Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk: łączę się duchowo z rolnikami i błogosławię na codzienną pracę

„Łączę się duchowo z rolnikami, ich rodzinami i błogosławię na codzienną pracę, życząc owocnych przeżyć w Wielkim Tygodniu” - napisał w liście do diecezjan bp Krzysztof Włodarczyk. Biskup bydgoski napisał specjalne przesłanie do diecezjan z okazji bezpośredniego przygotowania do najważniejszych świąt w roku. Punktem wyjścia stały się słowa z psalmu „Dzielą między siebie moje szaty i los rzucają o moją suknię”, jak i te zawarte w opisie Męki Pańskiej.

[ TEMATY ]

rolnicy

Bp Krzysztof Włodarczyk

Episkopat News

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zauważył bp Włodarczyk stanowią one wprowadzenie w Wielki Tydzień, „wyjątkowy w roku czas dla naszej wiary - duchowej wędrówki poprzez najważniejsze wydarzenia w dziejach ludzkości. Przed nami kilka dni, które wielu pragnie przeżywać z modlitwą i skupieniem, by dotrzeć do serca tajemnicy paschalnej”.

Biskup bydgoski zaznacza, że nie jest to tylko powrót do historii, która wydarzyła się dwa tysiące lat temu, ale „spoglądanie na moje jutro, które mogę budować dzięki ofierze, jakiej Bóg dokonał poprzez swoją Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie. To okazja do refleksji nad Miłością, bez której życie nie miałoby sensu. Okazja do pytania o tę Miłość w codzienności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stąd pasterz diecezji zachęca wiernych, którzy do tej pory nie skorzystali z sakramentu pokuty i pojednania, „by bez obaw i lęków spojrzeli w głąb serca”, bo „Bóg zawsze przebacza i czeka w osobie kapłana w konfesjonale”. Następnie zaprosił do katedry bydgoskiej w Wielki Czwartek, gdzie będzie przewodniczył Mszy Krzyżma Świętego, dziękując za dar każdego księdza diecezjalnego i zakonnego. „Za służbę, którą pełnią w całej naszej diecezji, niosąc żywego Chrystusa w sakramentach i słowie Bożym, ewangelizując na różne sposoby”.

Także w Wielki Czwartek biskup będę przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w bydgoskiej parafii Chrystusa Króla na Błoniu, dziękując za sakrament Eucharystii, która - jak podkreślił - „stanowi centrum budowania każdej wspólnoty”. Tu przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II zapisane w encyklice „Ecclesia de Eucharistia”, „gdy Eucharystia jest celebrowana na małym ołtarzu wiejskiego kościoła, jest ona wciąż poniekąd sprawowana na ołtarzu świata”. „Ojciec Święty dodaje, że ”.

W Wielki Piątek ordynariusz przewodniczyć będzie nabożeństwu Ciemnej Jutrzni w katedrze, a także wieczornej liturgii w Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni „gdzie wejdziemy w tajemnicę Męki i Śmierci Jezusa, adorując symbol największej Miłości, która dała się przybić do świętego drzewa”. W Wielką Sobotę ponownie odbędzie się poranne nabożeństwo Ciemnej Jutrzni, a potem święcone będą pokarmy na świąteczne stoły.

Reklama

Jak podkreślił biskup będzie to również okazja, by w szczególności modlić się za polskich rolników, „dla których obecny czas naznaczony jest walką o jutro, by ich trud został doceniony, a nam nigdy nie zabrakło chleba powszedniego. Łączę się duchowo z rolnikami oraz ich rodzinami i błogosławię na codzienną pracę, życząc owocnych przeżyć w Wielkim Tygodniu”.

Podziel się cytatem

Reklama

Wieczór i noc upłynie pod znakiem Liturgii Paschalnej w Katedrze św. Marcina i Mikołaja. „Kolejny raz będziemy świadkami i uczestnikami największego Cudu świata - Zmartwychwstania, które sprawiło, że żyjemy. Sprawiło, że przed nami o wiele więcej niż tylko śmierć”.

„Zatem podążajmy razem drogą Wielkiego Tygodnia, wierząc, że Zmartwychwstanie Chrystusa jest źródłem nadziei i radości. Wołajmy za psalmistą: Ty zaś, o Panie, nie stój z daleka: pomocy moja śpiesz mi na ratunek. Zapewniając Was, Kochani Diecezjanie, o mojej modlitwie przed Panem i Odkupicielem, z serca błogosławię” - napisał bp Krzysztof Włodarczyk.

2024-03-23 19:55

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: prosimy o zaprzestanie walk i barbarzyństwa, które dzieje się tak blisko nas

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

flick.com

„Kiedy dzisiaj strumień modlitwy płynie z całego świata, my prosimy o zaprzestanie walk i barbarzyństwa, które dzieje się tak blisko nas” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który spotkał się z obywatelami Ukrainy.

„Wy Polacy jesteście, jak anioły, które wzięły nas pod swoje skrzydła” – powiedziała Tetiana, która uciekła przed wojną. To jedna z 350 osób, które znalazły dach nad głową na terenie diecezji bydgoskiej. – Jadąc do Polski, nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Tak naprawdę nie da się słowami opisać tego wszystkiego, co mamy w sercach. Kierujemy w waszą stronę ukłony, szacunek i wdzięczność – dodała Tetiana, która mieszka w seminarium duchownym w Bydgoszczy.

CZYTAJ DALEJ

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

[ TEMATY ]

św. Brat Albert

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Kiedy Brat Albert podarował go arcybiskupowi Szeptyckiemu, do Lwowa, arcybiskup nie umieścił go w kaplicy, ale dał do muzeum archidiecezjalnego; a najpierw trzymał u siebie w mieszkaniu. To nie jest obraz, który był namalowany do świątyni. Już samo pytanie, po co – na jaki użytek został on namalowany, jest pytaniem jakoś niewłaściwym.

CZYTAJ DALEJ

Dyktatura rankingów czy skracanie smyczy? Kontrole kuratoryjne kontra szkoły z misją.

2024-06-18 10:50

[ TEMATY ]

felieton

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

MEN właśnie opublikowało Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. To standardowa procedura. Każdy rok szkolny ma swoje priorytety edukacyjne, które wcześniej ogłasza minister edukacji. Zwykle ich określenie wiąże się z przekazywaniem dodatkowych pieniędzy na programy, które mają wzmacniać wybrane przez ministra zagadnienia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie zapowiedź kontroli nauczycieli ze szkół uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Blady strach spadł na szkoły z terenów słabszych społeczno- ekonomicznie oraz na szkoły katolickie, które niejednokrotnie prowadzą zajęcia z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Przysłowia są mądrością narodu...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję