Reklama

Wiadomości

Warszawa: 30 tys. podpisów przeciwko pigułce „dzień po” przekazane Prezydentowi

Ponad 30 tys. osób podpisało przygotowany przez fundację Grupa Proelio apel do Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego umożliwiającego sprzedaż pigułek „dzień po” nieletnim. Prezes Fundacji Magdalena Korzekwa-Kaliszuk przekazała dzisiaj podpisy na ręce Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Małgorzaty Paprockiej.

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 marca Parlament przekazał do podpisu Prezydenta Andrzeja Dudy uchwaloną nowelizację prawa farmaceutycznego uchylającą przepis, który stanowi, że środki antykoncepcyjne, w tym tzw. pigułki „dzień po” wydawane są na podstawie recepty. Prezydent ma czas do piątku 29 marca na podjęcie decyzji o tym czy podpisać ustawę, zawetować ją czy skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

O sprzeciw wobec tej ustawy zaapelowało 30 tys. osób, które podpisały się pod przygotowanym przez Fundację Grupa Proelio apelem „NIE dla sprzedaży pigułek "dzień po" 15-latkom bez recepty”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Pigułka Ella One choć opisywana jako antykoncepcja awaryjna, może powodować śmierć dziecka poczętego w pierwszych dniach życia poprzez uniemożliwienie jego zagnieżdżenia się w macicy. Na prawdopodobieństwo wystąpienia takiego działania wskazało wiele badań naukowych, w konsekwencji których Amerykańska Agencja Leków dopuszczając preparat Ella One nakazała napisać na ulotce: „Możliwe, że ella może również działać poprzez zapobieganiu implantacji do macicy.” Ze względu na możliwe aborcyjne działanie pigułek nie powinno się ułatwiać do nich dostępu.

Podziel się cytatem

Reklama

W szczególności sprzeciwiamy się umożliwianiu korzystania z tego specyfiku nieletnim bez konsultacji z lekarzem i bez wiedzy rodziców. Propozycja nowelizacji ustawy nie przewiduje jakichkolwiek ograniczeń wiekowych w dostępie do pigułki. Minister Zdrowia planuje to uregulować w drodze osobnego rozporządzenia - pigułki miałyby być dostępne już od 15 roku życia. Jest to niebezpieczne dla ich zdrowia, promuje niewłaściwe postawy oraz ogranicza prawa rodziców.” - czytamy w petycji.

Reklama

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes Fundacji Grupa Proelio, przekazała dzisiaj podpisy na ręce Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Minister Małgorzaty Paprockiej.

Reklama

„Ufamy, że Pan Prezydent stanie po stronie rodziców i młodzieży i nie podpisze prawa, które uderza zarówno w ludzkie życie jak i zdrowie. Pigułka „dzień po” jest nieetyczna, gdyż zakłada akceptację dla zabicia człowieka na najwcześniejszym etapie rozwoju. Jest też szkodliwa dla zdrowia. 15 -latka nie może kupić alkoholu, papierosów, czy energetyków - i słusznie - natomiast ma mieć możliwość zakupu silnego środka hormonalnego, który może zabić dziecko, jeśli już doszło do jego poczęcia. To absurd”. - komentuje Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

„Osobami, które szczególnie mocno zaangażowały się w nasz apel są rodzice, zaniepokojeni tym, że rząd chce podważać ich prawa wychowawcze oraz promować wśród młodzieży szkodliwe postawy. Do 18. roku życia lekarz musi każdorazowo uzyskać zgodę na badanie i leczenie od rodzica, a nastolatki nie mogą same się wybrać na wizytę do lekarza. Tymczasem w świetle uchwalonej ustawy rodzic mógłby nie wiedzieć o tym, że jego dziecko przyjmuje tak nieetyczne i silne środki hormonalne.

Zwracamy też uwagę na to, że choć prawo dopuszcza współżycie seksualne młodzieży po 15. roku życia, nie znaczy to, że jest ono czymś dobrym. Ułatwienie nastolatkom uzyskania dostępu do antykoncepcji bez wiedzy i zgody swoich rodziców, stanowić będzie dla nich zachętę do podejmowania aktywności seksualnej. Pigułka Ella One może uniemożliwić poczęcie lub rozwój dziecka, ale nie zapobiegnie szeregowi innych, negatywnych skutków przedwczesnego podejmowania współżycia seksualnego.” - dodaje Magdalena Korzekwa-Kaliszuk

Z treścią apelu oraz jego szerszym uzasadnieniem można zapoznać się na stronie: proelio.pl

2024-03-25 14:22

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Farmaceuci i lekarze do MZ: recepta na pigułkę "dzień po" wymaga zgody rodziców

Farmaceuci, lekarze i położne ostrzegają Ministerstwo Zdrowia, że wystawianie recept farmaceutycznych na pigułkę "dzień po" osobom niepełnoletnim bez zgody rodzica może być niezgodne z prawem. Są też przeciw "sprowadzaniu zawodów medycznych do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

Od 1 maja tzw. pigułka "dzień po" ma być dostępna dla osób powyżej 15. roku życia na receptę farmaceutyczną. Usługa będzie realizowana w aptekach, które zgłoszą akces do programu Ministerstwa Zdrowia i podpiszą w tej sprawie umowę z NFZ.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Dzień Ponarski na Powązkach

2024-05-26 23:57

[ TEMATY ]

Dzień Ponarski

materiały prasowe

Polska kwatera w Ponarach

Polska kwatera w Ponarach

Dzisiaj - 27 maja - pod Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędą się obchody Dnia Ponarskiego.

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. zastępca prezesa IPN, dr hab. Karol Polejowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich i harcerskich. Modlitwę poprowadzi ks. Tomasz Trzaska, kapelan posługujący w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję