Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pamiętna godzina 21.37

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 kwietnia minęło 19 lat od śmierci św. Jana Pawła II. Przez cały dzień pod pomnikiem Papieża Polaka gromadzili się wierni na cichej modlitwie.

Mimo że od śmierci Jana Pawła II minęło już prawie 20 lat pamięć o jego pontyfikacie, dorobku i charyzmacie, nie zginęła. Przez cały poświąteczny wtorek - 2 kwietnia - na Plac Katedralny w Łodzi, gdzie znajduje się pomnik papieża, przybywali wierni z Łodzi i okolic, chcąc oddać hołd największemu z Polaków. Młodsi i starsi w cichej modlitwie, składając kwiaty czy paląc znicze, zatrzymywali się choć na chwilę pod katedrą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wieczorem, w godzinę odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, czyli o 21.37, przy pomniku spontanicznie odmówiono modlitwy i odśpiewano ukochaną pieśń papieża – „Barkę”. Obecny wśród wiernych bp Marek Marczak odmówił litanię do św. Jana Pawła II, zaś proboszcz parafii katedralnej ks. Ireneusz Kulesza podziękował wszystkim, że co roku, bez względu na pogodę i okoliczności, pamiętają o godzinie śmierci Papieża i przybywają pod łódzką katedrę.

Reklama

W godzinach przedpołudniowych kwiaty pod pomnikiem w imieniu władz Łodzi, której Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem, złożył wiceprezydent Adam Wieczorek. - Jan Paweł II odegrał wyjątkową role w obaleniu komunizmu w Polsce. Znane są słowa otuchy i aprobaty papieża dla ruchu „Solidarności” oraz zrozumienia naszych dążeń i aspiracji. Kościół za jego pontyfikatu stanowił zawsze miejsce schronienia i pomocy dla działaczy opozycji niepodległościowej. Pamiętajmy o tym!  – mówił Adam Wieczorek.

Rok temu, także 2 kwietnia, w godzinach wieczornych kilka tysięcy łodzian wzięło udział w marszu pamięci św. Jana Pawła II. Była to odpowiedź mieszkańców miasta na próbę podważania autorytetu papieża – Polaka. Była to także odpowiedź na poranną dewastację pomnika papieża, który został oblany farbą.

Jan Paweł II tylko raz odwiedził Łódź podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny – 13 czerwca 1987 r., kiedy to spotkał się z wiernymi m.in. na łódzkim Lublinku, w bazylice archikatedralnej oraz z włókniarkami w zakładach „Uniontex”.

2024-04-03 18:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: w Eucharystii i w Sercu Pana Jezusa jest żywe działanie Ducha Świętego!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- W Eucharystii i w Sercu Pana Jezusa jest żywe działanie Ducha Świętego. To Duch Święty pomaga nam dostrzec całe bogactwo jakie kryje się w znaku przebitego boku Chrystusa, z którego narodził się Kościół. – mówił ks. dr Zbigniew Tracz.

CZYTAJ DALEJ

Nowi proboszczowie. Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-24 09:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

fot. Wojciech Łączyński/archwwa.pl

W czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca. Publikujemy listę zmian.

Kard. Nycz wręczył dekrety ośmiu nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Ponadto mianował nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie. Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo, ja Twe dziecię

2024-05-26 09:50

Ks. Wojciech Kania

– Gromadzimy się w przededniu Dnia Matki, kiedy to dziękujemy naszym mamom za dar życia i wychowania. Dziś przybywacie do naszej duchowej Matki, Maryi, która jak każda mama troszczy się o nas i opiekuje się nami – powiedział ks. Tomasz Lis.

„ Maryjo, ja Twe dziecię” – to hasło tegorocznego diecezjalnego spotkania dzieci komunijnych w janowskim sanktuarium, w którym ponad 500 dzieci dziękowało za dar pierwszej komunii świętej. Wspólne dziękczynienie rozpoczęło się od nabożeństwa majowego. Po odśpiewaniu Litanii Loretańskiej uczestnicy spotkania zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem. Następnie dzieci uczestniczyły we wspólnej Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy senior Edward Frankowski. Kustosz sanktuarium ks. Tomasz Lis, witając zebranych, podkreślił, że dzieci przybywają do janowskiego sanktuarium jak do domu mamy. – Gromadzimy się w przededniu Dnia Matki, kiedy to dziękujemy naszym mamom za dar życia i wychowania. Dziś przybywacie do naszej duchowej Matki, Maryi, która jak każda mama troszczy się o nas i opiekuje się nami. Tutaj przy Maryi mamy uczyć się wielkiego szacunku do Eucharystii, która jest sakramentem miłości i obecności Pana Jezusa. Wypraszajcie tutaj w domu Matki Bożej Janowskiej potrzebne łaski dla siebie i swoich bliskich – wskazywał ks. Tomasz Lis. Biskup Edward Frankowski, rozpoczynając Eucharystię, podziękował wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym, katechetom za opiekę nad dziećmi oraz wyraził radość z obecności tak wielu dzieci, rodziców i opiekunów. Przypomniał wszystkim zebranym postać św. Jana Pawła II, zachęcając do miłowania Matki Najświętszej i złączenia się z nią na wzór papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję