Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

[ TEMATY ]

salezjanie

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ważnym wydarzeniem, wpisującym się w obrady członków Inspektorii św. Wojciecha, jest głos przedstawicieli II Kapituły Młodych, jaka miała miejsce w 2023 r. w Lądzie nad Wartą. Pomaga on salezjanom zweryfikować jakość pracy i wierność powołaniu. - Od kapłanów oczekujemy przede wszystkim, by byli, uczestniczyli w naszym życiu. By byli autentyczni i żyli charyzmatami. Cieszymy się, że podczas takiego wydarzenia, jakim jest kapituła, mamy swój głos. Oznacza to, że jesteśmy ważni, a księża chcą usłyszeć to, co mamy do powiedzenia - powiedziała Ewa Budny, która zaangażowana jest na co dzień w bydgoskim Oratorium „Dominiczek”.

Głos młodych miał odzwierciedlenie w tym, co powiedział bp Włodarczyk. Mówiąc o synodalności, zwrócił uwagę na „wędrowanie razem”, rozumiane jako „bycie razem”, „wspólne działanie” oraz jako „pójście za Chrystusem”. - Chodzi o to, by iść razem w tym samym kierunku, zachować jedność w różnorodności. W Dziejach Apostolskich „wędrować razem” oznacza również podejmować wspólnie decyzje. To również zdolność do nawiązania relacji i słuchania - podkreślał bp. Jak zaznaczył, istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Włodarczyk przypomniał, że Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wskazuje, by wszystkie osoby konsekrowane odważnie i twórczo, włączyły się w proces synodalny w Kościele. Zawiera sugestie, by poczuć się wezwanymi poprzez słowa komunia, uczestnictwo i misja. - Kapituła jest doświadczeniem szczególnej obecności i działania Jezusa. Aby tak się stało, muszą zaistnieć trzy elementy: słowo Boże, Duch Święty i nawrócenie - zakończył biskup.

Choć hasłem kapituły stały się słowa „Miłujący Jezusa, Chrystusa, oddani młodzieży” to - jak mówią uczestnicy - jej głównym reżyserem jest Duch Święty. - Jej celem jest spojrzenie na to, w jaki sposób posługujemy wśród młodzieży. Czy realizujemy charyzmat, który pozostawił nam ks. Jan Bosko? Czy nasza obecność właśnie wśród młodzieży jest tą, która posiada system prewencyjny, uprzedzający - tłumaczy wikariusz inspektora, ks. Krzysztof Rudziński SDB. - Wierność charyzmatowi to wciąż niezmienne i pierwsze zadanie, jakie staje przed nami. Ksiądz Bosko apelował, byśmy wychowywali młodych na dobrych obywateli i prawych chrześcijan - podkreślił ks. Tadeusz Itrych SDB, przełożony Inspektorii św. Wojciecha w Pile.

Reklama

Należy do niej ponad 230 salezjanów, którzy żyją w ponad trzydziestu wspólnotach zakonnych. - Naszym priorytetem są dzieci i młodzież. To przez te środowiska ewangelizujemy, niosąc sakramenty święte, co jest ważnym aspektem wśród katolików w Rosji. Jest tam mniej księży, są także mniejsze, często porozrzucane wspólnoty. Otrzymaliśmy placówkę w Soczi, ponieważ przez dwa lata brakowało kapłanów - dodał ks. Arkadiusz Grabowski SDB.

Salezjanom została odczytana specjalna odezwa, stanowiąca podsumowanie II Kapituły Młodych. - Dziękuję za to, że słuchacie naszego głosu - mówił na wstępie Paweł. „Doceniamy waszą obecność i posługę w naszym życiu, a także dostrzegamy ich owoce. Dzięki waszemu zaangażowaniu w budowanie relacji z Bogiem w codzienności, tworzymy wspólnie żywy Kościół, przepełniony charyzmatem św. Jana Bosko” - brzmiał fragment odezwy. - Młodzi, których mogłem usłyszeć, bardzo mnie motywują. Interesują się wszystkim, co nas dotyczy, a przez to jeszcze bardziej stajemy się rodziną - dodał ks. Arkadiusz Grabowski SDB. - Cieszy mnie, że w tej szczerości potrafią także wskazać mankamenty w naszej działalności - dodał ks. Tadeusz Itrych SDB. - Kochamy salezjanów za to, że są salezjanami - podsumowała Ewa Budny.

Kapituła Inspektorialna jest okazją, by przyjrzeć się programowi i podjąć decyzje o priorytetach. Jest czas, by przeanalizować głos lokalnych wspólnot, dotyczący posługi salezjanów oraz jeszcze lepiej dostosować ją do obecnych czasów i potrzeb młodzieży.

2024-04-17 17:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: wierni potrzebują księży zafascynowanych Bogiem, człowiekiem i świętością

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

„Wasze przyszłe kapłaństwo powinno być proste, skromne, pełne wiary, realizmu oraz bez złudzeń” - mówił bp Krzysztof Włodarczyk. Kaplica Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu była miejscem obrzędu kandydatury. Do grona osób do święceń diakonatu i prezbiteratu włączeni zostali klerycy diecezji bydgoskiej - Kamil Łęt oraz Radosław Korzeński. - To etap, w którym alumni, kierowani miłością Chrystusa i umocnieni przez wewnętrzne działanie Ducha Świętego, pragną publicznie wyrazić gotowość poświęcenia się na służbę Bogu i ludziom - powiedział biskup.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej dodał, że Kościół bardzo potrzebuje dziś księży uczciwych i prawych, by odbudować swój autorytet i „jakby zagubioną w ostatnich latach umiejętność bycia z ludźmi i dla ludzi”. - Kościół, w którym będą dobrzy księża, zdolny będzie skutecznie wpływać na otaczającą rzeczywistość, a także owocnie głosić Ewangelię. Wierni potrzebują księży zafascynowanych Bogiem, człowiekiem i świętością - mówił, dodając, że w szeregach kapłańskich „nie potrzeba najemników, ludzi zepsutych i karierowiczów”. - Chodzi o to, by głos Kościoła nie był „głosem wołającego na pustyni” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: wobec piętrzących się fal, zawsze ufaj Panu!

2024-06-21 11:18

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

23 czerwca 2024, XII niedziela zwykła, rok B

CZYTAJ DALEJ

Czas biegnie! Zbliża się kolejna edycja Festiwalu Biegowego

2024-06-24 11:51

[ TEMATY ]

Festiwal Biegowy

Fot.: Tomasz Szwajkowski, Dominika Rakszewska - Festiwal Biegowy)

Już za niecałe trzy miesiące całe rodziny biegaczy przyjadą do Piwnicznej-Zdrój. W tym roku Festiwal Biegowy potrwa od 6 do 8 września. To będzie kolejne wielkie święto! Miasteczko Biegowe ponownie zatętni życiem.

Na wydarzenie rejestrują się kolejni chętni. Zgłoszeń wciąż przybywa, obecnie jest już ponad 1,7 tysiąca. Wszyscy nie mogą doczekać się startu i intensywnie trenują!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję