Reklama

Wiara

Ks. dr hab. Kowalski o powstającym dokumencie Papieskiej Komisji Biblijnej nt. cierpienia i choroby

Duchowy, psychologiczny, medyczny i ekonomiczny wymiar cierpienia podejmie dokument Papieskiej Komisji Biblijnej zatytułowany „Cierpienie i choroba w Biblii”. Przygotowują go specjaliści z różnych kontynentów z myślą o wiernych Kościoła, osobach wyznających inne religie, a także ateistach. Cierpienie ma wymiar uniwersalny - przypomniał w rozmowie z KAI członek papieskiej Komisji jest profesor KUL ks. Marcin Kowalski. Dyskusja nad dokumentem była głównym przedmiotem ubiegłotygodniowego Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej w Rzymie.

[ TEMATY ]

Biblia

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Chodzi o przekazanie chrześcijańskiej nadziei całemu światu i wszystkim cierpiącym - wyjaśnia ks. Kowalski. Szacuje, że prace nad tekstem zostaną ukończone za 3 lata.

Dokument będzie miał trzy części. Pierwszy dotyczący fenomenologii cierpienia we współczesnym świecie poruszy cztery wymiary: ekonomiczny, psychologiczny, medyczny i duchowy. - Będzie mowa także o towarzyszącej chorobie samotności, choć ta samotność jest fenomenem europejskim, nie występującym np. w Afryce - wskazuje polski biblista. Ale tam, jak dodaje, nie ma z kolei wystarczających środków na podejmowanie skutecznego leczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Część druga dokumentu wniesie perspektywę typowo chrześcijańską, bowiem skoncentruje się na postaci Chrystusa - Uzdrowiciela. Będzie tu mowa także o figurach wielkich cierpiących w Biblii - od Starego do Nowego Testamentu.

- To będzie swoista opowieść o chorobie; opowieść, która ma pomóc człowiekowi w próbie zrozumienia choroby i osadzenia jej w kontekście swojego życia - mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski. Jak zaznacza, Biblia dostarcza gotowych narracji na temat cierpienia, które są terapeutyczne: pokazują sens cierpienia i ukazują Tego, który jest wyjątkowy dla nas, chrześcijan, czyli Jezusa, który jest uzdrowicielem i to na bardzo wielu poziomach. - Ta część przybliży historie dwunastu biblijnych postaci dotkniętych cierpieniem, a trzynastą będzie Jezus - ujawnia biblista.

Trzecia część będzie miała charakter pastoralno-medyczno-psychologiczny. Pokaże, jak dziś wykorzystać biblijne obrazy cierpienia i podpowie, jak używać języka psychologii w towarzyszeniu osobie cierpiącej oraz pomóc jej w odkrywaniu sensu tego, co przeżywa.

Jak zaznacza ks. Kowalski, papież Franciszek chciałby, aby dokument przemawiał nie tylko do katolików, ale do wszystkich ludzi, w tym do wyznających innych religie i ateistów, gdyż cierpienie i choroba są doświadczeniami uniwersalnymi.

Reklama

Międzynarodowemu zespołowi autorów zależy na tym, aby dokument trafił także do kręgów medycznych, co miałoby służyć wprowadzeniu lekarzy w zagadnienia religijno-duchowe. - Przy komunikowaniu pacjentowi diagnozy jest to ważna i wręcz trzeba o to pacjentów pytać - wskazuje biblista. Podkreśla przy tym, że według twardych danych empirycznych takie rozpoznanie pomaga w terapii: 80 proc. ludzi, którzy są objęci opieką duchową, lepiej przeżywa wszystkie terapie. Większa jest także skuteczność tego, co jest im aplikowane na poziomie somatycznym. - Jesteśmy jednością psychofizyczną - przypomina ks. Kowalski.

11 kwietnia uczestników Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej przyjął na audiencji papież Franciszek.

Komisja Biblijna jest organem doradczym, służącym Magisterium i działającym przy Dykasterii Nauki Wiary, której prefekt jest jednocześnie przewodniczącym. Jest on wspomagany przez sekretarza, wybranego spośród członków Komisji oraz sekretarza technicznego. Członkowie Komisji Biblijnej, w tym sekretarz, są mianowani przez Ojca Świętego na pięcioletnią kadencję, na wniosek przewodniczącego.

Obecnie w skład Komisji wchodzi 18 członków z następujących krajów: Belgia, Brazylia, Burkina Faso, Kolumbia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Indie, Polska, Meksyk, Hiszpania, Wielka Brytania, Demokratyczna Republika Konga, Słowacja, Stany Zjednoczone.

Jednym z członków Papieskiej Komisji Biblijnej, który wziął udział w spotkaniu z papieżem, jest ks. dr hab. Marcin Kowalski, profesor KUL, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama Joshuy Heschela.

2024-04-15 17:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest sprawiedliwość w Ewangelii?

Z ust Jezusa słyszymy dziś nieco zagadkowe ostrzeżenie: „Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego”. W naszym rozumieniu sprawiedliwość nie może być stopniowana: albo jest, albo jej nie ma. Aby zrozumieć słowa Jezusa, trzeba sięgnąć do objawienia biblijnego. Boża sprawiedliwość w Starym Testamencie mierzy się relacją między postępowaniem Boga a obietnicami Przymierza. Bóg jest wierny danemu słowu. Jeśli lud Izraela przekracza Prawo, zasługuje na karę. Zwycięstwa wojenne Izraela są aktami sprawiedliwości (por. Sdz 5, 11), gdyż są zgodne z obietnicą Bożą. Zbawcze dzieła Boga wyrażają więc Jego sprawiedliwość.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

[ TEMATY ]

ks. Studenski

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego. Czy święci naprawdę byli nieskazitelni? A może ich wady sprawiły, że ich duchowe triumfy są jeszcze bardziej imponujące?

Te sensacyjne odkrycia stały się możliwe dzięki grafologii. Grafologia, dziedzina tajemnicza i fascynująca, niczym śledztwo prowadzone przez detektywa, ujawnia sekrety skrywane w odręcznym piśmie. Dowiedz się, jak badanie charakteru pisma może służyć jako narzędzie rozpoznawania cech osobowościowych, a nawet odgrywać kluczową rolę w sądowych rozprawach.

CZYTAJ DALEJ

Noc Muzeów w Twierdzy Zmartwychwstanek

2024-05-19 17:18

[ TEMATY ]

Twierdza Zmartwychwstanek

Archiwum sióstr zmartwychwstanek

Gmach prowadzonych przez siostry zmartwychwstanki Szkoły Podstawowej i Liceum na stołecznym Żoliborzu otworzył wczoraj swoje wnętrze dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów.

Twierdzę Zmartwychwstanek, która w czasie II wojny światowej pełniła rolę szpitala i silnego punktu obrony podczas powstania warszawskiego, można było poznać dzięki zaangażowaniu pracujących w szkołach sióstr, nauczycieli oraz uczniów. Jak co roku, przygotowano ciekawe inscenizacje, w których uczestniczyli przebrani w stroje z czasów powstania warszawskiego uczniowie. W poruszających przedstawieniach oddane zostały realia walczącej Warszawy i szczególne zaangażowanie sióstr oraz mieszkańców Żoliborza w obronę twierdzy przy ul. Krasińskiego 31.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję