Reklama

Europa

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednocześnie obaj przewodniczący podkreślili, że Afryka nie jest kontynentem w potrzebie i ubóstwie. Afryka, to również bardzo zróżnicowany, rozwijający się kontynent, który stoi wobec różnych możliwości. Tym, czego najbardziej potrzebuje, jest międzynarodowa sprawiedliwość i solidarność.

Caritas Afryki skupia 46 krajowych organizacji Caritas. Na czele tej sieci, która obejmuje wszystkie kraje Afryki Subsaharyjskiej, a także niektóre kraje Oceanu Indyjskiego i Atlantyku, stoi od maja 2023 roku. ks. Cibambo. Ks. Landau jest od 2020 roku przewodniczącym Caritas Europa, która obejmuje 49 organizacji członkowskich w 46 krajach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rozmowie z Kathpress przewodniczący Caritas Africa odniósł się do różnych kryzysów, które wstrząsają kontynentem. „Oprócz niezliczonych wojen i brutalnych konfliktów, mamy do czynienia z głodem, wywołanym przede wszystkim przez zmiany klimatyczne, związaną z tym niestabilność polityczną i eksploatację kontynentu przez obce kraje lub międzynarodowe korporacje”, stwierdził ks. Cibambo. Skrytykował też fakt, że bogactwo Afryki w niewielkim stopniu przynosi korzyści jej własnym mieszkańcom. Oczywiście, zaangażowane są w to również w znacznym stopniu skorumpowane elity afrykańskie, przyznał przewodniczący afrykańskiej Caritas.

Z kolei ks. Landau nawiązał do niedawno opublikowanego memorandum Caritas Europa, które pragnie zaakcentować szereg istotnych problemów dla przyszłej polityki UE w kontekście czerwcowych wyborów unijnych. Wezwano w nim między innymi do promowania globalnej sprawiedliwości i spójności politycznej na rzecz zrównoważonego rozwoju na globalnym Południu poprzez wyeliminowanie braku równowagi sił i przeszkód strukturalnych. Jest to jedyny sposób na zmniejszenie ubóstwa i niesprawiedliwości. Oznacza to również, na przykład, że Europa powinna zapłacić za szkody klimatyczne w Afryce.

Obaj przewodniczący są przekonani, że w odniesieniu do sprawiedliwych struktur gospodarczych ma również szczególną rolę do odegrania wzmocnienie lokalnych społeczności afrykańskich oraz lokalnych podmiotów i inicjatyw humanitarnych. To najlepsza opcja dla zrównoważonego rozwoju. Globalny system gospodarczy nie wystarczy, potrzebna jest również globalna solidarność, podkreślił ks. Landau. Jego zdaniem, ta solidarność jest kluczem do dobrej przyszłości w godności i dobrobycie dla wszystkich ludzi. Mieszkańcom Zachodu przypomniał, że „nasz własny styl życia ma ogromny wpływ na inne części świata”.

Reklama

Z kolei ks. Cibambo zaapelował do UE o wyostrzone spojrzenie na Afrykę. Ważne jest, aby zająć się wieloma problemami u ich podstaw. Jako przykład podał niedawną konferencję w Paryżu poświęconą sprawie Sudanu. Zdaniem afrykańskiego kapłana, to godne pochwały, że uruchomiono szeroko zakrojoną pomoc humanitarną, ale to nie rozwiąże źródła problemu. „Kto wspiera dwóch generałów, którzy walczą o władzę bez względu na straty? Kto realizuje interesy tych dwóch walczących stron?” - te pytania wymagają wyjaśnienia i podjęcia odpowiednich działań, powiedział ks. Cibambo. Nie bez znaczenia jest także i to, że sankcje zawsze dotykają niewłaściwych ludzi - nigdy władców, do których się odnoszą, ale zawsze zwykłą ludność.

Zapytany o wyzwanie, jakie stanowi migracja, przewodniczący afrykańskiej Caritas powiedział, że tutaj również musimy dotrzeć do korzeni. Zasadniczo każdy człowiek ma prawo wyruszyć i szukać lepszej przyszłości. Jednak poprzez migrację Afryka straciłaby również wiele zasobów ludzkich.

Ks. Cibambo wezwał do humanitarnego traktowania i przyjmowania migrantów, a ks. Landau ponownie odniósł się do najnowszego memorandum Caritas UE, które wzywa do obrony, promowania i kształtowania polityki migracyjnej i azylowej, szanującej wartości UE, Konwencję ONZ w sprawie uchodźców, prawa człowieka i godność wszystkich ludzi bez różnicy. Żaden z rozmówców nie był w stanie znaleźć wielu pozytywów w obecnym pakcie migracyjnym UE. Obaj byli przekonani, że nie rozwiąże on problemu.

Reklama

Ks. Cibambo zwrócił uwagę, że jego ojczyste Kongo jest jednym z najbogatszych krajów na świecie pod względem zasobów. Jednak ludność wcale na tym nie korzysta. Oczywiście przewodniczący afrykańskiej Caritas przyznał, że za ten stan rzeczy są również częściowo odpowiedzialni sami Afrykańczycy. W tym kontekście przypomniał niedawne kazanie wielkanocne arcybiskupa Kinszasy, kard. Fridolina Ambongo Besungu, w którym ostro skrytykował on przywódców politycznych w Kongu za realizowanie własnych interesów zamiast działania na rzecz dobra wspólnego i interesów ludności. W efekcie władze nałożyły już na kardynała spotkały już pierwsze restrykcje ze strony władz.

Ks. Cibambo przebywa przez kilka dni w Austrii. Wraz z ks. Landauem przewodniczy międzynarodowej grupie roboczej Caritas, która pracuje nad globalnym profilem Caritas. Komitet spotkał się w Wiedniu 18 kwietnia. W programie przewodniczącego Caritas Africa znalazła się również wizyta w organizacji pomocowej MIVA w Stadl-Paura w Górnej Austrii.

Austriacka MIVA (Missionaries International Vehicles Association) jest inicjatorem „akcji św. Krzysztofa” - Christophorus. Ta znana w Austrii organizacja misyjna zbiera pieniądze na środki komunikacji dla misjonarzy. Od pierwszej tego rodzaju akcji, która została przeprowadzona w 1960 r. i spotkała się z wielkim zainteresowaniem, dewizą corocznych zbiórek jest „1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany kilometr”. Akcja rozpowszechniła się z czasem w wielu krajach, m.in. w Polsce.

2024-04-18 18:55

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Musimy przypominać Europie, że nie samym chlebem żyje człowiek

[ TEMATY ]

Europa

pl.wikipedia.org

Kościół opowiada się za świeckością państwa, jego rozdziałem od religii, ale nie za wykluczeniem religii z przestrzeni publicznej. Przypomina o tym prymas Belgii kard. Josef De Kesel w wywiadzie dla brukselskiego tygodnika "New Europe".

Zauważył on, że o ile Kościół zaakceptował swą rolę w świeckim i pluralistycznym społeczeństwie, o tyle współczesne państwa często mają problem z religią, chcą ją zredukować do sfery czysto prywatnej. To jednak nie jest możliwe, bo ludzie wierzący mają prawo do udziału w życiu obywatelskim i uczestniczą w nim właśnie jako ludzie wierzący. Choć o prawach decyduje parlament, to jednak społeczeństwo jest przestrzenią wolności, w której również religie mają swoją rolę.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o żołnierzach walczących pod Monte Cassino: o Polskę walczyli i za Polskę ginęli

2024-05-18 19:16

[ TEMATY ]

Monte Cassino

Andrzej Duda

PAP/Piotr Nowak

Polscy żołnierze walczący pod dowództwem gen. Władysława Andersa to bohaterzy, którzy walczyli o to, aby otworzyć drogę do wolności; oni o Polskę walczyli i za Polskę ginęli - mówił podczas obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino prezydent Andrzej Duda.

Na słynnej polskiej nekropolii we Włoszech odbyły się główne uroczystości 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

CZYTAJ DALEJ

Nowe wino

2024-05-19 11:10

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego – i w przed dzień rozpoczęcia II Synodu Metropolii Wrocławskiej – różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej zgromadziły się w kościele NMP na Piasku na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński, a homilię wygłosił bp Maciej Małyga. Przed Eucharystią odbyła się modlitwa uwielbienia i wstawiennicza, konferencję o nowym winie, nowym stworzeniu i Godach Baranka wygłosił ks. prof. Mariusz Rosik. A od godziny 1:00 do godz. 7:00 trwała nocna adoracja przed otwarciem Synodu naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję