Reklama

USA: film dokumentalny „Po śmierci” zbliża do Zmartwychwstałego Chrystusa

Amerykańskie media chrześcijańskie polecają obejrzenie w okresie wielkanocnym filmu dokumentalnego „Po śmierci” (After Death). Ten nakręcony w 2023 przez Angel Studio obraz jest zapisem tzw. doświadczenia bliskiej śmierci 8 ludzi. Są wśród nich lekarze i naukowcy, a nawet pilot samolotu pasażerskiego (Dale Black), który jako jedyny cudem przeżył katastrofę maszyny. Wszyscy oni mówią o „boskim świetle” a nawet o „powitaniu” ich przez Zmartwychwstałego Chrystusa.

2024-04-03 09:02

[ TEMATY ]

film

kino

źródło: pixabay.com

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Te swoje doświadczenia „znalezienia się na granicy śmierci albo de facto klinicznej śmierci i powrotu na ten świat” znalazły swój wyraz w napisanych później przez nich książkach a nawet rozprawach naukowych. Wszyscy oni mówią o swoim głębokim nawróceniu.

Film przekazuje m.in. rozmowę m.in. ze znanym specjalistą w tej dziedzinie dr Raymondem Moodym - autorem książki „Zycie po życiu” (Life after Life), który naukowo starał się te doświadczenia bliskiej śmierci (Near Dath Experience - NRE) „uporządkować”. Wśród wymienianych przezeń cech NRE znalazły się: uczucie spokoju i braku bólu, doświadczenie „bycia poza ciałem", odczucie podróżowania przez tunel, odczucie wznoszenia się w przestworza, widzenie się z ludźmi, często zmarłymi krewnymi, spotkania z istotami duchowymi, takimi jak Bóg, doświadczenie retrospekcji własnego życia i niechęć powrotu do życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród innych postaci na szczególną uwagę zasługuje Howard Storm - profesor sztuk pięknych i dziekan wydziału na uniwersytecie w Northern Kentucky. Historię znalezienia się na innym świecie i swojego nawrócenia opisał on w książce „Moje zstąpienie do śmierci” (My descent into death).

Reklama

W czerwcu 1985 Storm wraz z grupą swoich uczniów wyjechał do Europy. Po powrocie z żoną z porannej wycieczki do pokoju hotelowego w Paryżu około godziny 11.00 nagle poczuł silny ból brzucha. W paryskim szpitalu Hôpital Cochin zbadano go i stwierdzono u niego perforację dwunastnicy, która wymagała operacji. Chirurg mógł ją wykonać najwcześniej około godziny 21.00 tego dnia. Gdy chory leżał na łóżku szpitalnym, czekając na operację, był przekonany, że umrze wskutek nasilania się bólu i w duchu przygotowywał się na śmierć. Zdążył jeszcze pożegnać się z żoną, po czym stracił przytomność.

Gdy otworzył oczy, zobaczył, że stoi na zewnątrz swojego ciała, patrząc w dół na szpitalne łóżko, a obok niego płacze żona. Nie odczuwał bólu, ale jakby głębiej czuł to wszystko, co się wówczas tam działo. Usłyszał głosy wołające go po imieniu przed salą szpitalną. Poszedł za nimi, wierząc, że zabierają go do lekarza. Tymczasem blade człekokształtne stworzenia popychały go po korytarzu, mówiąc, że na niego czekały. Stawały się one coraz bardziej wrogie, a kiedy odmówił dalszego podążania za nimi, zaczęły go atakować. Wtedy usłyszał głos mówiący: „Módl się do Boga", wyrecytował więc kilka wersetów biblijnych i Przysięgę Wierności. (Pledge of Aliance - akt ofiarowania Stanów Zjednoczonych Bogu, napisany w 1885 r.). Gdy wypowiadał słowa „Bóg", istoty te cofały się i w końcu został sam. Po pewnym czasie zawołał Jezusa, aby go wybawił i nagle został uratowany dzięki „duchowym istotom światłości”. Storm, który do tej pory zwykł uważać się za ateistę, nawrócił się a później został nawet pastorem.

W kontekście tegorocznych Świąt Wielkanocy w rozmowie z dziennikarką Ashley Hinojosa dodał jeszcze: „To wszystko jest miłość. Wiedziałam, że to, co mi się przydarzyło, było najważniejszą rzeczą w moim życiu, ponieważ teraz nabrało ono prawdziwego sensu i celu. Jest to ocean miłości, a ty musisz po prostu wejść w niego i stać się jego częścią" - powiedział Howard Storm.

Ocena: +14 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zrozumieć „Marzyciela”

Z Marcinem Bradke – autorem pierwszego filmu o Kornelu Morawieckim – rozmawia Agnieszka Bugała.

Agnieszka Bugała: Zrobiłeś film o Kornelu, na premierze w pierwszym rządzie siedział jego syn, premier polskiego rządu. Jeszcze nie wiemy, czy film odniósł sukces, bo na to za wcześnie, ale wiem, że robiąc film o „Marzycielu” spełniłeś swoje marzenie?

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

2024-04-19 10:33

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Już jutro rozpocznie się w naszej diecezji peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów, która przebiegać będzie pod hasłem „Rodzina drogą do świętości”.

Relikwie nawiedzą sześć rejonów duszpasterskich w następującym porządku: rejon tarnobrzeski, stalowowolski, janowski, sandomierski, staszowsko-świętokrzyski oraz ostrowiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję