Reklama

Zdrowie

20 lat Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach

Mszę św. dziękczynną za 20 lat działalności Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach odprawiono w sobotę w mieszczącej się w placówce kaplicy pw. św. Michała Archanioła. Liturgii przewodniczył Arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Ośrodek, którego pomysłodawcą był nieżyjący już bp Czesław Domin, pomógł dotychczas ponad 21 tysiącom pacjentów.

[ TEMATY ]

rocznica

Ks. A Płachno

W modlitwie dziękczynnej wzięło udział wielu pacjentów. Wraz z abp. Zimowskim, w celebrze wzięli udział biskup gliwicki Jan Kopiec oraz biskup senior gliwicki Jan Wieczorek, który z ośrodkiem jest związany od początku jego istnienia.

– Myślę, że ten ośrodek świadczy o wielkim sercu Kościoła wobec każdego człowieka, zwłaszcza człowieka niepełnosprawnego, który potrzebuje go może więcej niż inni. Ten ośrodek jest wzorcowy dla tych, podejmują podobne dzieła. Przyjeżdża tutaj, żeby coś podpatrzeć, skorzystać z doświadczeń i nie otwierać drzwi już otwartych – powiedział w homilii abp. Zimowski.

Z okazji rocznicy zorganizowano też całodzienną konferencję, poświęconą problemowi niepełnosprawności. – To dzieło jest dziełem Kościoła, powstało w ramach wielkiej pracy, którą ogólnie nazywamy Caritas, a która jest wyspecjalizowana w pomocy najbardziej potrzebującym. Na różne sposoby, gdzie trzeba wychodzić z sercem do drugiego człowieka – powiedział bp. Kopiec rozpoczynając konferencję.

Reklama

Ośrodek w Rusinowicach powstał w roku 1990. Jej inicjatorem i pomysłodawcą był nieżyjący już biskup Czesław Domin, który był przewodniczącym komisji charytatywnej Episkopatu Polski.

Biskup Domin poznał podobne ośrodki w Stanach Zjednoczonych i zdecydował się na stworzenie także w Polsce podobnie działającego ośrodka.

329 turnusów rehabilitacyjnych, ponad 21 tysięcy pacjentów, liczne grono personelu, dobrzy fachowcy i bardzo rodzinna atmosfera – tak najkrócej można opisać osiągnięcia ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży w Rusinowicach. Osoby, które skorzystały z jego pomocy podkreślają, że otrzymały tam nie tylko fachową opiekę medyczną, ale także wsparcie duchowe.

2014-06-15 13:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Matki Słowa w Hermanicach

W Ustroniu-Hermanicach świętowano 1 grudnia 30-lecie erygowania parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Z tej okazji prowadzoną przez dominikanów wspólnotę odwiedził biskup Tadeusz Rakoczy

Głównym punktem jubileuszu 30-lecia erygowania parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustroniu-Hermanicach była Msza św., która wokół eucharystycznego stołu zgromadziła związanych z Hermanicami zakonników, na czele z Ojcem Prowincjałem. Okolicznościowej Liturgii przewodniczył biskup Tadeusz Rakoczy.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Kijów: religie Ukrainy wzywają do nieuznawania pseudoreferendów na terenach okupowanych

2022-09-25 09:10

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Do nieuznawanie pseudoreferendów prowadzonych przez rosyjskie siły okupacyjne na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy wzywa wszystkie kraje świata Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych. Reprezentuje ona niemal wszystkie wspólnoty religijne Ukrainy.

W oświadczeniu opublikowanym w Kijowie 24 września czytamy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję