Reklama

Kościół

Nuncjusz Jagodziński: przyjmuję tę nominację jako wyraz zaufania

Przyjmuję tę nominację jako wyraz zaufania i zrobię wszystko, aby jej sprostać - mówi w rozmowie z KAI abp Henryk M. Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie, polski kapłan pochodzący z diecezji kieleckiej, odnosząc się do ogłoszonej dzisiaj przez Stolicę Apostolską nominacji na nuncjusza apostolskiego w Republice Południowej Afryki i w Lesotho.

[ TEMATY ]

Nuncjusz Apostolski

Archiwum prywatne

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nominacja zastała nuncjusza na rekolekcjach w opactwie w Klosterneuburgu k. Wiednia, które prowadzi pochodzący także z diecezji kieleckiej ojciec Tomasz Mączka.

- Jako nuncjusz apostolski jestem przedstawicielem Ojca Świętego i zawsze, w każdej chwili jestem gotów pracować tam, gdzie Ojciec Święty mnie pośle. Jego wolą jest, bym objął stanowisko nuncjusza w RPA i w Lesotho i zrobię wszystko, by sprostać tej nominacji - mówi w rozmowie z KAI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązuje do swojego biskupiego zawołania: In fines orbis (Aż po krańce świata). - Okazało się ono prorocze, bo istotnie RPA znajduje się na krańcach kontynentu afrykańskiego - zauważa.

Nuncjusz podkreśla, że „jego programem jest program Ojca Świętego”.

- Podstawową misją Kościoła jest zbawienie dusz i tym będę kierował się w mojej pracy - tłumaczy. Zwraca uwagę na trudności Kościoła katolickiego w RPA i w Lesotho, gdzie został posłany.

- RPA jest krajem, gdzie chrześcijanie to ok. 65% ludności, z czego katolicy to 7%. Kościół katolicki miał niełatwe życie w tym kraju. Będę się starał wspomagać biskupów, kapłanów i wszystkich wiernych w tej misji, jaką jest zabawienie dusz - tłumaczy nuncjusz.

Dodaje, że 25 kwietnia, po zakończeniu rekolekcji wybiera się do Rzymu, gdzie „ma nadzieję spotkać się z przełożonymi i porozmawiać o przyszłej pracy.”

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 r. w Małogoszczu k. Kielc. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, a także, w latach 1990-1992, w Seminarium Polskim w Paryżu. Święceń prezbiteratu udzielił mu 3 czerwca 1995 ówczesny biskup kielecki Kazimierz Ryczan. W 1997 r. wyjechał do Rzymu, gdzie podjął studia na Uniwersytecie św. Krzyża, uzyskując doktorat z prawa kanonicznego.

Był wikariuszem w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, a następnie na Papieskiej Akademii Kościelnej przygotowywał się do służby w dyplomacji watykańskiej, którą rozpoczął 1 lipca 2001 r. Jego pierwszą placówką była Białoruś, gdzie w latach 2001-2005 pracował jako sekretarz nuncjatury, po czym w latach 2005-2008 pełnił tę samą funkcję w Chorwacji. W 2008 został przeniesiony do Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Reklama

W latach 2015-2018 był radcą Nuncjatury Apostolskiej w Indiach. W 2018 został przeniesiony do Nuncjatury Apostolskiej w Bośni i Hercegowinie, gdzie pełnił funkcję pierwszego radcy, z zadaniem tworzenia podstaw dla nowej placówki dyplomatycznej w Czarnogórze.

3 maja 2020 r. papież Franciszek mianował go Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Sakrę biskupią przyjął 18 lipca 2020 r. w katedrze kieleckiej. Udzielił mu ich arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, ówczesny delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej razem z abp. Salvatore Pennacchio, ówczesnym Nuncjuszem Apostolskim w Polsce i bp. Janem Piotrowskim, biskupem kieleckim.

Nowy nuncjusz w RPA włada kilkoma językami obcymi, m.in. włoskim, francuskim, angielskim, chorwackim, rosyjskim, hiszpańskim. Pracę w placówkach dyplomatycznych utrwala w publikacjach książkowych lub w artykułach. Dużo miejsca w jego posłudze zajmuje praca z Polonią. Gdy gości w rodzinnej diecezji kieleckiej, chętnie przewodniczy wielu mniejszym i większym lokalnym uroczystościom.

2024-04-17 07:09

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan; były nuncjusz członkiem Dykasterii ds. Ewangelizacji

[ TEMATY ]

Watykan

Nuncjusz Apostolski

Adobe Stock

Ojciec Święty mianował abp. Salvatore Pennacchio, rektora Papieskiej Akademii Kościelnej, Członkiem Dykasterii do spraw Ewangelizacji, Sekcja do spraw Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Jak wiadomo w minioną środę, 15 marca abp Pennacchio zakończył misję nuncjusza apostolskiego w Polsce, a 25 stycznia b.r. Ojciec Święty mianował go rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie, uczelni kształcącej dyplomatów Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Wychowywanie ciebie jest moją pasją” – mówiła mi moja mama. Choć nie rozumiałam do końca tych słów, wywoływały na mojej twarzy uśmiech. Czułam się potrzebna.

Od dziecka chodziliśmy z rodzicami do muzeów, na wernisaże i wieczory literackie, do kina i teatru. Nie wiem, kiedy to się wydarzyło, ale mama stała się moją najbliższą przyjaciółką. I tak zostało do dziś. Zawsze pomagała mi w spełnianiu marzeń, miała dla mnie czas i cierpliwość, motywowała, żebym wszystko próbowała zrobić sama. Pokonywanie trudności dawało mi poczucie, że jeśli podejmę jakieś wyzwanie, to na pewno mu podołam. Mama prowadziła mnie na wszystkie zajęcia, które sobie wymarzyłam. Nigdy na mnie nie krzyczała, nigdy mnie nie uderzyła. Starała się mnie wychować, pokazując konsekwencje błędnych zachowań. Nie okłamywałam mamy, bo mówiła, że ma do mnie zaufanie...

CZYTAJ DALEJ

Makulatura na misje

2024-05-26 20:58

Maria Ślusarz

    Dzięki ludziom dobrej woli i o otwartym sercu w Centrum Dziecka w Yaounde w Kamerunie powstaną następne sale przedszkolne dla dzieci pozbawionych opieki!

    W sobotę 18 maja przy kościele św. Jana Nepomucena w Bochni odbyła się druga w tym roku zbiórka makulatury na misje. Zainteresowanie akcją było duże. Zebraliśmy 12 330 kg zużytego papieru i tektury. Cztery osoby przekazały ofiary pieniężne. Tak, więc na wyposażenie następnych sal przedszkolnych przekazaliśmy 5 334,00 zł!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję