Reklama

Olimpiada Biblijna w Łęcznej

2012-11-19 12:00

Agnieszka Strzępka
Edycja lubelska 12/2009

Międzyszkolna Olimpiada Biblijna „Rok św. Pawła Apostoła”, której finał odbył się 4 marca w II Liceum Ogólnokształcącym im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Łęcznej, z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami w historii placówki. Inicjatywa, podjęta dzięki staraniom pracującego w szkole katechety i historyka, dr. Grzegorza Jacka Pelicy, zbiegła się z 8. rocznicą poświęcenia sztandaru Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, jaka minęła 3 marca br.
Rozpoczynało ponad 500 osób. Do ustnego finału w formie quizu, dotarło 11 najlepszych gimnazjalistów i licealistów, którzy wykazali się wybitną wiedzą o życiu i działalności św. Pawła. Byli to: Aleksandra Dzikowska, Angelika Elert, Tomasz Flis, Aleksandra Grzesiak, Karolina Kasprzak, Paulina Kulczycka, Mateusz Kwiatoń, Paulina Motyl, Katarzyna Rembiesa, Marta Skowronek i Katarzyna Skrobas. Szczególne wyrazy uznania należą się jednak zwycięzcom Międzyszkolnej Olimpiady Biblijnej „Rok św. Pawła Apostoła”, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca. Jak podkreślano wielokrotnie, „uczniowie okazali się doskonałymi znawcami Listów św. Pawła, tym bardziej, że Grzegorz Jacek Pelica, przygotował trudny i bardzo szczegółowy zestaw pytań”. Konkursowe zmagania, rozpoczęte „Hymnem o miłości” św. Pawła, upływały w pogodnej i pełnej twórczego zapału atmosferze. Uczniowie, z uwagą i prawdziwym zaangażowaniem, ale i pod wpływem niemałego stresu, odpowiadali na zróżnicowane oraz wymagające uwagi, oczytania i wiedzy pytania. Godne podziwu jest to, że uczniowie biorący udział w olimpiadzie, poświęcili swój czas i tak już ograniczony wielością szkolnych obowiązków, na przygotowanie się do konkursu, który nie gwarantował im profitów na maturze czy egzaminach. Zrobili to, bo chcieli, dla siebie samych. Podkreśliła to dumna ze swoich uczniów dyrektor Julianna Bednarska. Wysoki poziom i wzór do naśladowania to walory również zgromadzonych na sali w czasie finału olimpiady uczniów z klas finalistów. Każda poprawna odpowiedź była nagradzana gromkimi brawami. Ich entuzjazm i doping, a także serdeczność atmosfery szkoły, prowadzonej pod kompetentną i życzliwą opieką dyrektor J. Bednarskiej i nauczycieli, sprawiły, że finał olimpiady upłynął w prawdziwie rodzinnym klimacie. Pomiędzy zmaganiami konkursowymi, uczestnicy i widzowie wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu wokalno-muzycznego, pod kierunkiem Mirosława Kozery. Laureaci drugiego międzyklasowego etapu i uczestnicy finału pisemnego z 25 stycznia br. a także finaliści trzeciego - ustnego etapu, otrzymali nagrody ufundowane przez Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz ks. Janusza Rzeźnika, proboszcza parafii św. Marii Magdaleny w Łęcznej. Wszyscy zebrani, wraz z serdecznymi gratulacjami i życzeniami, otrzymali kalendarze na kolejne dni 2009 r.
Inicjatywa podjęta w łęczyńskiej szkole, to chwalebny przykład tego, jak można łączyć wiedzę z pasją młodości i twórczym zaangażowaniem. Bez wątpienia, uczniowie dołączą do tych absolwentów placówki, którzy „wsławili się pracą dla rozwoju miasta, regionu, ojczyzny i nie zawahali się podjąć najwyższych wyzwań”. Gratulujemy!

Reklama

Dzieją się Cuda

2019-06-12 09:02

Jolanta Marszałek
Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 20-21

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

Wikipedia

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

"Anioł Pański" w Camerino: papież zachęca do solidarności z uchodźcami

2019-06-16 13:20

tł. st (KAI) / Camerino

Do solidarności z uchodźcami zachęcił papież Franciszek przed modlitwą "Anioł Pański" w Camerino. Uciekają oni "przed wojnami, prześladowaniami i pogwałceniem praw podstawowych". - Oby nasze wspólnoty kościelne i obywatelskie były blisko nich, będąc wrażliwymi na ich potrzeby i na ich cierpienia - apelował papież.

Grzegorz Gałązka

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskich słów:

Wczoraj w Pozzomaggiore na Sardynii została ogłoszona błogosławioną Jadwiga Carboni, prosta kobieta z ludu, która w skromnym życiu codziennym przyjęła krzyż, dając świadectwo wiary i miłości. Dziękujemy za tę wierną uczennicę Chrystusa, która całe swoje życie poświęciła na służbę Bogu i bliźniemu. Uczcijmy aplauzem nową błogosławioną!

Dzisiaj chcemy pamiętać zwłaszcza o uchodźcach w Światowy Dzień, jaki poświęca im ONZ. Niech to wydarzenie zachęca wszystkich do solidarności z mężczyznami, kobietami i dziećmi uciekającymi przed wojnami, prześladowaniami i pogwałceniem praw podstawowych. Oby nasze wspólnoty kościelne i obywatelskie były blisko nich, będąc wrażliwymi na ich potrzeby i na ich cierpienia.

Na zakończenie tej celebracji serdecznie pozdrawiam wszystkich tutaj obecnych. Moim pozdrowieniem z miłością obejmuję chorych, osoby starsze, więźniów oraz tych wszystkich, którzy za pośrednictwem radia i telewizji zjednoczyli się duchowo z ofiarą tej Mszy św. Wyrażam serdeczne podziękowania wszystkim - instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom i osobom - którzy pracowali, aby umożliwić tę moją krótką, lecz intensywną wizytę, szczodrze współpracując z archidiecezją Camerino-San Severino Marche. Chciałbym przekazać specjalne pozdrowienie i wsparcie dla mieszkańców San Severino Marche, których pozdrowię z wysoka przelatując śmigłowcem nad ich miastem.

Drodzy bracia i siostry, obyście szli razem drogą wiary, nadziei i miłości, wierni wielu świadectwom świętości, w które bogata jest wasza ziemia. Myślę, między innymi św. Wenancjuszu, św. Sewerynie, św. Ansowinie, św. Mikołaju z Tolentino, św. Pacyfiku i bł. Kamili Baptyście Varano. Myślę też o licznych postaciach „świętych z sąsiedztwa”, nie beatyfikowanych ani kanonizowanych, ale które wspierały i przekształcały rodziny i wspólnoty mocą swojego życia chrześcijańskiego.

A teraz wspólnie odmówimy modlitwę „Anioł Pański”. Zawierzam całą wspólnotę diecezjalną Najświętszej Dziewicy, którą czcicie w licznych sanktuariach i którą przyzywacie szczególnie jako Najświętsza Maryja w Drodze. Niech Ona, która ożywiała swoją macierzyńską obecnością pierwszą wspólnotę uczniów Jezusa wspomaga także dzisiejszy Kościół w dawaniu dobrego świadectwa Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem