Reklama

Wiadomości

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

[ TEMATY ]

klinika

PAP/Albert Zawada

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce ma na celu lepsze zrozumienie problemów pacjentów w stanie śpiączki, a także pomoc w stworzeniu systemu, pozwalającego na wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku. Ponadto obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce mają przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości istnienia problemu pacjentów znajdujących się w tym stanie.

Jednym z miejsc, które pomagają pacjentom w śpiączce jest Klinika Budzik dla dorosłych w Warszawie. Specjalistyczną placówkę wybudowała Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?", a partnerem medycznym przedsięwzięcia jest Mazowiecki Szpital Bródnowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Dzisiaj jest Narodowy Dzień Chorego w Śpiączce. Nie wszyscy może o tym pamiętają, ale nie byłoby tego dnia, uchwalonego przez Sejm RP w 2012 roku, gdyby nie aktywność osobista Ewy Błaszczyk, za co wszyscy dziękujemy" - mówił w czwartek prof. Wojciech Maksymowicz.

Przekazał również, że 18 kwietnia, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, dwóch pacjentów opuszcza klinikę. "Dwoje naszych chorych doszło do takiego etapu, że uznaliśmy, że mogą dalszą kontynuację leczenia mieć w warunkach domowych" - mówił.

Prezes Fundacji "Akogo?" Ewa Błaszczyk podkreśliła, że "jest taki moment, że się odzyskuje świadomość i to jest najważniejsze". Dodała, że poza tym jest jeszcze szereg rzeczy - rehabilitacja i ciężka praca, ale - jak tłumaczyła - to jest już następny etap.

Jedną z osób, które opuszczają klinikę jest pan Marcin - 25-latek, który uległ ciężkiemu wypadkowi komunikacyjnemu w drodze do pracy. Mimo wykonania poważnej operacji neurochirurgicznej, przez długi czas był w głębokiej śpiączce. Do kliniki trafił w ciężkim stanie.

"Uporczywa walka fizjoterapeutów, neurologopedów, psychologa, pielęgniarek i oczywiście zespołu lekarskiego bardzo powoli dawała efekty. Po drodze pokonano ciężkie infekcje zagrażające życiu, a nawet covid" - przekazała fundacja "Akogo?".

Reklama

PAP/Albert Zawada

W specjalistycznych badaniach stwierdzono powrót zdolności połykania i bezpiecznie zaczęto go żywić doustnie. To ułatwiło dalszą rehabilitację zdolności mówienia. Jednak mowa z powodu uszkodzenia mózgu nadal jest niewyraźna i podobnie jak zdolność pionizacji ciała i chodzenia będzie wymagała dalszych systematycznych ćwiczeń w domu.

Drugą osobą jest pani Renata, u której 1 stycznia 2023 r. doszło do nagłego zatrzymania krążenia w przebiegu zawału serca. Jak informuje fundacja "Akogo?", przed tym zdarzeniem pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej i liceum. Uczyła plastyki, etyki i zajęć artystycznych. Do kliniki trafiła w ciężkim stanie, bez zdolności komunikowania się ze światem zewnętrznym.

Była poddana złożonej neurorehabilitacji, terapii neurologopedycznej i psychologicznej. Bardzo powoli jej stan się poprawiał. W końcu w foniatrycznym badaniu fiberoskopowym stwierdzono powrót zdolności połykania. Niestety, jak informuje klinika, u pani Renaty cały czas występuje brak zdolności widzenia, co związane jest z przetrwałym uszkodzeniem części mózgu odpowiedzialnej za postrzeganie tego, co widzą oczy.

Wzorcem Kliniki Budzik dla dorosłych jest uruchomiona w 2013 roku przez Fundację "Akogo?" Klinika Budzik dla dzieci.

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce został ustanowiony przez Sejm w listopadzie 2012 r. Wybór daty nie był przypadkowy - 18 kwietnia 2011 r. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) wydał pozytywną opinię w sprawie pierwszego w naszym kraju programu medyczno-neurorehabilitacyjnego, przygotowanego dla "jednostki chorobowej", jaką jest śpiączka. Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, sporą grupę stanowią też ofiary przemocy.

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ agz/

2024-04-18 14:19

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

zesłanie

Duch Święty

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tym samym świętuje swoje narodziny, bo w tym dniu, jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, grono Apostołów zostało "uzbrojone mocą z wysoka" a Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm - wspólnotę. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

W języku liturgicznym święto Ducha Świętego nazywa się "Pięćdziesiątnicą" - z greckiego Pentecostes, tj. pięćdziesiątka, - bo obchodzi się 50-go dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Maryi przyzywanej jako Uzdrowienie chorych powierzył wszystkich cierpiących - w szpitalach, domach opieki, hospicjach, wszelkich placówkach medycznych, chorych pozostających w domach, chorych przewlekle, samotnych i starszych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję