Reklama

Europa

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednocześnie obaj przewodniczący podkreślili, że Afryka nie jest kontynentem w potrzebie i ubóstwie. Afryka, to również bardzo zróżnicowany, rozwijający się kontynent, który stoi wobec różnych możliwości. Tym, czego najbardziej potrzebuje, jest międzynarodowa sprawiedliwość i solidarność.

Caritas Afryki skupia 46 krajowych organizacji Caritas. Na czele tej sieci, która obejmuje wszystkie kraje Afryki Subsaharyjskiej, a także niektóre kraje Oceanu Indyjskiego i Atlantyku, stoi od maja 2023 roku. ks. Cibambo. Ks. Landau jest od 2020 roku przewodniczącym Caritas Europa, która obejmuje 49 organizacji członkowskich w 46 krajach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rozmowie z Kathpress przewodniczący Caritas Africa odniósł się do różnych kryzysów, które wstrząsają kontynentem. „Oprócz niezliczonych wojen i brutalnych konfliktów, mamy do czynienia z głodem, wywołanym przede wszystkim przez zmiany klimatyczne, związaną z tym niestabilność polityczną i eksploatację kontynentu przez obce kraje lub międzynarodowe korporacje”, stwierdził ks. Cibambo. Skrytykował też fakt, że bogactwo Afryki w niewielkim stopniu przynosi korzyści jej własnym mieszkańcom. Oczywiście, zaangażowane są w to również w znacznym stopniu skorumpowane elity afrykańskie, przyznał przewodniczący afrykańskiej Caritas.

Z kolei ks. Landau nawiązał do niedawno opublikowanego memorandum Caritas Europa, które pragnie zaakcentować szereg istotnych problemów dla przyszłej polityki UE w kontekście czerwcowych wyborów unijnych. Wezwano w nim między innymi do promowania globalnej sprawiedliwości i spójności politycznej na rzecz zrównoważonego rozwoju na globalnym Południu poprzez wyeliminowanie braku równowagi sił i przeszkód strukturalnych. Jest to jedyny sposób na zmniejszenie ubóstwa i niesprawiedliwości. Oznacza to również, na przykład, że Europa powinna zapłacić za szkody klimatyczne w Afryce.

Obaj przewodniczący są przekonani, że w odniesieniu do sprawiedliwych struktur gospodarczych ma również szczególną rolę do odegrania wzmocnienie lokalnych społeczności afrykańskich oraz lokalnych podmiotów i inicjatyw humanitarnych. To najlepsza opcja dla zrównoważonego rozwoju. Globalny system gospodarczy nie wystarczy, potrzebna jest również globalna solidarność, podkreślił ks. Landau. Jego zdaniem, ta solidarność jest kluczem do dobrej przyszłości w godności i dobrobycie dla wszystkich ludzi. Mieszkańcom Zachodu przypomniał, że „nasz własny styl życia ma ogromny wpływ na inne części świata”.

Reklama

Z kolei ks. Cibambo zaapelował do UE o wyostrzone spojrzenie na Afrykę. Ważne jest, aby zająć się wieloma problemami u ich podstaw. Jako przykład podał niedawną konferencję w Paryżu poświęconą sprawie Sudanu. Zdaniem afrykańskiego kapłana, to godne pochwały, że uruchomiono szeroko zakrojoną pomoc humanitarną, ale to nie rozwiąże źródła problemu. „Kto wspiera dwóch generałów, którzy walczą o władzę bez względu na straty? Kto realizuje interesy tych dwóch walczących stron?” - te pytania wymagają wyjaśnienia i podjęcia odpowiednich działań, powiedział ks. Cibambo. Nie bez znaczenia jest także i to, że sankcje zawsze dotykają niewłaściwych ludzi - nigdy władców, do których się odnoszą, ale zawsze zwykłą ludność.

Zapytany o wyzwanie, jakie stanowi migracja, przewodniczący afrykańskiej Caritas powiedział, że tutaj również musimy dotrzeć do korzeni. Zasadniczo każdy człowiek ma prawo wyruszyć i szukać lepszej przyszłości. Jednak poprzez migrację Afryka straciłaby również wiele zasobów ludzkich.

Ks. Cibambo wezwał do humanitarnego traktowania i przyjmowania migrantów, a ks. Landau ponownie odniósł się do najnowszego memorandum Caritas UE, które wzywa do obrony, promowania i kształtowania polityki migracyjnej i azylowej, szanującej wartości UE, Konwencję ONZ w sprawie uchodźców, prawa człowieka i godność wszystkich ludzi bez różnicy. Żaden z rozmówców nie był w stanie znaleźć wielu pozytywów w obecnym pakcie migracyjnym UE. Obaj byli przekonani, że nie rozwiąże on problemu.

Reklama

Ks. Cibambo zwrócił uwagę, że jego ojczyste Kongo jest jednym z najbogatszych krajów na świecie pod względem zasobów. Jednak ludność wcale na tym nie korzysta. Oczywiście przewodniczący afrykańskiej Caritas przyznał, że za ten stan rzeczy są również częściowo odpowiedzialni sami Afrykańczycy. W tym kontekście przypomniał niedawne kazanie wielkanocne arcybiskupa Kinszasy, kard. Fridolina Ambongo Besungu, w którym ostro skrytykował on przywódców politycznych w Kongu za realizowanie własnych interesów zamiast działania na rzecz dobra wspólnego i interesów ludności. W efekcie władze nałożyły już na kardynała spotkały już pierwsze restrykcje ze strony władz.

Ks. Cibambo przebywa przez kilka dni w Austrii. Wraz z ks. Landauem przewodniczy międzynarodowej grupie roboczej Caritas, która pracuje nad globalnym profilem Caritas. Komitet spotkał się w Wiedniu 18 kwietnia. W programie przewodniczącego Caritas Africa znalazła się również wizyta w organizacji pomocowej MIVA w Stadl-Paura w Górnej Austrii.

Austriacka MIVA (Missionaries International Vehicles Association) jest inicjatorem „akcji św. Krzysztofa” - Christophorus. Ta znana w Austrii organizacja misyjna zbiera pieniądze na środki komunikacji dla misjonarzy. Od pierwszej tego rodzaju akcji, która została przeprowadzona w 1960 r. i spotkała się z wielkim zainteresowaniem, dewizą corocznych zbiórek jest „1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany kilometr”. Akcja rozpowszechniła się z czasem w wielu krajach, m.in. w Polsce.

2024-04-18 18:55

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po raz dziewiąty wakacje w Polsce

Niedziela świdnicka 37/2014, str. 3

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Sławomir Marek

Pięknie położony Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy w Zagórzu Śląskim należący do Caritas Diecezji Świdnickiej po raz dziewiąty zapewnił wakacyjny wypoczynek dzieciom z Białorusi. Dzięki osobistej współpracy z Caritas w Witebsku ks. Radosława Kisiela, dyrektora świdnickiej Caritas nasz region odwiedziły dzieci ze Wschodu. „Kolonie dla młodych ludzi ze Wschodu organizujemy cyklicznie. Najważniejsze jest to, że możemy się poznawać, a goszczącej u nas młodzieży przybliżyć polską kulturę – mówi ks. dyrektor. Owoce takich spotkań na pewno się pojawią”. Wszystkie wypoczywające dzieci miały możliwość rozwijać swoją znajomość języka polskiego, polskiej kultury i zwyczajów, a także rozwijać swoją religijność.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

2024-06-14 07:30

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek słyszałeś o lekarzu, który potajemnie odprawiał sakramenty w najciemniejszych czasach stalinowskich represji? Poznaj niesamowitą historię doktora Henryka Mosinga – wybitnego epidemiologa, który poświęcił swoje życie walce z tyfusem plamistym, a jednocześnie tajnym kapłanem, odpuszczającym grzechy w ukryciu.

Metafora ziarnka gorczycy jest bardzo podobna do koncepcji efektu motyla. Wspólnie ilustrują one, jak małe działania mogą prowadzić do dużych i często nieprzewidywalnych skutków. W tej perspektywie zauważmy wartość nawet najdrobniejszych aktów wiary, odwagi i determinacji, które mogą przekształcić się w coś wielkiego i wpływowego.

CZYTAJ DALEJ

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

[ TEMATY ]

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

- Wierzę, że św. Jan Paweł II jest dzisiaj wśród nas i woła wraz z nami: totus Tuus, Maryja - mówił na początku Mszy św. proboszcz ks. Jarosław Żmija. Zaznaczył, że parafia przygotowywała się do jubileuszu przez szereg wydarzeń. Zwrócił uwagę, że dzieci przyniosą do ołtarza własnoręcznie wykonane różańce, a każdy paciorek oznacza dziesiątkę odmówioną w rodzinie. Jako dar ofiarny złożone zostaną także księgi pamiątkowe, które towarzyszyły peregrynacji obrazu Matki Bożej. - Wpisy w tych księgach to wyraz szczerej miłości parafian do Jezusa i Maryi - mówił ks. Jarosław Żmija.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję