Reklama

Ocalić czas, miejsce i ludzi

„Ze Lwowa do Lubaczowa”

2012-11-19 12:00

Adam Łazar
Edycja zamojsko-lubaczowska 12/2009

Z inicjatywy historyka Stanisława F. Gajerskiego z Cieszanowa, 21 września 2006 r. Muzeum Kresów w Lubaczowie zorganizowało sympozjum naukowe poświęcone 60. rocznicy przeniesienia stolicy arcybiskupów lwowskich do Lubaczowa. Patronat nad nim objął kard. Jaworski. (czytaj: „Niedziela Zamojsko-Lubaczowska” 43/2006 r.). Prezentowane wówczas referaty i wspomnienia ukazały się w formie publikacji. Jej promocja odbyła się 21 lutego br. w Galerii Oficyna przy Muzeum Kresów w Lubaczowie (czytaj: „Niedziela Zamojsko-Lubaczowska” 1½009). Dyrektor placówki Stanisław Piotr Makara napisał we wstępie: „Książka «Ze Lwowa do Lubaczowa» ma na celu zwrócenie uwagi na tragiczną historię, tak Kościoła na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej, jak i losów ludzi go tworzących. Ogrom zagadnienia, którego dotyczy publikacja, nie pozwala na kompleksowe jego przedstawienie. Mam jednak nadzieję, że pozwoli ona choć w pewnej mierze ocalić od zapomnienia czas, miejsce i ludzi, których losy na stałe związane zostały z tragiczną historią Kresów i Archidiecezji Lwowskiej w jej nowej siedzibie w Lubaczowie”. Podczas promocji Dyrektor podziękował autorom opracowań, referatów, wspomnień, które znalazły się w tej publikacji. Podziękował także kard. Marianowi Jaworskiemu za objęcie nad nią patronatu i napisanie do niej słowa wstępnego. Spotkanie uświetnili m.in.: abp Mieczysław Mokrzycki - metropolita lwowski i biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński, dziekani: Andrzej Stopyra, Stanisław Mizak, Czesław Szczerba, a także inni kapłani oraz siostry zakonne. Licznie przybyli mieszkańcy Lubaczowa i okolic. Dyrektor Muzeum Kresów S. Makara wręczył egzemplarz tej publikacji metropolicie lwowskiemu abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu. Ten z kolei odwzajemnił się wręczeniem medalu upamiętniającego wielki pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II. To już 26. obiekt muzealny ofiarowany dla Muzeum Kresów przez drugiego sekretarza papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Znaczący wkład w ostateczny kształt książki „Ze Lwowa do Lubaczowa” ma bp Mariusz Leszczyński. Jako historyk Kościoła ma ogromną wiedzę o archidiecezji lwowskiej, poświęcił jej pracę doktorską. Ze swojego zbioru udostępnił unikalne dokumenty, archiwalne zdjęcia, dotychczas nigdzie nie publikowane. W rozdziale „Archidiecezja Lwowska obrządku łacińskiego w granicach Polski w latach 1946 - 1951” wyjaśnia, jak doszło do tego, że Lubaczów stał się stolicą archidiecezji, w jakich okolicznościach przyjechał do tego miasta abp Eugeniusz Baziak, jak władze komunistyczne próbowały zlikwidować archidiecezję. Pisze także o Seminarium Duchownym w Kalwarii Zebrzydowskiej i jego zamknięciu, o duchowieństwie i sieci placówek duszpasterskich oraz zakonach i zgromadzeniach zakonnych w tamtym okresie. W artykule poświęconym jubileuszowi 50-lecia kapłaństwa bp. Jana Nowickiego, administratora apostolskiego archidiecezji w Lubaczowie, bp M. Leszczyński prezentuje materiały z „Kurendy” - list Ojca Świętego Pawła VI i Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa bp. Jana Nowickiego i omawia jego działalność pasterską. Pracownik Oddziału IPN w Rzeszowie Piotr Chmielowiec pisze o obchodach Milenium Chrztu Polski w Lubaczowie w świetle dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej. Dyrektor Muzeum Kresów Stanisław Piotr Makara, w swoim opracowaniu zatytułowanym: „Administratura Apostolska w Lubaczowie skarbnicą pamiątek lwowskich”, pisze o przemieszczeniu majątku ruchomego z kościołów archidiecezji lwowskiej na teren Administratury Apostolskiej w Lubaczowie. Są to cenne obrazy, takie jak: Matki Bożej Łaskawej ze Lwowa, Ekstaza św. Marka Ewangelisty z kościoła ojców pijarów w Warężu, Ofiarowanie Chrystusa w świątyni z kaplicy seminaryjnej we Lwowie, Matki Boskiej Bełskiej z Bełza, Matki Boskiej Różańcowej z Rawy Ruskiej, Matki Boskiej Różańcowej z Buska, Matki Boskiej z Tartakowa, Antepedium z ołtarza głównego katedry lwowskiej, relikwiarz bł. Jakuba Strzemię z katedry lwowskiej itp.
W publikacji znajdziemy także artykuł bp. M. Leszczyńskiego o bp. Marianie Rechowiczu, administratorze apostolskim archidiecezji lwowskiej w Lubaczowie. Ks. Stanisław Jan Burda przedstawia ślady kultu bł. Jakuba Strzemię na terenie archidiecezji w Lubaczowie. Ja zaś przedstawiam sylwetkę kard. Mariana Jaworskiego do czasu Jego wyjazdu do Lwowa, po wskrzeszeniu struktur kościelnych na Ukrainie przez Ojca Świętego. Natomiast bp Marian Buczek ukazuje wpływ wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie na odbudowę struktur archidiecezji lwowskiej. Prof. dr hab. Mieczysław Wieliczko pisze o św. Józefie Bilczewskim i jego „Dzienniku”.
W drugiej części odnajdziemy sylwetki nieżyjących kapłanów, zasłużonych dla archidiecezji lwowskiej. Janusz Burek przedstawia ks. inf. Bronisława Gwoździa, Janusz Mazur pisze o ks. prał. Jakubie Winiarzu, Tomasz Róg o ks. Leonie Janczewskim, Maria Sajkiewicz-Szymoniak o ks. prał. Józefie Kłosie, Zenon Swatek o ks. inf. Zygmuncie Zuchowskim, a Barbara Włoch o ks. kan. Tadeuszu Lewanderskim.
Na 270 stronach książki, ilustrowanej 220 zdjęciami ze zbiorów: Janusza Burka, Janusza Mazura, Stanisława Makary, bp. Mariusza Leszczyńskiego, Archiwum Muzeum Kresów i Biblioteki Konkatedralnej im. Brata Alberta w Lubaczowie, znajdujemy ogrom wiedzy o archidiecezji w Lubaczowie.

Lech Dokowicz o filmie "Nieplanowane"

2019-10-04 17:10

Magdalena Wojtak / mat. prasowe

Od 1 listopada na ekrany polskich kin wchodzi film „Nieplanowane”. To mocny przekaz w obronie życia poczętego, pokazujący prawdziwą historię kobiety, która przez osiem lat pracowała w jednej z klinik aborcyjnych Planed Parenthood. Dziś działa w ruchu pro-life

kadr z filmu "Nieplanowane"/Youtube

Film nikogo nie oskarża. Pokazuje zło, jakim jest zabijanie nienarodzonych dzieci przez aborcyjne lobby, które pod pretekstem zmniejszenia niechcianych ciąż i decydowania o sobie, namawia kobiety do aborcji. Po premierze w Stanach Zjednoczonych dziewięć amerykańskich stanów zdecydowało się na uchwalenie prawa chroniącego nienarodzone dzieci, a blisko sto osób pracujących w aborcyjnej branży postanowiło z niej odejść. Dzięki ćwierć miliona polskich podpisów pod petycją do amerykańskich producentów filmu z prośbą o udostępnienie go naszym widzom, film trafi do kin w Polsce od listopada. Dystrybucją jego zajmuje się Rafael Film oraz Fundacja Solo Dios Basta, organizatorzy m.in. akcji „Polska pod krzyżem” i „Różaniec do Granic”.

- Autorom filmu „Nieplanowane” udało się zrobić coś niezwykłego, pokazać prawdziwą historię z centrum zła - mówił producent filmowy i dokumentalista Lech Dokowicz podczas czwartkowego przedpremierowego pokazu dla dziennikarzy, który odbył się w Warszawie.

Przez blisko dwie godziny śledzimy losy byłej dyrektorki placówki aborcyjnej, należącej do znanej korporacji Planed Parenthood, która wykonuje rocznie ponad 300 tys. aborcji, co stanowi około jednej trzeciej aborcji w USA (w ciągu roku przeprowadzanych w Ameryce jest przeprowadzanych ok. miliona aborcji). Abby Johnson od czasów studiów pracowała w klinice, szybko awansowała, stała się jej dyrektorką. Choć nigdy nie towarzyszyła aborcjom, z łatwością przychodziło jej namawianie do tego ciężarnych kobiet do. Sama dwukrotnie dokonała aborcji. Uodporniła się na śmierć nienarodzonych dzieci. Prowadziła podwójne życie. To rodzinne przy boku męża i córki, i to w klinice aborcyjnej. Jej przemiana dokonała się, gdy na USG zobaczyła 13-tygodniowe dziecko, podczas gdy wezwano ją do asystowania przy aborcji. 

 „Nieplanowane” to fabularyzowana prawdziwa historia oparta na świadectwie Abby Johnson, spisanym w książce, która stała się bestsellerem. Ale to także sceny, które pokazują siłę modlitwy nawet nielicznie stojących pod klinkami aborcyjnymi obrońców życia. Dzięki ich niezłomnej postawie, wiele kobiet w ciąży postanawia nie wchodzić do klinik. W ten sposób uratowanych zostaje wiele istnień ludzkich.

Film zarazem wstrząsa i wzrusza. Niesie też wiele nadziei. Pokazuje, że przemiana serca, nawrócenie i doświadczenie Bożej miłości może nastąpić w każdym człowieku, dopuszczającym się najgorszego zła. Abby była współodpowiedzialna za 22 tys. aborcji. W cztery godziny jej zespół, którym kierowała potrafił przeprowadzić 38 aborcji. Pracowała w przemysłowej machinie zabijającej nienarodzone dzieci. Gdy to sobie uświadomiła, stanęła po drugiej stronie płotu pod kliniką aborcyjną - razem z broniącymi życia od poczęcia.

I jeszcze jedna ważna informacja. Cary Solomon i Chuck Konzelman, scenarzysta i reżyser filmu, trafili na książkę Abby Johnson. Postanowili znaleźć możliwie jak najlepszą osobę do tej roli. Zdecydowali na Ashley Bratcher, charyzmatyczną dziewczynę z Karoliny, która świetnie wciela się w rolę głównej bohaterki.Ashley nie wiedziała, że to opatrzność Boża doprowadziła ją do tego filmu. Gdy z przefarbowanymi już włosami i scenariuszem w ręku zadzwoniła do swojej mamy, by się podzielić z nią informacją o nowej roli, ta niespodziewanie zalała się łzami i wyznała, że w wieku 16 lat, zanim urodziła Ashley, dokonała aborcji. Co więcej, będąc w ciąży z nią, również planowała dokonać takiego samego zabiegu. „Nie wiesz tego, ale leżałam na stole w klinice aborcyjnej, gotowa cię usunąć. Wtedy na salę weszła ciężarna pielęgniarka, a ja zeskoczyłam ze stołu i wyszłam” – wyjawiła zszokowanej córce.

Po reakcjach, które wśród Amerykanów wywołał film „Nieplanowane” należy mieć nadzieję, że coraz więcej osób będzie porzucać aborcyjną cywilizację śmierci. Film cieszy się także popularnością m.in. w Kanadzie, w Wielkiej Brytanii i Meksyku. Trafi również na ekrany całej Ameryki Łacińskiej.

Lista kin, w których film będzie wyświetlany dostępna będzie na stronie www.rafaelfilm.pl/nieplanowane/ . Dystrybutorzy filmu zachęcają do wspierania tej ekranizacji i organizowania pokazów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewne popołudnie u św. Barbary w Wieluniu

2019-10-22 21:49

Zofia Białas

22 października w parafii św. Barbary w Wieluniu stał się dniem szczególnym. W tym dniu zbiegły się tu trzy ważne ewangelizacyjne wydarzenia: Różaniec Święty dla dzieci, wspomnienie św. Jana Pawła II i inauguracji jego pontyfikatu oraz comiesięczne nabożeństwo i Eucharystia ku czci św. Rity.

Zofia Białas

Wszystkim modlitwom towarzyszyły Relikwie św. Rity i św. Jana Pawła II oraz wiele róż, w tym jeden bukiet szczególny - bukiet wdzięczności dla św. Rity od młodej matki za cud narodzenia dziecka i decyzji narzeczonego o zawarciu sakramentalnego małżeństwa.

Nabożeństwo różańcowe dla dzieci zakończyło się mini sprawdzianem wiadomości na temat tajemnic światła. Pomocą były piękne ilustracje ze scenami chrztu w Jordanie, cudu w Kanie, nauczania Pana Jezusa, przemienienia na Górze Tabor i ustanowienia Eucharystii. Mini sprawdzian przeprowadziła jedna z matek, która przed każdą tajemnicą czytała proste rozważania wyjaśniające tajemnice życia Jezusa i Jego Matki.

Tuż po Różańcu rozpoczęło się nabożeństwo do św. Rity połączone Litanią, koronką, prośbami i podziękowaniami. Było to już 10. Nabożeństwo w tym roku i 11. od chwili uroczystego wprowadzenia Jej Relikwii do kościoła w grudniu 2018 roku.

Ilość wiernych na nabożeństwie i Eucharystii ku Jej czci z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. Coraz więcej czcicieli świętej od spraw beznadziejnych przybywa z różami, które po Eucharystii są uroczyście poświęcane.

Coraz więcej czcicieli świętej Rity zabiera do domów książeczki z modlitwami na każdy miesiąc i coraz więcej z nich wie, że trzeba mieć silną wiarę, modlić się sercem i być w modlitwie wytrwałym, bo tylko taką ufną modlitwę święta zaniesie przed Boży tron.

Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. Jana Pawła II i ucałowaniem Relikwii świętej Rity.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem