Reklama

Niedziela Wrocławska

Kościół pw. św. Maurycego we Wrocławiu

Żyć słowem każdego dnia

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego był świetną okazją do promowania regularnej lektury słowa Bożego. Uroczysta inauguracja Tygodnia Biblijnego miała miejsce w kościele św. Maurycego we Wrocławiu. Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF.

Tomasz Lewandowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela biblijna była świetną okazją, aby przypomnieć prawdę o tym, że Bóg przemawia w Swoim słowie. - Bóg w swojej nieskończonej miłości przemawia na różne sposoby do człowieka. W czasach ostatecznych przemówił do nas przez swojego Syna Jezusa Chrystusa. Jezus Słowo Ojca stał się jednym z nas. Przeszedł przez życie dobrze czyniąc. Przyszedł do swoich, a swoi Go nie przyjęli. Tym jednak, którzy go przyjęli dało moc. Chrystus nieustannie nawiedza nas w swoim Słowie, które jest życiodajne. Tym Słowem chce uzdrawiać nasze życie i wciąż stwarzać je na nowo. Słowo Jezusa jest Słowem ufności, Słowem umocnienia i pokrzepienia. Chrystus kierując do nas swoje Słowo daje nam wolność. Zatem możemy przyjąć słowo Boże, uczynić je swoim i żyć nim na co dzień – zaznaczył bp Jacek.

Doświadczenie Bożej obecności może mieć skutki uzdrawiające. Potwierdzają to dwaj uczniowie, którzy szli do Emaus. - Na tej drodze słowo Jezusa odnowiło ich życie i umocniło wiarę. Wcześniej poprzez śmierć Jezusa uczniowie doświadczyli wielkiej ciemności serca i umysłu. Rozczarowanie, brak perspektyw, niemoc i zniechęcenie sprawiły, że postanowili zostawić dotychczasowy styl życia i swoją wspólnotę i udać się do Emaus, miejscowości, która w ludzkim myśleniu mogła dać im nową perspektywę życia. Tymczasem spotkanie z Jezusem, z Jego Słowem i wyjaśnienie sprawiło, że ci uczniowie odnaleźli nowy sens swojego życia i powołania -nauczał hierarcha., dodając, że spotkanie z Jezus i rozpoznanie Go przy łamaniu chleba była szansą przejścia z mroku śmierci do światła życia. To sprawiło, że pełni entuzjazmu i radością wrócili do Jerozolimy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części bp Kiciński przestrzegał przed konsekwencjami rezygnacji z poznawania Boga w Jego słowie. -Pojawia się pokusa zatopienia w sprawach codziennych, która prowadzi do tego, że człowiek sam siebie stawia w miejsce Boga. Człowiek czyni siebie Panem i Bogiem swojego życia i swojej śmierci. Jakże często słyszymy, to ja decyduję i ja mam prawo do decydowania o swoim życiu i śmierci. Trzeba powiedzieć bardzo jasno i wyraźnie, największą porażką człowieka jest wiara w swoją ludzką, nieograniczoną wszechmoc. W ten sposób słowo Boże, które jest życiem tajnym, ożywiającym i odnawiającym zostaje zastąpione słowem ludzkim i w konsekwencji ludzkim myśleniem. Zostaje zastąpione słowem, które może zamienić kulturę życia w kulturę śmierci – wskazał biskup.

Reklama

W nawiązaniu do pierwszego czytania z Dziejów Apostolskich, biskup Jacek wskazał, że Bóg dociera do człowieka w odpowiednim czasie. - Każdy z nas ma swoją osobistą drogę wiary. Na tej drodze wiary dziś staje przed nami Chrystus i mówi tak jak do uczniów: „Pokój wam”. Jezus dziś mówi do nas. Czemu jesteście zmieszani? Dlaczego odchodzicie od Mojego Słowa? Dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Ja jestem. Dotknijcie Mnie. Przekonajcie się – mówił.

Na zakończenie bp Jacek wskazał, że nie tylko słowa, ale czyny powinny iść za przynależnością do Chrystusa. - Nie wystarczy powiedzieć, że zna się Jezusa, ale trzeba sobie postawić pytanie, czy zachowuje Jego naukę, czy żyje Jego Słowem. Kto zachowuje Jego naukę, w tym miłość Boża jest doskonała.

2024-04-14 22:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

[ TEMATY ]

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54

[ TEMATY ]

religia

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie, w którym wprowadził standardy równego traktowania w podległym mu urzędzie. Jak napisała w czwartek "Gazeta Wyborcza", "Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach". Sam Trzaskowski oświadczył, że nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią, ale Polska jest państwem świeckim, Warszawa zaś jest tego państwa stolicą.

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

- Drodzy bracia i siostry, Duch Święty jest Tym, który tworzy zgodę, harmonię i tworzy ją wychodząc z różnych, czasem nawet sprzecznych rzeczywistości. Dzisiaj, w uroczystość Pięćdziesiątnicy módlmy się do Ducha Świętego, miłości Ojca i Syna, aby stworzył harmonię w sercach, zgodę w rodzinach, zgodę w społeczeństwie, harmonię w całym świecie. Niech Duch Święty sprawi, by między chrześcijanami różnych wyznań wzrastała komunia i braterstwo. Niech da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom. Jest dziś bardzo wiele wojen. Pomyślmy o Ukrainie. Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami. Pomyślmy o Ziemi Świętej, Palestynie, Izraelu, pomyślmy o wielu miejscach, gdzie toczą się wojny. Niech Duch Święty doprowadzi rządzących państwami i nas wszystkich do otwierania bram pokoju - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję