Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O tym, na czym polega ewangelizacja i w jaki sposób przekazuje się wiarę na podstawie Dziejów Apostolskich mówił kard. Grzegorz Ryś w homilii przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Duchowny zwrócił uwagę na to, że w ewangelizacji chodzi o to, by nie czekać na to, aż ludzie przyjdą do Kościoła, ale to - my musimy wyjść do nich. My musimy być wcześniej zanim wszyscy inni nadejdą. My musimy wyjść z miłością do wszystkich, których jeszcze nie ma! – podkreślił kaznodzieja.

Zwracając uwagę na dworzanina – eunucha, człowieka wykluczonego z Ludu Bożego zauważył, że - jednak jest ta zasada, o której słyszeliśmy we wczorajszej Ewangelii – nikogo, kto do mnie przychodzi precz nie odrzucę! Dlaczego? Bo tym, który mi daje każdego człowieka jest Ojciec. Dzisiaj też słyszeliśmy w Ewangelii – że nikt nie może przyjść do mnie, jeśli go nie pociągnie Ojciec. To Ojciec posyła tego eunucha. Jeśli Ojciec go posyła, to oznacza, że to jest twój brat, który został wykluczony, który jest po za granicami. On ma poczucie, że jemu nie wolno przynależeć do Ludu Bożego. Przyjmiesz go? Będziesz z nim rozmawiał? – pytał hierarcha. - W ewangelizacji nie idzie o to, żeby się nam podnosiły słupki – bo nie mamy 25 ale 26 procent, bo się jeden dołączył. Ale chodzi o dobro jednego, konkretnego człowieka, do którego cię Pan posyła. Przyłącz się do niego. Bądź z nim. W tekście greckim jest napisanie: sklej się z nim. Bo nie chodzi tylko o to, by podejść na moment i powiedzieć – cześć – cześć, Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał! Chodzi o wejście w relację, która jest trwała, która jest bliska, w której pokazujesz, że ci zależy na człowieku. Dopiero jak wejdziesz w taką relację otwiera się przestrzeń do głoszenia Słowa - tłumaczył kard. Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kończąc homilię, hierarcha powiedział - Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo się rozpoczyna wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną. Daj się porwać Duchowi i odejdź! – zakończył.

Reklama

Należy zauważyć, że Ewangelię podczas dzisiejszej Eucharystii odczytał, pochodzący z Archidiecezji Łódzkiej, ks. prał. Chun Yean Choong - pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Wśród koncelebransów dzisiejszej liturgii był - pochodzący z Łodzi - kard. Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski, kapłani przybyli w pielgrzymkach do Wiecznego Miasta oraz duchowni posługujący w Stolicy Apostolskiej.

Publikujemy treść dzisiejszej homilii:

Mamy dzisiaj w czytaniu z Dziejów Apostolskich bardzo konkretną lekcję ewangelizacji - na czym polega ewangelizacja i w jaki sposób przekazuje się wiarę. Wyciągnijmy z tej lekcji kilka takich prostych, fundamentalnych zasad:

1. Wstań i idź około południa na drogę, która prowadzi z Jerozolimy do Gazy – jest ona pusta. Jak ta droga jest pusta, to po co tam iść? Po co iść tam koło południa, kiedy wszyscy śpią, bo jeszcze jest sjesta? To jest nasza główna odpowiedź na zaproszenie do ewangelizacji. Po co? I tak nie przyjdzie! To już dawno nie działa! Wszystkie te drogi są puste. Niech oni do nas przyjdą, to będziemy z nimi rozmawiać! Nie! My musimy wyjść do nich. My musimy być wcześniej zanim wszyscy inni nadejdą. My musimy wyjść z miłością do wszystkich, których jeszcze nie ma!

2. Nadjechał tamtędy dworzanin królowej Etiopskiej Kandaki. Cztery raz pada słowo dworzanin, a tak naprawdę w tekście greckim Dziejów Apostolskich jest słowo eunuch. Nie wypada używać takiego słowa? Nie wypada, skoro to słowo wszystko zmienia? Eunuch to nie jest tylko ktoś, kto nie należy do Ludu Bożego, bo jest Etiopem, tylko nie może należeć do Ludu Bożego, bo tak postanawiała Księga Powtórzonego Prawa. Eunuch nie ma wejścia do zgromadzenia Bożego, jest człowiekiem spoza, jest człowiekiem wykluczonym. Kogo Pan Bóg daje temu Filipowi? A jednak jest ta zasada, o której słyszeliśmy we wczorajszej Ewangelii – nikogo, kto do mnie przychodzi precz nie odrzucę! Dlaczego? Bo tym, który mi daje każdego człowieka jest Ojciec. Dzisiaj też słyszeliśmy w Ewangelii – że nikt nie może przyjść do mnie, jeśli go nie pociągnie Ojciec. To Ojciec posyła tego eunucha. Jeśli Ojciec go posyła, to oznacza, że to jest twój brat, który został wykluczony, który jest po za granicami. On ma poczucie, że jemu nie wolno przynależeć do Ludu Bożego. Przyjmiesz go? Będziesz z nim rozmawiał?

Reklama

3. Przyłącz się do niego! Przyłącz się - może dlatego, że jemu nie wolno się przyłączyć do nas. Ma poczucie, że jemu nie wolno. W ewangelizacji nie idzie o to, żeby się nam podnosiły słupki – bo nie mamy 25 ale 26 procent, bo się jeden dołączył. Ale chodzi o dobro jednego, konkretnego człowieka, do którego cię Pan posyła. Przyłącz się do niego. Bądź z nim. W tekście greckim jest napisanie: sklej się z nim. Bo nie chodzi tylko o to, by podejść na moment i powiedzieć – cześć – cześć, Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał! Chodzi o wejście w relację, która jest trwała, która jest bliska, w której pokazujesz, że ci zależy na człowieku. Dopiero jak wejdziesz w taką relację otwiera się przestrzeń do głoszenia Słowa. My przeskakujemy wszystkie te wcześniejsze etapy i wychodzimy do ludzi i opowiadamy im Ewangelię, a potem się dziwimy, że nie chcą jej słuchać.

4. Wychodząc od Pisma ogłosił mu Jezusa Chrystusa jako Dobrą Nowinę. Filip nie opowiada mu o Jezusie Chrystusie, tylko opowiada mu Jezusa – jako Dobrą Nowinę. Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo się rozpoczyna wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną.

5. Daj się porwać Duchowi i odejdź! Amen.

2024-04-18 08:15

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Pękalski: człowiek, który troszczy się o więź z Bogiem jest zdolny do przebaczenia!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Człowiek, który troszczy się o więź z Bogiem powierza mu swoje myśli, uczucia, znajduje na modlitwie pokój wewnętrzny, zdolność do przebaczenia, chęć i energię do działania na rzecz Królestwa Bożego. Dobro, które jest jego udziałem w Królestwie przekazuje innym, a w ten sposób, gromadzi, a więc łączy - przyciąga ludzi do Boga. - mówił biskup Pękalski.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest Królestwo Boże?

2024-06-15 08:17

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

16 czerwca 2024, XI niedziela zwykła, rok B

CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała z Holandią 1:2 w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-16 16:55

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Grupa D: Polska - Holandia 1:2 (1:1).

Bramki: 1:0 Adam Buksa (16-głową), 1:1 Cody Gakpo (29), 1:2 Wout Weghorst (83).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję