Reklama

Franciszek

Papież poinformował o spisku w Watykanie

Papież Franciszek poinformował o spisku w Kurii Rzymskiej w swojej najnowszej książce. W wydanym po hiszpańsku wywiadzie-rzece "El sucesor" (Następca), który zostanie opublikowany w Barcelonie w najbliższą środę, papież opowiada o dokumentach, które jego poprzednik Benedykt XVI przekazał mu w Castel Gandolfo 23 marca 2013 roku. W imieniu papieża-seniora materiały zostały opracowane przez kardynałów: Juliana Herranza, Jozefa Tomko i Salvatore de Giorgi.

2024-04-02 17:07

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według Franciszka, odkryto wówczas spisek, w który zaangażowani byli głównie mężczyźni "z drugiego rzędu". Spisek był skierowany między innymi przeciwko późniejszemu kard. Pietro Parolinowi. Spiskowcy chcieli uniemożliwić mu objęcie stanowiska nowego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej w miejsce kard. Tarcisio Bertone. Kard. Parolin sprawuje ten urząd od października 2013 roku.

Papież wyjaśnił, że niektórzy urzędnicy Kurii "drugiego rzędu" byli zaangażowani w spisek. Papież Benedykt XVI przeniósł już niektórych z nich podczas swojego pontyfikatu (2005-2013) i zalecił swojemu następcy dokonanie dalszych zmian personalnych. Zrobił on to po pewnym czasie. Papież nie wymienił w książce nazwisk i funkcji osób, których to dotyczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"El sucesor", w którym Franciszek opowiada o swoich relacjach z poprzednikiem Benedyktem XVI, powstał z rozmów papieża z dziennikarzem Javierem Martinezem-Brocalem. Według wydawcy, treść pracy składa się zarówno z dosłownych, jak i zredagowanych treści rozmów.

Reklama

W książce papież Franciszek zaprzecza również, że zmienił swój własny kurs polityki kościelnej po śmierci Benedykta XVI 31 grudnia 2022 roku. "Kontynuowałem [pontyfikat] w ten sam sposób. I zawsze pamiętałem o nim [papieżu Benedykcie XVI]", powiedział papież.

Papież Franciszek poinformował również, że nie planuje żadnych fundamentalnych zmian w obecnych zasadach wyboru swojego następcy. "Nie ma nic na rzeczy" - powiedział. Niektóre media spekulowały na temat zmian.

Franciszek powiedział dalej o zasadach wyboru papieża: "Niczego nie zmieniłem, ponieważ sprawa wydaje mi się drugorzędna. Mechanizm działał bardzo dobrze podczas dwóch konklawe, w których brałem udział. (...) Być może miałoby sens zmienić kilka rzeczy. Ale nie wydają mi się one pilne i na razie nie muszę się im poświęcać" - stwierdził Ojciec Święty.

Ocena: +29 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże przebaczenie nie jest wyrokiem sądowym

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dobry kapłan potrafi się wzruszyć i zaangażować w ludzkie życie – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W związku z 60. rocznicą kapłaństwa kardynała Javiera Lozano Barragana papież wygłosił swoją homilię po hiszpańsku, swoim i jubilata – meksykańskiego purpurata kurialnego - języku ojczystym. Zaznaczył, że Bóg przebacza nam jak ojciec, a nie jak pracownik sądu.

Franciszek podkreślił, że Bóg okazuje nam swoje współczucie, a wyrazem tego był fakt, iż posłał swego Syna, aby uleczyć, odrodzić, odnowić ludzkość zranioną grzechem. Papież nawiązał do przypowieści o synu marnotrawnym i zauważył, że mowa w niej o tym, iż kiedy ojciec – będący figurą przebaczającego Boga zobaczył powracającego syna wzruszył się. Papież zaznaczył, że współczucie Boga to nie litość, jaką można mieć na przykład wobec zdychającego psa. Współczucie Boga to wejście w sytuację drugiej osoby, w jej położenie, w jej problemy z ojcowskim sercem. Dlatego właśnie Ojciec posłał swego Syna.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do diakona stałego: diakonat „to nie zabawka, albo nowe hobby”

2024-04-12 10:13

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Magdalena Pijewska/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Diakonat „to nie zabawka, albo nowe hobby” ‒ mówił abp Adrian Galbas w Jankowicach Rybnickich. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udzieleniem święceń diakonatu Dariuszowi Kuniszykowi w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin.

Zwracając się diakona, przypominał jaka jest jego rola. ‒ Powiedziałem to już kiedyś, że nie potrzebuję w diecezji panów w dalmatykach, ani nawet panów od kazań. Oczywiście, że będziesz w prezbiterium w dalmatyce, oczywiście, że od czasu do czasu powiesz kazanie, ale nie to jest twoim pierwszym zadaniem, pierwszym powołaniem i pierwszym obowiązkiem ‒ powiedział arcybiskup dodając, że na diakonów nakłada się ręce „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”.

CZYTAJ DALEJ

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

2024-04-12 22:15

[ TEMATY ]

wywiad

Adobe Stock

Aby zrozumieć lepiej to, co się stało z ks. Olszewskim publikujemy rozmowę z mecenasem Wąsowskim.

We wtorek 26 marca ks. Michał Olszewski, sercanin, został zatrzymany. Tego samego dnia funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli do trzech domów należących do sercanów. Jak poinformował Włodzimierz Płatek, rzecznik zgromadzenia „Funkcjonariusze ABW przyszli i prowadzili czynności w Warszawie, w Stopnicy i w Stadnikach. Tam były czasowe miejsca, gdzie Fundacja Profeto prowadziła swoją działalność. Natomiast miejscem realnego funkcjonowania tej Fundacji dzisiaj są Stadniki”. Ks. Płatek dodał, że w Warszawie i Stopnicy czynności trwały krótko, bo nie było tam żadnych materiałów, a w Stadnikach funkcjonariusze ABW przebywali od rana do godz. 15.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję