Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii w Częstochowie

[ TEMATY ]

biskup

Archiwum parafii

„Uroczystość Trójcy Świętej to świętowanie tajemnicy Bożej miłości i jedności” - mówił w homilii bp Stanisław Dowlaszewicz OFMConv, biskup pomocniczy Santa Cruz w Boliwii, który 15 czerwca przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie. Msza św. była również połączona z odpustem ku czci św. Brata Alberta.

Mszę św. z bp. Dowlaszewiczem koncelebrowali ks. kan. Sławomir Wojtysek, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie, i ks. Mariusz Frukacz, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”.

- Gromadzi nas dzisiaj przy ołtarzu tajemnica Trójcy Przenajświętszej, ale także świętość naszego patrona św. Brata Alberta. To od niego chcemy uczyć się, co znaczy wierzyć - mówił na początku Mszy św. ks. Sławomir Wojtysek.

W homilii bp Dowlaszewicz podkreślił znaczenie ewangelizacji we współczesnym świecie. - Ewangelizować to nauczać, mówić o Chrystusie i żyć Chrystusem. Istotą ewangelizacji jest nasze konkretne świadectwo wiary - mówił bp Dowlaszewicz.

Wskazując na wzór i przykład św. Brata Alberta, biskup pomocniczy z Santa Cruz zaznaczył, że „święci w sposób heroiczny zostawili tak jak Mistrz z Nazaretu ślady na ziemi”. - Twarze świętych wyrażają miłość. Są znakiem wielkiego oddania Bogu i na służbę ludziom - podkreślił bp Dowlaszewicz i dodał, że „dzisiaj ludzie poszukują nie tylko czegoś cudownego, ale przede wszystkim kogoś, komu można powierzyć swoje troski, radości, bóle i żale”.

„Dlatego św. Brat Albert jest nie tylko patronem, ale przykładem jak żyć dzisiaj wiarą” - kontynuował Biskup z Boliwii.

Biskup z Santa Cruz przypomniał, że „trzeba żyć Ewangelią Jezusa Chrystusa”. - Musimy postawić w centrum naszego życia Chrystusa i Jego Ewangelię. Na Chrystusie i z Chrystusem trzeba budować swoje życie - przypomniał bp Dowlaszewicz.

Reklama

- Ile razy w naszym życiu odstawiamy gdzieś na bok Boga, który jest miłością, a zajmujemy się tworzeniem bożków?- pytał biskup misjonarz i zaapelował: „Nie wstydźmy się publicznie wyznać, że jesteśmy z Chrystusem, i że należymy do Kościoła”.

„Brońcie wiary w domu i w rodzinie” - wołał do wiernych biskup i dodał, że „dzisiaj w świecie toczy się walka o ludzkie serce, o każdego ochrzczonego”.

„Nie zamieniajcie Boga na bożki. Niech w waszym życiu nie zabraknie miejsca dla Boga” - zachęcał bp Dowlaszewicz i za papieżem Franciszkiem dodał: „Idźcie świadczyć o Chrystusie z odwagą, miłością i solidarnością”.

Na zakończenie Mszy św. odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, po której wierni ucałowali relikwie św. Brata Alberta.

Liturgii towarzyszył śpiew scholi „Domine Jesu”.

W rozmowie z „Niedzielą” bp Dowlaszewicz, zapytany o pontyfikat papieża Franciszka, podkreśli, że „Ojciec Święty ukazuje z nową siłą problemy Ameryki Łacińskiej”. - W wielu miejscach jego nauczanie jest odbiciem tego, co czuje Kościół w Ameryce Łacińskiej - powiedział bp Dowlaszewicz.

„To, co jest bardzo cenne w nauczaniu papieża Franciszka to przypomnienie nam, że nasze życie ma być świadectwem o Chrystusie Zmartwychwstałym i nie wolno nam zatrzymać się na tajemnicy Wielkiego Piątku. Nasza wiara potrzebuje radosnego dynamizmu” - powiedział „Niedzieli” bp Stanisław Dowlaszewicz.

W rozmowie z nami biskup z Boliwii zaznaczył, że „gesty papieża tak czysto ludzkie nie są jedynie gestami” - One pokazują, że pasterz ma wychodzić do ludzi - podkreślił bp Dowlaszewicz.

Na pytanie o znaczenie ewangelizacji biskup pomocniczy z Santa Cruz podkreślił, że „ewangelizować to pomóc ludziom na nowo odkryć Ewangelię”. - Potrzeba głosić Chrystusa zmartwychwstałego i trzeba pamiętać, że autentyczna i głęboka wiara jest połączona z prawdziwą radością - podkreślił bp Stanisław Dowlaszewicz.

Reklama

Bp Stanisław Dowlaszewicz urodził się 20 sierpnia 1957 r. w Podedworcach koło Grodna (obecnie Białoruś). Kiedy miał 2 lata, z rodzicami w ramach repatriacji przybył do Polski. Po skończeniu gimnazjum wstąpił w Krakowie do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych). Tam 2 czerwca 1984 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Przed wyjazdem na misje pracował w kilku klasztorach Prowincji krakowskiej. Do Boliwii przybył w listopadzie 1986 r. Był proboszczem w parafii Nuestra Seńora de las Mercedes w Montero, leżącym w departamencie Santa Cruz. Był sekretarzem franciszkańskiej Kustodii boliwijskiej. 14 lat był kapelanem wojskowym. 5 lat pełnił obowiązki wikariusza diecezjalnego w północnej części archidiecezji Santa Cruz.

13 marca 2001 r. przyjął sakrę biskupią w bazylice katedralnej św. Wawrzyńca w Santa Cruz. Jego zawołaniem są słowa św. Maksymiliana M. Kolbego: "Sólo el amor crea" (Tylko miłość jest twórcza). Jest biskupem pomocniczym boliwijskiej diecezji Santa Cruz.

2014-06-15 18:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski apeluje o przywrócenie właściwej rangi szkolnej historii

[ TEMATY ]

historia

szkoła

biskup

Ks. Mariusz Wojturski

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Marek Jędraszewski; od lewej bp Adam Lepa, od prawej ks. prał. Ireneusz Kulesza

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Marek Jędraszewski; od lewej bp Adam Lepa, od prawej ks. prał. Ireneusz Kulesza

O przywrócenie właściwej rangi nauczania historii w szkołach upomniał się dziś abp Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki przewodniczył mszy świętej w bazylice archikatedralnej w Łodzipodczas obchodów Święta Niepodległości. Abp Jędraszewski przypomniał w homilii trwającą wiele pokoleń walkę o niepodległość Polski. "Z punktu widzenia socjologicznego, sześć kolejnych pokoleń Polaków, którzy mieli niestety prawo i obowiązek powtarzać za Mickiewiczem: urodzony w niewoli, okuty w powiciu" - przypominał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: Kościół musi być blisko ludzi, blisko ich spraw

2022-09-26 18:25

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Kościół nie może ograniczać się do samego siebie. Musi iść odważnie i dawać świadectwo, musi być blisko ludzi i ich codziennych spraw, blisko trosk i radości, cierpień i nadziei” – powiedział w Damasławku (archidiecezja gnieźnieńska) Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński wspólnie z miejscową wspólnotą dziękował w niedzielę 25 września za stulecie damasławskiej parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W homilii, przywołując nauczanie papieża Franciszka, kilkakrotnie podkreślił wspólnotowy wymiar parafii, która by nie stać się „strukturą ociężałą i zamkniętą w sobie, odseparowaną od ludzi i skupioną na wybranej grupie zapatrzonych w siebie osób” musi stale się odnawiać, otwierać i być blisko ludzi i ich spraw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję