Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Ewangelii nie można zatrzymać dla siebie

– Ewangelii nie można zatrzymać dla siebie – powiedział abp Wacław Depo. 3 kwietnia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. na zakończenie pierwszej tury rekolekcji kapłańskich przed peregrynacją wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zakończenie Liturgii hierarcha udzielił błogosławieństwa kapłanom, którzy będą głosić misje lub rekolekcje w parafiach archidiecezji przed peregrynacją.

We wprowadzeniu do Eucharystii abp Depo przypomniał, że Maryja pełni szczególną rolę w życiu Jezusa i Jego Kościoła. – To Ona wychodzi na nasze drogi, żeby razem z nami umacniać wiarę tych, do których zostaliśmy posłani – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komentując w homilii przesłanie Ewangelii o uczniach, którzy poznali zmartwychwstałego Chrystusa przy łamaniu chleba, metropolita częstochowski zauważył, że „wiara nie jest jakimś stanem posiadania, jakąś umysłową i ludzką pewnością ani nawet rodzajem gotowej recepty na wszelkie zwątpienia i próby”. – Podobnie odnosi się to do naszego powołania. Trzeba iść dalej, głębiej i wciąż dopytywać się o kierunek drogi w naszej posłudze, dlatego weszliśmy na drogi rekolekcyjnych spotkań – stwierdził abp Depo.

Celebrans zwrócił uwagę na fakt, że Jezus dał się rozpoznać uczniom w Emaus. – Nastąpiło to we wspólnocie i przy posiłku, gdzie po gestach z Wieczernika poznali Zbawiciela. Poznali Go po łamaniu chleba. Słowo i sakrament – to są dwie formy, w których Jezus jest obecny i tej obecności można doświadczać – podkreślił hierarcha.

Metropolita częstochowski wskazał, że uczniowie po rozpoznaniu Jezusa nie pozostali w Emaus, ale natychmiast wyruszyli w drogę powrotną do Jerozolimy, aby spotkać się z Apostołami i podzielić radością: Pan zmartwychwstał. – Ewangelii nie można zatrzymać dla siebie. To jest radość spotkania, przeżycia Jego zwycięskiej mocy nad grzechem i śmiercią, aby każdy, kto w Niego uwierzy, przez Jego Krew otrzymał odpuszczenie grzechów i łaskę nowego życia – wyjaśnił abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Pasterz Kościoła częstochowskiego dziękował kapłanom za to, że odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w rekolekcjach przez obecność, modlitwę i sprawowanie sakramentów świętych. – Dziękujemy za łaskę towarzyszenia w drodze samego Jezusa, za to, że On idzie z nami i dzisiaj posyła nas, abyśmy byli misjonarzami Jego miłosiernej miłości, która postawiła tamę złu. Tama zła to każda Eucharystia – kontynuował.

Reklama

W kontekście rozpoczynającej się peregrynacji wizerunku Matki Bożej abp Depo powtórzył za kard. Karolem Wojtyłą, że „nie jesteśmy czcicielami drewna i obrazu, ale Osoby. Kto wpatruje się w Osoby Maryi i Jej Syna, nie ulegnie degradacji”.

Maciej Orman/Niedziela

Rekolekcje kapłańskie przed peregrynacją wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w naszej archidiecezji prowadzili ojcowie kapucyni: Jan Kania i Artur Pokrzywa. Tematem były słowa: „Jezus wszedł na górę i przywołał do siebie tych, których sam chciał (...), aby Mu towarzyszyli” (Mk 3, 13-14).

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

2024-04-17 18:28

[ TEMATY ]

Watykan

chór

Vatican News

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk wraz z Chórem Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego pielgrzymuje do Rzymu. Po środowej audiencji generalnej chór koncertował na placu św. Piotra w obecności Ojca Świętego.

Po Audiencji Generalnej bp Piotr Sawczuk miał okazję do rozmowy z Papieżem Franciszkiem. Chór wykonał koncert w obecności Papieża. W wydarzeniu uczestniczyli również właściciele i reprezentanci firmy Suempol z Bielska Podlaskiego, który jest patronem chóru.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję