Reklama

Niedziela Przemyska

Finał 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

Uczestnicy 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach ponownie spotkali się z bł. Rodziną Ulmów. 12 kwietnia 2024 r. w Markowej odbył się finał konkursu.

ks. Andrzej Bienia

Tematyka konkursu obejmowała życie bł. Rodziny Ulmów

Tematyka konkursu obejmowała życie bł. Rodziny Ulmów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach to wydarzenie przygotowywane wspólnie od 24 lat przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i Zgromadzenie Księży Michalitów w Miejscu Piastowym.

Podobnie jak w ubiegłych latach, centrum finału Olimpiady był test pisemny, z którym mierzyli się uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych z Archidiecezji Przemyskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– To bardzo duże wydarzenie, którego celem jest szerzenie wiedzy o rzeczywiście wielkich Polakach, którzy zostali wyniesieni do chwały ołtarzy lub których nazywamy bohaterami Ojczyzny – powiedział dla Radia FARA ks. Waldemar Janiga, dyrektor WNK w Przemyślu. – Na etapie szkolnym udział wzięło ponad 4 tysiące młodych ludzi z prawie 400 szkół, na etapie rejonowym to ponad 600 uczniów, a w finale spotkała się 39 osób.

Reklama

W tym roku w programie finałowego spotkania podczas Olimpiady nie zabrakło czasu na wspólna modlitwę. Mszy Świętej w kościele pw. św. Doroty w Markowej przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.

Tradycyjnie, po zakończeniu testu i części ustnej ogłoszono zwycięzców 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach. W tym roku najwyższe miejsca zajęły:

I miejsce– Julia Szklarz – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarzeczu

II miejsce– Wiktoria Knat – Szkoła Podstawowa im. Władysława Kojdra w Grzęsce

III miejsce– Katarzyna Matyja – Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Tryńczy

– Niektóre pytania były nieco zagmatwane, ale ogólnie jeśli ktoś się przygotował, to olimpiada nie była trudna – oceniła poziom tegorocznej Olimpiady zwyciężczyni – Julia Szklarz.

W tym roku Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach, którą poświęcono bł. Rodzinie Ulmów z Markowej, odbyła się 24 raz. Oznacza to, że inicjatywa w przyszłym roku obchodzić będzie ćwierćwiecze promocji Polaków, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii naszej Ojczyzny i Kościoła.

2024-04-16 10:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz za tym, co najważniejsze

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny. Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. "Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny. Do udziału w Marszach dla Życia i Rodziny zachęca Konferencja Episkopatu Polski.

Dziś marsze przejdą ulicami m. in. Warszawy, Krakowa i Gdańska, ale też mniejszych miast - Łęcznej, Gryfic czy Dzierżoniowa. Marsz w stolicy rozpocznie o 11:30 Msza święta w kościele pw. św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży. Następnie uczestnicy przejdą pod Sejm, kancelarię premiera a marsz zakończy się przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

CZYTAJ DALEJ

Święta Ludgarda. Prekursorka nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

patron dnia

Autorstwa Francisco Goya - Domena publiczna/pl.wikipedia.org

Święta Ludgarda

Święta Ludgarda

Ludgarda ur. się w Tonges na terenie Belgii w 1182 r. Gdy miała 12 lat, rodzice oddali ją na wychowanie do klasztoru sióstr benedyktynek św. Katarzyny w okolicach Limburga.

Dziewczyna nie chciała być zakonnicą. Dopiero objawienie się Chrystusa skłoniło ją do pozostania w klasztorze. W wieku 18 lat złożyła śluby zakonne. Po pięciu latach została przeoryszą.

CZYTAJ DALEJ

Lektura nie tylko dla parafian

2024-06-16 17:01

[ TEMATY ]

Sanktuarium św. Józefa w Warszawie

Edgar Sukiennik

archiwum parafii św. Józefa

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

W diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole zaprezentowano dzisiaj dwie publikacje dokumentujące dawne i najnowsze dzieje wspólnoty parafialnej na szerokim tle dzielnicy.

Pierwsza książka autorstwa Aldony Konkiel Kalendarium parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie na Kole w latach 2022–2023 to już druga publikacja z serii kalendarium parafii św. Józefa. Dwa lata temu autorka wydała drukiem obszerne kalendarium dokumentujące dzieje najnowsze parafii. Tym razem oddaje do rąk czytelników nieco krótsze, ale bardzo bogate pod względem merytorycznym kalendarium za ostatnie dwa lata. W tym czasie w parafii miało miejsce wiele ważnych wydarzeń, jak chociażby jubileusz 35-lecia nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu, czy ustanowienie relikwiarium ze zbiorem ponad 200 relikwii świętych i błogosławionych. To jeden z największych zbiorów relikwii w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję