Reklama

Niedziela Częstochowska

Konkurs z kronikarzem i proboszczem w roli głównej

Po udanym zeszłorocznym debiucie Regionalnego Konkursu Plastycznego „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele...” jego organizator, czyli parafia św. Marcina Biskupa w Kłobucku – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników, idzie za ciosem.

[ TEMATY ]

konkurs plastyczny

Kłobuck

parafia św. Marcina

ks. Jan Długosz

ks. Paweł Caban

Krzysztof Wiśniewski - Praca własna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51329559

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Temat tegorocznej odsłony wydarzenia to: „Ksiądz Jan Długosz – polski kronikarz i... proboszcz w Kłobucku”. Zadaniem uczestników będzie samodzielne wykonanie pracy plastycznej o charakterze symbolicznym, ukazującej związek ks. Długosza ze sprawowaniem probostwa w Kłobucku (w latach 1434-49).

Konkurs ponownie jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (w tym uczniów z niepełnosprawnościami) oraz do osób z niepełnosprawnościami powyżej 18. roku życia z terenu województwa śląskiego i/lub archidiecezji częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inspiracją do przygotowania pracy plastycznej mogą być zdjęcia niezwykłych pamiątek, które pozostały w świątyni po ks. Długoszu. Są to kielich mszalny – jego dar dla parafii oraz zabytkowy ornat gotycki z herbem „Wieniawa”, wykonany na zlecenie historycznego proboszcza, który był również przez niego używany. Wspomniane zdjęcia wraz z regulaminem konkursu są dostępne na stronie internetowej: https://marcin.klobuck.net/drugi-regionalny-konkurs-plastyczny/ .

– Otwieramy się na kreatywność, osobisty odbiór i wyobraźnię, która jest bardzo bogata wśród ludzi młodych, również wśród osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy bardzo otwarci i ogromnie ciekawi tego, jak uczestnicy konkursu odczytają obecność ks. Długosza w Kłobucku – mówi ks. Paweł Caban, wikariusz kłobuckiej parafii św. Marcina.

Kapłan zwraca uwagę na fakt, że obecność kronikarza i proboszcza była bardzo znacząca. Ponadto ks. Długosz pozostał emocjonalnie związany z Kłobuckiem nawet już po tym, kiedy przestał być tu proboszczem z uwagi na obowiązki na dworze królewskim. – Nie przestał dbać o kościół, z jego inicjatywy świątynia została rozbudowana. Ksiądz Długosz sprowadził również kanoników regularnych laterańskich, którzy mieli przejąć i kontynuować wielkie dziedzictwo Kłobucka – zaznacza ks. Caban.

Reklama

Zdaniem wikariusza, wiele osób niestety nie ma świadomości tego, że Jan Długosz, znany głównie jako kronikarz, był również kapłanem i proboszczem. – Jest to dla mnie bolesne, ponieważ był on wielką i niezwykłą osobowością, która może promować nasz region. Wielu wciąż tego nie docenia – przyznaje ks. Caban.

Zdaniem kapłana, osoba ks. Długosza nie została do końca odczytana, rozpoznana i zrozumiana przez mieszkańców regionu. – Zanim rozpocząłem posługę w Kłobucku, widziałem w nim po prostu historyka i naukowca, ale im bardziej się wczytuję i odkrywam głębiej postać ks. Długosza, widzę w nim przede wszystkim człowieka wielkiej wiary i inspirację duchową, która pozwoliła mu czynić wielkie rzeczy i działać z dużym rozmachem. Jego fundacje są rozsiane po całej Polsce. Zapoczątkował wielkie dzieła, np. klasztor na Skałce. Widzę, jak wiara pozwoliła mu osiągnąć wielki rozmach. Dla mnie jako dla kapłana to staje się inspiracją. Bardzo się cieszę, że mogę pełnić moją posługę w Kłobucku i czerpać od takiego mistrza – podkreśla ks. Caban.

Konkurs „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele...” jest jednym z etapów przygotowań do 550. rocznicy śmierci ks. Długosza, która będzie obchodzona w 2030 r. – Mamy nadzieję, że wraz z Kłobuckiem odżyje cały region i że pokażemy Polsce, iż stąd wywodzi się człowiek, który odcisnął wielki ślad na polskiej kulturze. Jego osoba może inspirować również współczesne pokolenia – zapewnia wikariusz kłobuckiej parafii.

Warto podkreślić, że w zeszłym roku, w pierwszej edycji konkursu, której temat brzmiał: „Matka Boża Kłobucka Niepokalana Ucieczka Grzeszników w moich oczach”, nadesłano 174 prace. – To przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Bardzo się cieszymy, że tak liczna reprezentacja dzieci, młodzieży oraz osób z niepełnosprawnościami zdecydowała się odpowiedzieć na naszą propozycję i dostrzec tę perełkę w naszym regionie, którą jest kłobuckie sanktuarium – podsumowuje ks. Caban.


2024-03-20 13:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XX-lecie koronacji Matki Bożej Kłobuckiej

Niedziela częstochowska 23/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Kłobuck

Karol Porwich/Niedziela

Procesja na zakończenie uroczystości

Procesja na zakończenie uroczystości

Korona jest szczególną formą uwielbienia i aktem czci Matki Najświętszej, ale tak naprawdę chodzi tu nie tylko o zwykłą koronację jako wydarzenie liturgiczne i nałożenie koron widzialnych na skronie Maryi przedstawionej w obrazie; bardziej chodzi o ukoronowanie Matki Bożej w swoim sercu niewidzialną koroną wiary, nadziei i miłości – powiedział ks. Jan Koclęga.

W parafii św. Marcina – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników miały miejsce uroczystości dziękczynne za dar koronacji wizerunku w 20. rocznicę tego wydarzenia. Mszy św. przewodniczył ks. Jan Koclęga, wykładowca teologii dogmatycznej w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W homilii zwrócił się najpierw do dzieci obchodzących rocznicę Pierwszej Komunii św., a w drugiej części – do wszystkich obecnych. Wskazał na Maryję, która jest dla nas wielkim darem, pokazując wyjątkową miłość Boga do każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

Prawie 900 osób dotarło w dwóch diecezjalnych pielgrzymkach: z Siedlec i Tarnowa

2024-07-21 17:06

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG/ Krzysztof Świerczok

Prawie 900 osób dotarło na Jasną Górę w dwóch diecezjalnych pielgrzymkach rowerowych. Zadebiutowała diecezja siedlecka, a po raz drugi przyjechali pątnicy z diecezji tarnowskiej. Grupa tarnowska to też rekordzistka, bo zgromadziła 800 osób, a każda z nich przywiozła znak zwycięstwa - krzyż „na świadectwo dla tych, którzy chcą krzyż usuwać, dla tych, którzy nie widzą w nim miłości i nadziei”. Siedleccy pielgrzymi pokonali aż 350 km w skwarze i wśród burz.

„Rowerowa rzeka” z Tarnowa

CZYTAJ DALEJ

Pozostałości schronów z czasów getta warszawskiego wpisano do rejestru zabytków

2024-07-22 16:53

[ TEMATY ]

historia

PAP/Albert Zawada

Wykopaliska przy dawnej Miłej 18

Wykopaliska przy dawnej Miłej 18

Ruiny odkryte podczas prac archeologicznych w 2022 roku przy ul. Miłej 18 w Warszawie, które odsłoniły pozostałości schronów z czasów istnienia warszawskiego getta, zostaną wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego - poinformował w poniedziałek konserwator Marcin Dawidowicz.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Marcin Dawidowicz wręczył w poniedziałek dyrektorowi Muzeum Warszawskiego Getta Albertowi Stankowskiemu decyzję o wpisie do rejestru zabytków wykopalisk archeologicznych przy dawnej Miłej 18. Do przekazania dokumentu doszło podczas spotkania z dziennikarzami w poniedziałek - w dniu 82. rocznicy rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji deportacyjnej z warszawskiego getta, podczas której do obozu zagłady w Treblince wywieziono ponad 270 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję