Reklama

Olimpiada Biblijna w Łęcznej

2012-11-19 12:00

Agnieszka Strzępka
Edycja lubelska 12/2009

Międzyszkolna Olimpiada Biblijna „Rok św. Pawła Apostoła”, której finał odbył się 4 marca w II Liceum Ogólnokształcącym im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Łęcznej, z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami w historii placówki. Inicjatywa, podjęta dzięki staraniom pracującego w szkole katechety i historyka, dr. Grzegorza Jacka Pelicy, zbiegła się z 8. rocznicą poświęcenia sztandaru Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, jaka minęła 3 marca br.
Rozpoczynało ponad 500 osób. Do ustnego finału w formie quizu, dotarło 11 najlepszych gimnazjalistów i licealistów, którzy wykazali się wybitną wiedzą o życiu i działalności św. Pawła. Byli to: Aleksandra Dzikowska, Angelika Elert, Tomasz Flis, Aleksandra Grzesiak, Karolina Kasprzak, Paulina Kulczycka, Mateusz Kwiatoń, Paulina Motyl, Katarzyna Rembiesa, Marta Skowronek i Katarzyna Skrobas. Szczególne wyrazy uznania należą się jednak zwycięzcom Międzyszkolnej Olimpiady Biblijnej „Rok św. Pawła Apostoła”, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca. Jak podkreślano wielokrotnie, „uczniowie okazali się doskonałymi znawcami Listów św. Pawła, tym bardziej, że Grzegorz Jacek Pelica, przygotował trudny i bardzo szczegółowy zestaw pytań”. Konkursowe zmagania, rozpoczęte „Hymnem o miłości” św. Pawła, upływały w pogodnej i pełnej twórczego zapału atmosferze. Uczniowie, z uwagą i prawdziwym zaangażowaniem, ale i pod wpływem niemałego stresu, odpowiadali na zróżnicowane oraz wymagające uwagi, oczytania i wiedzy pytania. Godne podziwu jest to, że uczniowie biorący udział w olimpiadzie, poświęcili swój czas i tak już ograniczony wielością szkolnych obowiązków, na przygotowanie się do konkursu, który nie gwarantował im profitów na maturze czy egzaminach. Zrobili to, bo chcieli, dla siebie samych. Podkreśliła to dumna ze swoich uczniów dyrektor Julianna Bednarska. Wysoki poziom i wzór do naśladowania to walory również zgromadzonych na sali w czasie finału olimpiady uczniów z klas finalistów. Każda poprawna odpowiedź była nagradzana gromkimi brawami. Ich entuzjazm i doping, a także serdeczność atmosfery szkoły, prowadzonej pod kompetentną i życzliwą opieką dyrektor J. Bednarskiej i nauczycieli, sprawiły, że finał olimpiady upłynął w prawdziwie rodzinnym klimacie. Pomiędzy zmaganiami konkursowymi, uczestnicy i widzowie wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu wokalno-muzycznego, pod kierunkiem Mirosława Kozery. Laureaci drugiego międzyklasowego etapu i uczestnicy finału pisemnego z 25 stycznia br. a także finaliści trzeciego - ustnego etapu, otrzymali nagrody ufundowane przez Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz ks. Janusza Rzeźnika, proboszcza parafii św. Marii Magdaleny w Łęcznej. Wszyscy zebrani, wraz z serdecznymi gratulacjami i życzeniami, otrzymali kalendarze na kolejne dni 2009 r.
Inicjatywa podjęta w łęczyńskiej szkole, to chwalebny przykład tego, jak można łączyć wiedzę z pasją młodości i twórczym zaangażowaniem. Bez wątpienia, uczniowie dołączą do tych absolwentów placówki, którzy „wsławili się pracą dla rozwoju miasta, regionu, ojczyzny i nie zawahali się podjąć najwyższych wyzwań”. Gratulujemy!

45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

2019-10-11 17:07

vaticannews.va / Lozanna (KAI)

Dziewczynki na świecie wciąż padają ofiarą przemocy, a ich życie ma „mniejszą wartość” niż przychodzącego na świat chłopca. Ta dyskryminująca praktyka jest obecna nie tylko w Indiach. Wciąż praktykuje się też haniebny proceder okaleczania seksualnego kobiet, którego ofiarą pada rocznie 3 mln dziewczynek.

Vatican News
45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

Międzynarodowe dzieło pomocy dzieciom „Terre des Hommes” opublikowało właśnie swój najnowszy raport na temat sytuacji dziewczynek na świecie. Nosi on tytuł „Bezbronne” i podkreśla, że choć sytuacja ulega pewnej poprawie, to rocznie 12 mln dziewcząt poniżej 18. roku życia zmuszanych jest do przedwczesnych małżeństw i zachodzenia w niechcianą ciążę. Szacuje się, że aż 2 mln dziewcząt nie mających 15 lat zostaje matkami.

Organizacja alarmuje też w sprawie powszechnego w wielu krajach procederu selektywnych aborcji, w wyniku którego w latach 1970-2017 nie urodziło się na świecie aż 45 mln dziewcząt. Poważnym wyzwaniem pozostaje wciąż walka z obrzezywaniem małych dziewczynek. Szacuje się, że od teraz do 2030 r. ta praktyka trwale okaleczy 68 mln kobiet. Problemem jest też wyłączenie dziewczynek z edukacji i wysyłanie do szkół jedynie chłopców.

„Sytuacja ulega powolnej poprawie. Jeszcze dekadę temu co czwarta dziewczynka zmuszana była do przedwczesnego małżeństwa i zajścia w ciążę, obecnie mowa o co piątej” – podkreśla Federica Gianotta z organizacji „Terre des Hommes”. Wskazuje zarazem, że walka o równe prawa dziewczynek to wciąż długa droga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papieski tweet o świętych zachwycił kibiców futbolu w USA

2019-10-14 13:02

ts (KAI) / Nowy Orlean

Wpis papieża Franciszka na Twitterze na temat nowych świętych Kościoła katolickiego ucieszył kibiców piłkarskich w USA. Tweet z 13 października, w którym papież dziękuje Bogu za nowych świętych, opatrzony był hasztagiem #Saints. Nie zauważono przy tym, że ten hasztag wyświetla automatycznie logo zawodowej drużyny futbolu amerykańskiego New Orleans Saints z USA.

youtube.com

Do poniedziałkowego ranka tweet papieża Franciszka zarejestrował 100 000 polubień. „Dziś dziękujemy Panu za nowych świętych, którzy poszli drogą wiary i których wstawiennictwa upraszamy”, brzmiał papieski wpis, który wywołał tyle radości w sieci. Wydaje się, że przyniósł on też szczęście drużynie z Nowego Orleanu, gdyż tego samego dnia wygrała ona mecz z Jacksonville Jaguars wynikiem 13:6.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem