Reklama

O godność kobiety i macierzyństwa

2012-11-19 12:00

Z dr n. med. Urszulą Krupą, posłem do Parlamentu Europejskiego, rozmawia Anna Cichobłazińska
Edycja łódzka 12/2009

Anna Cichobłazińska: - Pani Poseł, zbliża się Dzień Świętości Życia, Frakcja Niepodległość/Demokracja, którą Pani reprezentuje w Parlamencie Europejskim, organizuje w Łodzi konferencję o godności kobiety i macierzyństwa. Czy rzeczywiście trzeba wyjaśniać, że u podstaw świętości życia stoi godność kobiety i jej podstawowa rola w rodzinie i społeczeństwie, jaką jest macierzyństwo?

Dr n. med. Urszula Krupa: - Myślę, że trzeba, koniecznie! W czasie konferencji przedstawię zakres wytycznych i propozycje, jakie zawarte są w unijnych dokumentach, które traktują kobietę nie jak człowieka, osobę i matkę, ale jak żeńską siłę roboczą. Europejskie wytyczne nakazują aktywizację kobiet nie tylko w wieku produkcyjnym, a także powrót po porodzie na rynek pracy najwcześniej, jak tylko można. Ciąża i macierzyństwo nie powinno stanowić przeszkody w drodze do kariery, a rodzenie i wychowywanie dzieci uważane są jako zaprzepaszczenie kariery zawodowej, politycznej, osiągania wysokich stanowisk nawet w polityce międzynarodowej oraz w konfliktach zbrojnych itp. Kobiety powinny zdobywać niezależność finansową, wypracowywać emerytury w celu zapobiegania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu. Niestety, niewiele wspomina się o rodzinie, która, pomijając, że nie musi być związkiem kobiety i mężczyzny, to według deputowanych jest polem konfliktów na tle równouprawnienia, gdzie kobiety są poddawane przemocy. Jeśli do tego dodamy konieczność kontroli nad zdrowiem reprodukcyjnym wraz z łatwym dostępem do środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych oraz traktowanie aborcji jak prawo człowieka, to proponowany koncept kobiety niewiele ma wspólnego z godnością kobiety i macierzyństwa. Co prawda, ostatnio rzeczywistość wymusza zmianę stosunku do posiadania potomstwa, ale podłożem jest obawa o braki funduszy emerytalnych, a nie wartość człowieka jako daru Bożego. Dopiero tutaj widać dramat ludzi, którzy nie mają świadomości dzieci Bożych.

- Na Pani stronie internetowej przeczytać można tematy, które poruszyła Pani na forum Parlamentu Europejskiego. Problematyka kobiet, ich roli w społeczeństwie, w rodzinie, w pracy jest Pani bardzo bliska. Czym zajmuje się Pani w Komisji Kobiet i Równouprawnienia PE?

- W Komisji Kobiet opracowywane są dokumenty, dyskutowane i głosowane opinie do dokumentów z innych komisji dotyczących równouprawnienia kobiet. Jedyne, co mogę robić, i staram się ze wszystkich sił, to zabierać głos na sesjach plenarnych, przedstawiając nasz katolicki sposób myślenia oraz zgłaszać poprawki i cywilizować dokumenty. Ponieważ w Parlamencie Europejskim przeważa opcja liberalno-zielona i socjalistyczna, trudno jest wartościowe z naszego punktu widzenia poprawki przeforsować. Jednak z ponad 320 zgłoszonych, przyjęto 25%, co i tak uważam za sukces.

- Jakich wartości musimy bronić w Parlamencie Europejskim?

- Wszystkich wartości bliskich nam, katolikom, począwszy od prawdy przez traktowanie człowieka jako osoby, rodziny, tożsamości, suwerenności, wartości życia i wolności. Zdrowia jako wartości, a nie jego utraty jako źródła biznesu. Rewolucja z likwidacją państw narodowych, jaką chce nam zafundować Parlament Europejski, nie jest jedyną. Następna najważniejsza, to szerzący się relatywizm moralny i mentalność egocentryczna w rodzaju: „Mnie wolno nie przestrzegać prawa, jednak ty musisz, w innym wypadku zapłacisz karę”. Wszystko jest względne. Wolność jest dla silnych i bogatych oraz poprawnych politycznie.

- W takim razie, jaki obraz naszego kraju kształtuje się z perspektywy Parlamentu Europejskiego?

- Na co dzień widać podział na starą Unię - bogatą, od której reszta jest zależna. Niestety, brakowało i nadal brakuje rządzącym determinacji w obronie rodaków i polskiego interesu. Propaganda serwowana nam przez polskojęzyczne media wpływa na pojmowanie Unii jako raju, do którego mamy zdążać i dostosowywać się do standardów. Natomiast aby istnieć i rozwijać się, potrzeba nie tylko wykształcenia i umiejętności, ale współpracy i organizowania się, szczególnie determinacji w dobrym. Niestety, wiele osób charakteryzuje osobowość roszczeniowo-życzeniowa, która uniemożliwia realną ocenę sytuacji. Niestety, także brakuje żywej wiary, takiej, która góry przenosi, i która motywuje do działania.

Dr n. med. Urszula Krupa jest posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Ligi Polskich Rodzin z okręgu łódzkiego. Urodziła się w 1949 r. w Łodzi. Jest doktorem nauk medycznych, specjalistą anestezjologii i reanimacji. Pracownikiem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wykładowcą w Zakładzie Anatomii Prawidłowej i Klinicznej AM w Łodzi. Ukończyła katolickie podyplomowe studium dziennikarstwa przy rozgłośni Radia Maryja w Toruniu. Od 1995 r. pracuje w Radiu Maryja jako redaktor, prowadzi cotygodniowe porady lekarskie. Sprawuje funkcję wykładowcy w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W latach 2001-2004 posłanka na Sejm RP z listy LPR. W latach 2003-2004 pełnia funkcję prezesa łódzkiego okręgu Ligi Polskich Rodzin. Obecnie bezpartyjna.
W Parlamencie Europejskim przynależy do Grupy Niepodległość/Demokracja. Wśród inicjatyw poseł Urszuli Krupy wymienić można m.in. organizację „Marszu dla Życia” - Łódź, marzec 2007 r.; spotkanie w Kaliszu 15 listopada 2008 r. pt. „Jaka droga dla Polski? Jaka droga dla Europy?”, w czasie którego informowano o obywatelskim wniosku w sprawie referendum na temat ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego; konferencje nt. traktatu reformującego Unię Europejską - luty 2008 r., ochrony życia i zdrowia w Unii Europejskiej, zagrożeń dla środowiska naturalnego.

Reklama

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem