Reklama

Świat

Austria: biskupi wzywają do udziału w dniu postu i modlitwy za Irak

Katoliccy biskupi Austrii zaapelowali do wiernych, aby jutro przyłączyli się do dnia postu i modlitwy w intencji dramatycznej sytuacji mieszkańców Iraku. „Okrutne postępowanie terrorystycznej formacji Islamskie Państwo Iraku i Lewantu jest wstrząsające i powoduje poczucie bezsilności”, napisali biskupi Austrii, odbywający obecnie swoje letnie spotkanie w maryjnym sanktuarium Mariazell.

[ TEMATY ]

modlitwa

Tomasz Siwczuk

Jednocześnie zaapelowali do rządu Austrii o „wykorzystanie wszelkich możliwości w łonie Unii Europejskiej oraz ONZ, zmierzających ku temu, aby w Iraku były przestrzegane podstawowe prawa wszystkich ludzi niezależnie od ich przynależności etnicznej i religijnej”. Pokój można zachować tylko wówczas, gdy wspólnota międzynarodowa będzie wyraźnie nalegała na przestrzeganie praw człowieka, włącznie z prawem do wolności religijnej dla wszystkich ludzi w Iraku.

Biskupi Austrii podkreślili, że wzywając do wspólnej modlitwy i postu solidaryzują się z apelem chaldejskiego patriarchy Louisa Raphaëla I. Sako. Przypomnieli, że „obok nieludzkiego cierpienia ogarniętej wojną ludności cywilnej Iraku grozi teraz i to, że z kraju mogą zniknąć resztki żywego niegdyś życia chrześcijańskiego”.

Chaldejski patriarchat Babilonii ogłosił środę 18 czerwca dniem postu i modlitwy w intencji przywrócenia bezpieczeństwa i stabilności w Iraku. Do udziału w nim wezwał wszystkie wspólnoty chaldejskie w tym kraju i na emigracji. Według Patriarchatu post i modlitwa „mogą, z Bożym błogosławieństwem, zmienić serca ludzi i zachęcić je do dialogu i wzajemnego szacunku”.

W Iraku trwa ofensywa dżihadystów z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu, którzy zmierzają w kierunku stołecznego Bagdadu. 10 czerwca zaczęli oni zajmować Mosul, drugie co do wielkości irackie miasto, w którym na początku miesiąca mieszkało jeszcze tysiąc rodzin chrześcijańskich. Doszło tam do masowych egzekucji.

2014-06-17 16:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Sawczuk: trzeba trzymać się ręki Jezusa

[ TEMATY ]

modlitwa

Kalisz

Episkopat.pl

Bp Piotr Sawczuk

Bp Piotr Sawczuk

- Trzeba trzymać się ręki Jezusa: to bardzo ważna podpowiedź św. Józefa z Kalisza. Trzymać się z ufnością, mając Ewangelię za codzienną instrukcję, a krzyż za źródło nadziei na zbawienie – mówił bp Piotr Sawczuk, który 4 lipca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat lipcowego spotkania brzmiał: „Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne”. Rozważano słowa zaczerpnięte z przemówienia papieża Franciszka z dnia 25 maja 2019 r. „Każde dziecko, które zapowiada się w łonie matki jest darem zmieniającym historię rodziny: ojca i matki, dziadków i rodzeństwa... to dziecko potrzebuje tego, by je przyjąć, kochać i leczyć – zawsze”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Austria: Nagroda Capax Dei dla Katolickiego Uniwersytetu, którego pragnął Jan Paweł II

2022-12-05 12:52

[ TEMATY ]

nagroda

Joanna Łukaszuk-Ritter

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 grudnia br. w auli Uniwersytetu Katolickiego ITI w Trumau w Dolnej Austrii, Wielki Kanclerz tej uczelni, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, odebrał nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną uniwersytetu – Capax Dei Award – ufundowaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Corocznie oprócz wyróżnień festiwalowych przewodnicząca Festiwalu Filmowego „Mirabile Dictu”, Liana Marabini, przyznaje nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną, dedykowaną instytucji lub osobie, która swoją postawą, działaniem czy słowem przyczynia się do poprawy świata, a żyjąc Ewangelią rozpowszechnia jej przesłanie i tym samym daje jej świadectwo. W tym roku wybrana została katolicka instytucja oświatowa w Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję