Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk: łączę się duchowo z rolnikami i błogosławię na codzienną pracę

„Łączę się duchowo z rolnikami, ich rodzinami i błogosławię na codzienną pracę, życząc owocnych przeżyć w Wielkim Tygodniu” - napisał w liście do diecezjan bp Krzysztof Włodarczyk. Biskup bydgoski napisał specjalne przesłanie do diecezjan z okazji bezpośredniego przygotowania do najważniejszych świąt w roku. Punktem wyjścia stały się słowa z psalmu „Dzielą między siebie moje szaty i los rzucają o moją suknię”, jak i te zawarte w opisie Męki Pańskiej.

[ TEMATY ]

rolnicy

Bp Krzysztof Włodarczyk

Episkopat News

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zauważył bp Włodarczyk stanowią one wprowadzenie w Wielki Tydzień, „wyjątkowy w roku czas dla naszej wiary - duchowej wędrówki poprzez najważniejsze wydarzenia w dziejach ludzkości. Przed nami kilka dni, które wielu pragnie przeżywać z modlitwą i skupieniem, by dotrzeć do serca tajemnicy paschalnej”.

Biskup bydgoski zaznacza, że nie jest to tylko powrót do historii, która wydarzyła się dwa tysiące lat temu, ale „spoglądanie na moje jutro, które mogę budować dzięki ofierze, jakiej Bóg dokonał poprzez swoją Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie. To okazja do refleksji nad Miłością, bez której życie nie miałoby sensu. Okazja do pytania o tę Miłość w codzienności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stąd pasterz diecezji zachęca wiernych, którzy do tej pory nie skorzystali z sakramentu pokuty i pojednania, „by bez obaw i lęków spojrzeli w głąb serca”, bo „Bóg zawsze przebacza i czeka w osobie kapłana w konfesjonale”. Następnie zaprosił do katedry bydgoskiej w Wielki Czwartek, gdzie będzie przewodniczył Mszy Krzyżma Świętego, dziękując za dar każdego księdza diecezjalnego i zakonnego. „Za służbę, którą pełnią w całej naszej diecezji, niosąc żywego Chrystusa w sakramentach i słowie Bożym, ewangelizując na różne sposoby”.

Także w Wielki Czwartek biskup będę przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w bydgoskiej parafii Chrystusa Króla na Błoniu, dziękując za sakrament Eucharystii, która - jak podkreślił - „stanowi centrum budowania każdej wspólnoty”. Tu przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II zapisane w encyklice „Ecclesia de Eucharistia”, „gdy Eucharystia jest celebrowana na małym ołtarzu wiejskiego kościoła, jest ona wciąż poniekąd sprawowana na ołtarzu świata”. „Ojciec Święty dodaje, że ”.

W Wielki Piątek ordynariusz przewodniczyć będzie nabożeństwu Ciemnej Jutrzni w katedrze, a także wieczornej liturgii w Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni „gdzie wejdziemy w tajemnicę Męki i Śmierci Jezusa, adorując symbol największej Miłości, która dała się przybić do świętego drzewa”. W Wielką Sobotę ponownie odbędzie się poranne nabożeństwo Ciemnej Jutrzni, a potem święcone będą pokarmy na świąteczne stoły.

Reklama

Jak podkreślił biskup będzie to również okazja, by w szczególności modlić się za polskich rolników, „dla których obecny czas naznaczony jest walką o jutro, by ich trud został doceniony, a nam nigdy nie zabrakło chleba powszedniego. Łączę się duchowo z rolnikami oraz ich rodzinami i błogosławię na codzienną pracę, życząc owocnych przeżyć w Wielkim Tygodniu”.

Podziel się cytatem

Reklama

Wieczór i noc upłynie pod znakiem Liturgii Paschalnej w Katedrze św. Marcina i Mikołaja. „Kolejny raz będziemy świadkami i uczestnikami największego Cudu świata - Zmartwychwstania, które sprawiło, że żyjemy. Sprawiło, że przed nami o wiele więcej niż tylko śmierć”.

„Zatem podążajmy razem drogą Wielkiego Tygodnia, wierząc, że Zmartwychwstanie Chrystusa jest źródłem nadziei i radości. Wołajmy za psalmistą: Ty zaś, o Panie, nie stój z daleka: pomocy moja śpiesz mi na ratunek. Zapewniając Was, Kochani Diecezjanie, o mojej modlitwie przed Panem i Odkupicielem, z serca błogosławię” - napisał bp Krzysztof Włodarczyk.

2024-03-23 19:55

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prosto od rolnika

Niedziela Ogólnopolska 7/2020, str. 28

[ TEMATY ]

rolnicy

produkty

"Kupuj od rolnika"

gospodarstwo rolne

Artur Stelmasiak/Niedziela

Specjaliści z Ośrodka Analiz Cegielskiego podsumowali projekt: „Kupuj od rolnika”

Specjaliści z Ośrodka Analiz Cegielskiego podsumowali projekt: „Kupuj od rolnika”

Na produktach rolnych najwięcej zarabiają pośrednicy, a nie rolnicy. Powinno się to zmienić dzięki ułatwieniom prawnym oraz takim projektom społecznym jak: „Kupuj od rolnika”.

W Polsce dominują niewielkie gospodarstwa rolne, a ich produkcja najczęściej jest dystrybuowana przez pośredników. To z myślą o nich na początku 2019 r. zmieniono prawo, by zwykli rolnicy mogli bezpośrednio sprzedawać swoje płody rolne i przetworzone produkty. – Niestety, ciągłym problemem jest budowanie świadomości w społecznościach wiejskich. Dlatego też przeprowadziliśmy cykl szkoleń w środowiskach wiejskich, z których skorzystało 750 osób – mówi  Niedzieli Paweł Pawłowski, wiceprezes Ośrodka Analiz Cegielskiego. Podczas konferencji prasowej w Warszawie specjaliści z OAC podsumowali projekt „Kupuj od rolnika” oraz zaprezentowali raport nt. prawnych i gospodarczych uwarunkowań rolniczego handlu detalicznego.

CZYTAJ DALEJ

Przedstawiciel wspólnoty AA: mało kto trafia tu z własnej woli, wielu zostaje na resztę życia

2024-07-21 07:51

[ TEMATY ]

alkoholizm

alkoholicy

Adobe.Stock

Anonimowi Alkoholicy to taka wspólnota, do której mało kto trafia z własnej woli; wiele osób zostaje w niej jednak na lata, dziesięciolecia, na resztę życia – powiedział PAP psycholog, terapeuta, powiernik klasy A wspólnoty Anonimowych Alkoholików Andrzej Bujkowski.

W sierpniu w Poznaniu odbędą się obchody 50-lecia istnienia w Polsce wspólnoty Anonimowych Alkoholików.

CZYTAJ DALEJ

Nie dla deprawacji seksualnej w szkołach!

2024-07-22 13:45

[ TEMATY ]

edukacja seksualna

Fundacja Grupa Proelio

Adobe Stock

Rząd w perfidny sposób, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu zapowiedzieli, że w zamian za Wychowanie do życia w rodzinie w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, edukacja zdrowotna, którego elementem ma być edukacja seksualna. Zamiary rządu odnośnie treści, które będą przekazywane, jasno pokazuje to, że pokierowanie zespołem opracowującym podstawę programową i podręczniki do tego przedmiotu powierzono seksuologowi prof. Zbigniewowi Izdebskiemu, który od lat propaguje skrajnie szkodliwe postawy seksualne, radykalnie sprzeczne z wartościami, które wielu rodziców stara się przekazać swoim dzieciom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję