bóg objawia się w trzech Osobach. Ksiądz Biskup podkreślał, że nie należy zapominać, iż wiara wymaga wysiłku intelektualnego.

W dalszej części okazją do dialogu była możliwość zadawania pytań, z której młodzi chętnie korzystali. Większość pytających, dzieląc się skrawkiem własnego doświadczenia, chciała wiedzieć w jaki sposób Ksiądz Biskup przeżywał podobne etapy w swoim życiu. Pojawiły się więc pytania o „Boże przypadki”, „Bożą interwencję”, a nawet o reakcję rodziców na wieść o zamiarze wyboru drogi kapłańskiej. Stały się one dla bp. Cisło sposobnością do wspomnień z czasów pełnienia przez niego służby wikarego w Krasnymstawie oraz Lubartowie. Serię pytań zakończyło świadectwo Justyny, która dzieląc się doświadczeniem Boga w swoim życiu, przypomniała zgromadzonym o wielkiej, bezinteresownej miłości Stwórcy do swego stworzenia.

Całość zwieńczyła modlitwa i Apel Jasnogórski, po których Ksiądz Biskup udzielił zgromadzonym błogosławieństwa. - Niech Duch Święty umacnia w was wiarę w Boga, który jest Ojcem. Niech Jezus Chrystus wam Go objawi. Ale potrzeba waszej obecności w świecie jako świadków tej wiary. Po to jesteśmy tutaj, by być świadkami Boga pośród świata, pośród waszych rówieśników. Umacniajcie w nich tę wiarę! W końcu jest to Rok Wiary. Rozeznawajcie też na jakim etapie jest wasza wiara - apelował bp Mieczysław Cisło.

Kolejne spotkanie w ramach Młodzieżowego Wieczoru Ewangelizacyjnego odbędzie się 21 listopada o godz. 19.45 w parafii pw. Wieczerzy Pańskiej w Lublinie (al. Warszawska 31)

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Gromnice święcone w Matki Bożej Gromnicznej miały chronić pola, zagrody i domy

2023-02-02 07:16

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Gromnice święcone w Święto Matki Bożej Gromnicznej miały chronić mieszkańców wsi - przypomina Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie). Wierzono, że obejście pól i zagród z zapalonymi gromnicami, a także zrobienie znaku krzyża na futrynie drzwi, będzie chronić te miejsca.

2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję