Reklama

17 lat Diecezji w nowych granicach

2012-11-19 12:00

Andrzej Zych
Edycja sandomierska 12/2009

Na przełomie tygodnia środa przypomni 17. rocznicę ważnego dla diecezji wydarzenia: papieskiego aktu, mocą którego ogłoszono nową diecezję sandomierską z nowym biskupem ks. Wacławem Świerzawskim. Zwiastowanie Pańskie, które kiedyś zmieniło bieg historii świata i człowieka, stało się też przełomem w dziejach Kościoła polskiego. Kiedy tegoroczna uroczystość Zwiastowania na nowo rozwinie wątki powtarzane codziennie w modlitwie Anioł Pański, przypomnimy sobie daty wstecz, popatrzymy wydarzeniami siedemnastu lat przed siebie, w dłonie Matki modlitwą poskładamy wszystko. A Jej obecność w tegorocznej uroczystości Zwiastowania taka namacalna, jak może mało kiedy, bo Jasnogórski Święty Wizerunek Nawiedzenia podąża od parafii do parafii, pisząc dłońmi Matki i naszymi nowe, oby lepsze, wydarzenia.
Siedemnaście lat ogarnia zarówno liczebne statystyki rzeczywistości zastanej, jak i tego wszystkiego, co pod mądrym kierunkiem bp. Wacława Świerzawskiego i później bp. Andrzeja Dzięgi powstawało, rozwijało się, zapoczątkowywało jako nowe. Warto wspomnieć, że po zmianie granic w 1992 r. diecezja sandomierska liczyła około 720 tys. wiernych: w większości mieszkańców wiosek, chociaż w granicach diecezji znalazły się także ośrodki miejskie: Ostrowiec Świętokrzyski (liczący w 1997 r. 80150 mieszkańców), Stalowa Wola (71710), Tarnobrzeg (50907), Sandomierz (27129), Staszów (17077), Nisko (15734), Janów Lubelski (12141), Nowa Dęba (12108), Połaniec (9154). Pod koniec 1992 r. diecezja obejmowała 223 parafie, w których posługiwało 437 księży diecezjalnych. Pracowało tu także 42 kapłanów zakonnych oraz przeszło 400 sióstr należących do 18 zgromadzeń. Ulepszeniu administracji diecezji miał także służyć nowy podział dekanalny wprowadzony 22 maja 1993 r. - liczba dekanatów wzrosła do 25. W 1999 r. utworzono dodatkowo 6 większych rejonów duszpasterskich.
Istotne znaczenie dla tworzącej swe struktury diecezji miały decyzje biskupa o erygowaniu instytucji i stowarzyszeń diecezjalnych takich jak: Caritas Diecezji Sandomierskiej (utworzona 15 września 1992 r.), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (3 maja 1993), Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (1 października 1993) i Akcja Katolicka (8 września 1995 i 27 stycznia 1997). Pomyślnie rozwijają się także inne instytucje mające ścisły związek z Kościołem. Większość z nich ma charakter dobroczynny. Są to: Dom Samotnej Matki w Ostrowcu Świętokrzyskim (erygowany 31 lipca 1992 r.), Schronisko im. św. Brata Alberta „Nasze Gospodarstwo” w Skoszynie, Schronisko dla bezdomnych mężczyzn w Stalowej Woli-Rozwadowie (1990) i Dom św. Brata Alberta dla kobiet w Gorzycach (1991).
Dla ujednolicenia zwyczajów kościelnych panujących w różnych częściach diecezji bp Wacław Świerzawski zwołał 9 października 1996 r. II Synod Diecezji Sandomierskiej. To wszystko przypominamy sobie środową modlitwą wdzięczności Bogu za naszą diecezję i rozwijane w niej dobre dzieła, stające się dla każdego drogą do świętości.

Odszedł do Domu Ojca śp. ks. Andrzej Wręczycki

2019-10-18 10:41

Red.

Ze smutkiem i jednocześnie nadzieją spotkania w wieczności informujemy, że w czwartek 17 października 2019 roku odszedł do Pana śp. ks. Andrzej Wręczycki, kierownik Pieszej Pielgrzymki Gorzowskiej na Jasną Górę, a także wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Deszcznie.

fb

W 2014 roku podczas wywiadu, który udzielił naszej redakcji ks. Wręczycki powiedział: „Na początku swego pontyfikatu św. Jan Paweł II wypowiedział słowa: „Nie lękajcie się!”. Pielgrzym to człowiek wielkiej odwagi. To nie tylko chodzi o odwagę zostawienia na jakiś czas swojego domu i spraw codziennych. To odwaga do dawania świadectwa wiary. Dzielenia się wiarą z napotkanymi ludźmi. Często poprzez proste gesty. Myślę, że wielu z nas w życiu codziennym odczuwa pewien lęk przed mówieniem o Bogu w swojej klasie, zakładzie pracy, wśród sąsiadów. Na pielgrzymce słyszymy: „Nie bój się”. To takie swoiste chodzenie pod prąd dodaje nam odwagi. Jan Paweł II jest duchowo zawsze obecny na pielgrzymce poprzez nauczanie, które słuchamy i rozważamy. Jest też patronem grupy biało-czerwonej, która wyrusza z Gorzowa z parafii, która gościła Jana Pawła II podczas jego wizyty w naszej diecezji w 1997 r.”

Rip

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem