Reklama

Niedziela w Warszawie

Mniej dekanatów w archidiecezji

Na początku grudnia wchodzi nowy podział dekanatów w archidiecezji warszawskiej. Zmienią się nie tylko granice, ale także zlikwidowane będą trzy warszawskie dekanaty

Niedziela warszawska 47/2012, str. 4

[ TEMATY ]

Warszawa

archidiecezja

Grażyna Kopeć

Zmienione obszary dekanatów warszawskich

Zmienione obszary dekanatów warszawskich

Mieliśmy kilka dekanatów, które były zbyt małe. Dlatego też kard. Kazimierz Nycz zdecydował, aby zmienić ich dotychczasową strukturę - tłumaczy ks. dr Janusz Bodzon, kanclerzy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Najwięcej zmian jest w stolicy, gdzie zmniejszyła się liczba dekanatów z 14 do 11. Nie będzie już dekanatu świętokrzyskiego, służewskiego oraz muranowskiego. Dzięki tym zmianom powiększony zostanie dekanat staromiejski, śródmiejski, mokotowski, wolski, ochocki i ursynowski.

Poza Warszawą zmiany będą w Brwinowie oraz Grodzisku Mazowieckim. Dekanat brwinowski powiększony zostanie o dwie parafie z Milanówka. Natomiast do dekanatu grodziskiego dojdą dwie nowopowstałe parafie w Książenickach i Adamowiźnie. Ostatnia zmiana dotyczy parafii Św. Trójcy w Lipiu, którą przeniesiono z dekanatu grójeckiego do mogielnickiego.

Dekanaty są jednostką organizacyjną archidiecezji warszawskiej obejmującą - od kilku do kilkunastu parafii. Jeżeli kościelny podział administracyjny porównalibyśmy do struktur samorządowych, to diecezje mogłyby być odpowiednikiem województw, a dekanaty - powiatów. Natomiast dekanaty w Warszawie byłyby kościelnymi dzielnicami. Na tym podobieństwo się jednak kończy, bo księża dziekani, nie mają władzy. Ich główną rolą jest pośrednictwo pomiędzy parafiami z całego dekanatu, a arcybiskupem warszawskim i kurią. Jednak często zdarza się, że dziekani reprezentują biskupa w swych lokalnych społecznościach oraz współpracują z władzami samorządowymi.

Reklama

Powiększanie dekanatów ma przynieść jeszcze jeden cel. - Liczymy na lepszą integrację lokalnych środowisk - podkreśla ks. Janusz Bodzon. Rolą księży dziekanów oraz innych duchownych, którzy pełnia funkcje ogólnodekanalne, jest nie tylko kontakt z kurią, ale również animowanie inicjatyw duszpasterskich, ewangelizacyjnych oraz katechetycznych w swoich społecznościach. - Jak wiadomo duży może więcej. Będzie można więc organizować przedsięwzięcia na większą skalę - dodaje Ksiądz Kanclerz.

W powiększonych dekanatach łatwiej będzie przebiegał proces wyłaniania duchownych, którzy staną się lokalnymi liderami. Do tej pory w jednostkach organizacyjnych Kościoła, które składały się np. tylko z czterech parafii, trzeba było znaleźć kogoś na funkcję dziekana, wicedziekana, dekanalenego wizytatora katechetycznego i animatora duszpasterstwa młodzieży oraz ojca duchownego.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiernie służy Bogu

Niedziela warszawska 51/2019, str. VII

[ TEMATY ]

Warszawa

archidiecezja

Stefan Karwowski

Magdalena Wojtak

W czerwcu 2012 r. Stefan Karwowski odznaczony został medalem „Za Zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”

W czerwcu 2012 r. Stefan Karwowski odznaczony został medalem „Za Zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”

92-letni Stefan Karwowski od ponad 27 lat w parafii na Wrzecionie jest kościelnym. Posługę tę zaczął na emeryturze.

To prawdopodobnie najstarszy zaangażowany w parafialne życie zakrystianin w Warszawie, a może nawet i w Polsce. Zawsze elegancki i punktualny. Jego dzień rozpoczyna się o czwartej nad ranem półgodzinną modlitwą. Codziennie o godz. 5.30 otwiera kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na warszawskim Wrzecionie. Obecny jest także na wieczornej Eucharystii i w czasie niedzielnych Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję