Reklama

Niedziela Legnicka

Dzień Skupienia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

Niedziela legnicka 47/2012, str. 7

[ TEMATY ]

rodzina

katolicy

stowarzyszenie

Jan Foremny

Proboszcz parafii ks. dr S. Kusik, duszpasterz rodzin ks. dr B. Wolański i wiceprezes SRK Dariusz Filistyński podczas spotkania w Bolesławcu

Proboszcz parafii ks. dr S. Kusik, duszpasterz rodzin ks. dr B. Wolański i wiceprezes SRK Dariusz Filistyński podczas spotkania w Bolesławcu

Pytanie Jezusa Chrystusa z Ewangelii według św. Łukasza odbiło się mocnym echem w refleksji członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej na rejonowym Dniu Skupienia, 27 października w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu. Do przemyślenia własnej postawy życiowej i działalności Stowarzyszenia skłoniła ich zarówno homilia ks. dziekana Stanisława Kusika podczas koncelebrowanej Mszy św., jak i duchowe doświadczenie peregrynacji obrazu św. Józefa i trwajcego Roku Wiary. Dzień Skupienia rozpoczyna też przygotowania do Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej, który odbędzie się 18 maja 2013 r. w Krzeszowie. Interesująca była również konferencja wygłoszona przez duszpasterza rodzin ks. dr. Bogusława Wolańskiego.

Wyjaśnienie symboliki ewangelicznej przypowieści o przeprawie Jezusa i Apostołów łodzią na drugi brzeg jeziora, o poczuciu opuszczenia przez Mistrza, gdy Nauczyciel zasnął, o strachu i samotności uczniów podczas nagłej burzy i wielkim szczęściu, gdy obudzony Pan ucisza nawałnicę, a także przybliżenie symboliki logo Roku Wiary, poprzedziły postawienie pytania o jakość wiary, „czemu tak nagle osłabła?”. Pytanie to skierowane jest nie tylko do Apostołów, ale do każdego z nas, do współczesnego świata, który zbytnio uwierzył w siebie. Zaczęto usuwać krzyże, opustoszały świątynie, odrzucono spowiedź, zaniedbano modlitwę. Udajemy, że jeszcze nie jest najgorzej, ale w każdej dziedzinie doświadczamy kryzysu. Jedyną nadzieją na wyjście z trudnej sytuacji, z pustyni życiowej jest powrót do modlitwy, karmienia się Ciałem Chrystusa.

Dlatego w logo zaprojektowanym na czas przeżywania Roku Wiary łódź symbolizuje miejsce wspólnoty Jezusa ze swoimi uczniami, czyli Kościół. Celem podróży razem z Panem staje się dotarcie do portu - Królestwa niebieskiego, zrealizowanie powołania do świętości i radości życia wiecznego. Równie ważna jest symbolika masztu, którym w logo jest krzyż. On z narzędzia zbrodni stał się kluczem do nieba, nie jest znakiem śmierci, ale naszego odkupienia, naszej świętości, radości prawdziwego życia. To na nim zawieszony jest żagiel w kształcie Hostii, źródło życiowego napędu. Napis IHS jest skrótem pochodzącym z greki, a oznaczającym imię Jezus. Łódź - Kościół napędza siła Jezusa. Jezus jako Eucharystia jest cały czas w nim żywy, realnie obecny. Dlatego Sobór Watykański II nazwał Eucharystię źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, siłą, która pozwala dotrzeć do portu zbawienia.

Reklama

Duszpasterz Rodzin zachęcał członków Stowarzyszenia do związania się na nowo z Chrystusem, częstego uczestnictwa w Mszy św. nie tylko w niedzielę, ale również w tygodniu, do adoracji przed Najświętszym Sakramentem, czerpania z najcenniejszego skarbu, jaki przekazuje nam św. Józef - wiary potwierdzonej życiem, karmiącej się modlitwą. W ten sposób wrócimy do równowagi, innym damy świadectwo, co spowoduje, że i my, i nasi bliźni odnajdą swoje „miejsce” w niebie.

W drugiej części spotkania formacyjnego przedstawiciele kół przy parafii pw. Ciała i Krwi Chrystusa oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Bolesławca, świętych Apostołów Piotra i Pawła z Chojnowa i Osłej, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba z Lubania, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z Platerówki oraz z parafii pw. św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu ukazali różnorodne formy pracy formacyjnej oraz działań na rzecz dzieci, seniorów, osób niepełnosprawnych. Do konkretnych wymiarów służby na rzecz bliźnich należy prowadzenie świetlic, organizacja wypoczynku, festynów, pielgrzymek, zajęć edukacyjnych, wydawanie żywności potrzebującym. Członkowie Stowarzyszenia podzielili się wiedzą, jak pozyskiwać fundusze na dary od Caritas, samorządów i sponsorów. Prezes Lidia Świątek, przedstawiając działalność Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Józefa, zachęcała do kierowania ludzi, którzy potrzebują wsparcia prawnego, psychologicznego, duchowego, terapii do kilkunastu specjalistów z różnych dziedzin przyjmujących w poradni przy ul. Witelona 3 w Legnicy.

Reklama

Na spotkaniu omówiono także projekty zrealizowane przez Stowarzyszenie w trzech kwartałach tego roku przy dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, władz samorządowych powiatu legnickiego i Chojnowa. Były one również pokazane jako przykłady dobrych praktyk na niedawnej wrocławskiej Ogólnopolskiej Konferencji pt. „Aktywność osób starszych i solidarność międzypokoleniowa - wyzwania dla regionu”. Duszpasterz Rodzin przypomniał także harmonogram przygotowań do Kongresu Rodzin.

Pokazano wsparcie, jakiego tej inicjatywie udzieliła Fundacja KGHM „Polska Miedź” oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przez dofinansowanie seniorów uczestniczących zarówno w konferencjach przygotowujących do kongresu, jak i w samym kongresie w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmień świat na lepsze!

Od sześciu lat działają na rzecz promocji marketingu opartego na wartościach. Chcą chronić społeczeństwo przed obscenicznością, seksualizacją kobiet i brakiem kultury w przestrzeni publicznej, szczególnie w mediach i reklamie

Stowarzyszenie Twoja Sprawa. Jego działalność dowodzi, że chcieć to móc: nie wychodząc z domu, można wpływać na to, co nas otacza i co do nas dociera. Zaangażować się może każdy, bez wyjątku.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję