Reklama

Polska

Rzecznik salezjanów: duchowny zatrzymany przez policję nie może mieć kontaktu z dziećmi

47-letni salezjanin podejrzany o molestowanie 9-latki podczas ubiegłotygodniowego wyjazdu na wycieczkę został dziś przesłuchany w Prokuraturze Rejonowej w Zakopanem. Rzecznik inspektorii krakowskiej salezjanów ks. Tomasz Kijowski w rozmowie z KAI poinformował, że decyzją przełożonego do czasu wyjaśnienia sprawy duchowny nie może mieć kontaktu z nieletnimi, jak również publicznie odprawiać Mszy i spowiadać.

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

kapłan

дзроман / Foter.com / CC BY

- Od momentu spotkania mamy pokrzywdzonego dziecka w dniu 16 czerwca z proboszczem, uruchomiliśmy nasze wewnętrzne procedury postępowania w takich przypadkach. Mamy je przygotowane już od 2010 r. gdyż naszym charyzmatem jest praca z dziećmi i młodzieżą. Sprawa została więc skierowana do wewnętrznej komisji działającej przy przełożonym prowincjalnym, złożonej z jego zastępcy, psychiatry, prawnika i psychologa – podkreśla ks. Kijowski SDB.

Zapewnił, że ze strony salezjanów nie było żadnych prób „przesuwania sprawy”, ale pełna gotowość jej wyjaśnienia i otwartość. Ponadto rodzinie została zaoferowana pomoc.

Ks. Kijowski poinformował, że przełożony krakowskiej inspektorii salezjanów kontaktował się z rodziną pokrzywdzonej osoby. Spotkał się też z księdzem. Natomiast nie doszło jeszcze do spotkania księdza z komisją, gdyż został on zatrzymany przez policję.

Reklama

- Przełożony, uprzedzając to spotkanie z komisją i jego zatrzymanie, ograniczył jego pracę duszpasterską tzn. kapłan ten nie może sprawować publicznie Eucharystii, nie może spowiadać oraz nie może mieć kontaktu z nieletnimi – powiedział KAI rzecznik salezjanów.

Poinformował też, że do dyrekcji szkoły, w której uczył duchowny, złożono podanie o urlop bezpłatny do czasu wyjaśnienia sprawy. - Niezależnie od tego, gdzie będzie przebywał te ograniczenia będą go obowiązywać – zaznaczył ks. Kijowski. - Podkreślam, że nie jest to kara, nie jest to suspensa, bo nie chcemy ferować wyroków – dodał. Zapewnił, że salezjanie współpracują z organami państwowymi, oraz podjęli czynności prewencyjne.

Salezjanin, któremu zarzuca się molestowanie dziewczynki był odpowiedzialny w parafii za pracę z dziećmi i młodzieżą, prowadził m.in. 80-osobową scholę dziecięcą. Zakonnik został dziś przesłuchany w Prokuraturze Rejonowej w Zakopanem.

2014-06-18 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proboszcz z Opolna napadnięty i pobity

[ TEMATY ]

ksiądz

Mikamatto/Foter/Creativ Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY2.0)

Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Proboszcz parafii Opolno Zdrój (dekanat Bogatynia) został napadnięty i pobity. Do zdarzenia doszło w czwartek wieczorem. Wychodząc na Mszę św. ks. Marek Rydzy został napadnięty i pobity, a plebania okradziona. Sprawca zabrał również samochód, którym uciekł z miejsca napadu.

Z informacji otrzymanych z policji wiemy, że sprawca został namierzony i rozpoczął się pościg. W miejscowości Maciejowa koło Jeleniej Góry w trakcie próby zatrzymania sprawcy napadu ucierpiało trzech policjantów. Podejrzany, próbując uciec, staranował policyjną blokadę.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Jubileusz 60-lecia życia zakonnego s. Klary od Świętej Rodziny – Karmelitanki Bosej

2023-02-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W niedzielne południe – 5 lutego br. - w kościele zakonnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi siostra Klara od Świętej Rodziny – Karmelitanka Bosa – przeżywała jubileusz 60-lecia życia zakonnego. Każdy, kto choć raz odwiedził łódzki karmel, spotkał siostrę Klarę, która od wstąpienia do klasztoru po dziś dzień pełni posługę siostry zewnętrznej, która jest „pomostem” między klauzurą, a światem zewnętrznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję