Reklama

Kościół

Jerozolima: wielkanocne orędzie nadziei

Jerozolimska wspólnota katolicka celebrowała Rezurekcję w bazylice Bożego Grobu, którą Kościoły Wschodnie nazywają bazyliką Zmartwychwstania. Wielkanocne orędzie wybrzmiało w czasie uroczystej Eucharystii oraz podczas rezurekcyjnej procesji. Liturgię pod przewodnictwem kard. Pierbattisty Pizzaballi, koncelebrowali nuncjusz apostolski, biskupi pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy oraz przedstawiciele lokalnego kleru i kapłani pielgrzymi.

2024-03-31 17:31

[ TEMATY ]

Jerozolima

Fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni lokalnego Kościoła i nieliczni pielgrzymi przybyli na Wielkanoc do Jerozolimy uczestniczyli w unikatowej, ze względu na miejsce, rezurekcyjnej celebracji. Po Ewangelii ogłaszającej dobrą nowinę o Zmartwychwstaniu kard. Pizzaballa mówił w homilii o potrzebie odnajdywania radości wielkanocnej, mimo że wszystko wydaje się być owiane nieufnością i rozpaczą. «Paschę Chrystusa, którą dzisiaj obchodzimy w tajemnicy - powiedział patriarcha - będziemy musieli celebrować także w życiu naszego Kościoła i całej Ziemi Świętej! Oznacza to, że będziemy musieli podjąć poważne zobowiązanie, aby słowa takie jak „nadzieja, pokój, prawda, przebaczenie i spotkanie” na nowo nabrały znaczenia i były postrzegane przez nas wszystkich jako wiarygodne».

Na zakończenie Mszy św. miała miejsce rezurekcyjna procesja, trzykrotnie okrążająca kaplicę pustego grobu Chrystusa, podczas której odśpiewano cztery fragmenty Ewangelii o zmartwychwstaniu Pana, symbolicznie wieszcząc radość wielkanocną w cztery strony świata.

Podziel się cytatem

W rezurekcyjnej Eucharystii w Jerozolimie uczestniczyli przedstawiciele Kościołów Wschodnich, które wspólnie z franciszkanami sprawują pieczę nad bazyliką Zmartwychwstania. Byli obecni również konsulowie Włoch, Hiszpanii, Francji i Belgii, oficjalni protektorzy chrześcijańskiej obecności w Jerozolimie, jak również delegaci izraelskiego ministerstwa do spraw wyznań oraz policji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: dziś ponowne otwarcie Bazyliki Grobu Pańskiego

[ TEMATY ]

Jerozolima

Fotolia.com

W niedzielę 24 maja, dokładnie w dwa miesiące po zamknięciu, zostanie otwarta brama do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Zapowiedział to na swoim Facebooku strażnik kluczy do tego miejsca, muzułmanin Adeeb Jawad Joudeh Alhusseini. Zaznaczył przy tym, że – zgodnie z zarządzeniami władz izraelskich – do środka jednorazowo będzie mogło wejść najwyżej 50 osób, mających maseczki na twarzach i zachowujących odpowiednie odległości od siebie.

Alhusseini zaznaczył ponadto, że "Kościoły miejscowe przyjęły tę wiadomość z zadowoleniem, świadome, że każdy z nich ma ze swej strony wcielać w życie ustalone środki bezpieczeństwa, aby bazylika pozostała otwarta i aby chronić pielgrzymów i wiernych".

CZYTAJ DALEJ

Bruksela, Warszawa- ta sama (zła) sprawa

2024-04-12 07:17

[ TEMATY ]

aborcja

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Dosłownie w tym samym w czasie, niczym w narciarskim slalomie równoległym, w Sejmie RP i w Parlamencie Europejskim było poczęte życie. A raczej: jak się go pozbyć. W Parlamencie z siedzibami w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu (do tej ostatniej europosłowie nie jeżdżą – tam mieści się administracja i finanse) przegłosowano ni to apel, ni żądanie, aby Polska i Malta zwiększyły prawne możliwości aborcji czyli nazywając to po imieniu : zabijania dzieci nienarodzonych.

Polsce poświęcono spory fragment rezolucji i aż cztery poprawki. Przy okazji skrytykowano także Włochy, Rumunie i Słowację, a nawet federalny parlament Belgii. Potępiono również „ruchy konserwatywne” na całym świecie. Za co? Za to, że ośmielają się być „pro life”. Cóż, zbrodnia to niesłychana, tyle że już nie „pani zabiła pana”, ale umożliwienie milionom pań, aby mogły, jak to eufemistycznie się mówi „usunąć ciążę”. AKAPIT To zabrzmi jak metafora, ale głosowanie na temat umieszczenia „prawa do aborcji w Karcie Praw Podstawowych" było ostatnim w tej kadencji Parlamentu Europejskiego w Brukseli ! Przed nami jeszcze tylko sesja w Strasburgu. Czyż nie jest to znamienne, że właśnie o tym, co nasz polski papież Jan Paweł II nazywał „cywilizacją życia” i „cywilizacją śmierci” europosłowie przesądzili w swoim ostatnim głosowaniu w stolicy Belgii w kadencji 2019-2024?

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: katoliccy prawnicy i lekarze krytykują rezolucję PE ws. aborcji

2024-04-12 19:44

[ TEMATY ]

aborcja

Portugalia

prawnik

lekarze

Adobe.Stock

Organizacje zrzeszające katolickich prawników i lekarzy z Portugalii skrytykowały w piątkowych oświadczeniach przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie włączenia prawa do aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Jak napisały w przekazanych mediom komunikatach władze Stowarzyszenia Prawników Katolickich oraz Związku Katolickich Medyków Portugalskich dokument PE jest obrazą dla demokracji i zasady przestrzegania prawa w UE.

Obie organizacje napisały, że rezolucja europarlamentu jest niczym afront wobec mieszkańców Unii Europejskiej, gdyż rezolucja nie była wcześniej poddana szczegółowej debacie w Parlamencie Europejskim, nie jest zgodna z traktatami europejskimi, a także partie polityczne nie proponowały tego dokumentu w trakcie kampanii wyborczej w 2019 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję