Reklama

Książki

Wiedeń: prezentacja nowej książki ks. Halíka

Propagowane przez komunistyczne władze w byłej Czechosłowacji myślenie kategoriami „przyjaciel - wróg” jest nadal przyczyną uprzedzeń w stosunku do Kościoła i Zachodu. Podkreślił to czeski teolog i tegoroczny laureat Nagrody Templetona, ks. Tomáš Halík podczas prezentacji w Wiedniu jego nowej książki, która ukazała się w niemieckim wydawnictwie Herdera.

[ TEMATY ]

książka

pl.wikipedia.org

Książka „Zaufałem Tobie na wszystkich moich drogach: od Kościoła podziemnego do labiryntu wolności” po części stanowi autobiografię autora. Opowiada on pełną napięć historię swego życia, łącząc to ze stawianiem istotnych pytań teologicznych. Jednym z gości prezentacji książki w stolicy Austrii był wieloletni przyjaciel ks. Halika, arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn.

Ks. Halík, socjolog i filozof religii, zalecał, by w sposób właściwy podchodzić do własnej przeszłości, bo tylko w ten sposób można z niej wyciągać nauki na przyszłość. Podkreślił, że wiara chrześcijańska daje siłę do przyjmowania realiów.

W XXI wieku Kościół znalazł się na rozdrożu, stwierdził czeski kapłan. Wyjaśnił, że z jednej strony musi o wiele bardziej zwracać uwagę na potrzeby ludzkie, ale z drugiej strony zawsze musi tak działać, żeby nie być posądzonym o indoktrynowanie.

Ponadto znacznie bardziej intensywnie należy prowadzić dialog międzyreligijny, zwłaszcza z islamem. Dotychczas dyskusje są prowadzone tylko na płaszczyźnie ekspertów, ubolewał profesor socjologii na Uniwersytecie Praskim i podkreślił, że celem powinno być umożliwienie tego dialogu wszystkim członkom społeczeństwa.

Jednocześnie ks. Halík ostrzegł przed „tanią tolerancją”, w której zamiast „bycia ze sobą” istnieje tylko „istnienie obok siebie”. Ta forma tolerancji jest obecnie powszechna w wielu miejscach i prowadzi do takich problemów, jak tworzenie gett, czy do religijnego fundamentalizmu.

65-letni ks. Tomáš Halík jest jednym z najbardziej wpływowych teologów i intelektualistów współczesnych. Należał do bliskich współpracowników byłego prezydenta Czech Václava Havla, a także wieloletniego arcybiskupa Pragi, kard. Františka Tomáška. Urodził się w Pradze. Studiował socjologię i filozofię, psychologię kliniczną oraz teologię. Pracował jako psychoterapeuta, uczestniczył w ruchu odnowy w okresie Praskiej Wiosny, działał też w opozycyjnych środowiskach intelektualnych; od lat podejmuje liczne inicjatywy ekumeniczne i międzyreligijne.

Reklama

W 1978 r. został tajnie wyświęcony na księdza katolickiego. Od 1990 r. jest rektorem kościoła akademickiego pw. Najświętszego Zbawiciela w Pradze, prezydentem Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, a od 1997 r. profesorem Uniwersytetu Karola. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany zarówno w czasach komunistycznych, jak i po upadku „żelaznej kurtyny”.

W maju br. został uhonorowany renomowaną Nagrodą Templetona. Ten „teologiczny Nobel” w wysokości 1,1 miliona funtów przyznawany jest w uznaniu zasług „na skrzyżowaniu religii i nauki”. Uzasadniając nagrodę dla ks. Halika Fundacja Johna Templetona napisała, że przez niemal dwa dziesięciolecia organizował on szeroką, tajną sieć naukowców, teologów, filozofów i studentów, mającą na celu rozwijanie intelektualnej i duchowej podbudowy dla demokratycznego państwa, którego nadejście wraz z innymi przewidywał. Te lata podziemnej pracy i doradzania przywódcom wyzwolenia, takim jak Vaclav Havel i kard. František Tomášek, pomogły w przejściu Czechosłowacji do demokracji po Aksamitnej Rewolucji z 1989 r.

Od tej pory ks. Halík wspierał religijną tolerancję i porozumienie poprzez swe publikacje i wykłady, dzieląc się swymi ideami i przekonaniami z ludźmi różnych tradycji kulturowych i religijnych, a zwłaszcza z niewierzącymi. Jego podejście do dialogu międzyreligijnego charakteryzuje przekonanie, że długa tradycja intelektualna katolicyzmu czyni go mostem między zachodnim sekularyzmem, religiami tradycyjnymi i kulturą islamską.

2014-06-16 17:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawda o wierze, wiara w prawdę

Człowiek wciąż pozostaje w kręgu wiary. Żyć - to wierzyć. Warto o tym pamiętać, kiedy się chce zrozumieć, że wiara nie jest czymś, co nagle spada z nieba na człowieka. Wiara obecna jest w elementarnych ludzkich działaniach, a nie w marzeniach. Wiara w Chrystusa jest przeciwieństwem marzycielstwa, wyobrażenia innego świata, w którym Bóg ma nas oczekiwać. Wiara chrześcijańska jest nadprzyrodzona, tzn. jest darem Boga, który oddając się człowiekowi w Jezusie Chrystusie, daje mu zdolność przyjęcia swego daru. Wiara człowieka, który nosi zaszczytne imię „chrześcijanin”, jest wiarą nie tylko w Chrystusa, ale nade wszystko w Chrystusie. Trzeba więc dostrzec w swoim życiu blask wiary w Chrystusie. Taki tytuł nadał swojej najnowszej książce abp Wacław Depo. Zwraca on naszą uwagę na fundamentalną sprawę chrześcijańskiego życia: wiara jest spotkaniem z osobowym Bogiem w Chrystusie. Bez tego spotkania wiara staje się ideologią. „Dzięki odkupieńczej łasce Chrystusa - przypomina Metropolita Częstochowski - chrześcijanin jest stworzeniem wciągniętym w orbitę Boskości i wewnętrznego życia Boga” (s. 23).

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję